13 : 06 - GMİS: "Emekçi, Yavuz Özkan'ı unutmayacak"   13 : 02 - EREYLİN AVM'de Ramazan Etkinliği   12 : 54 - Genç eskrimci, Bulgaristan'da Türkiye'yi temsil edecek   12 : 49 - Trafik sorununa "köklü çözüm" aranıyor   12 : 45 - Çınar, "İvme Paketi"ni değerlendirdi   14 : 14 - Bu projeye Türkiye'de 16 Ereğli'de 6 okul katıldı   14 : 00 - Öğretmenlere, Proje Yazma Yürütme Eğitimi verildi   13 : 48 - "Barışın ve sevginin temsilcileri" sahne aldı   13 : 04 - Posbıyık: "İşleri güçleri dedikodu yapmak"   12 : 35 - Miniklerden göz dolduran performans
 
 
ANA SAYFA
GÜNDEM
SİYASET
EKONOMİ
MAGAZİN
EĞİTİM
SPOR
KÜLTÜR SANAT
SAĞLIK
FOTO GALERİ
DİĞER
Firma Profili | Yayın İlkeleri | İletişim | Sitene Ekle | Arşiv | Rss | MOBİL BÖLÜM
 
 
BELEDİYE MECLİSİ LİSTELERİNE GENEL BAKIŞ VE LİSTESİNİ DELEN ADAY
BELEDİYE MECLİSİ LİSTELERİNE GENEL BAKIŞ VE LİSTESİNİ DELEN ADAY
20 Subat 2019 14:38:38

Yazar : İzzet Aslanbay
   
   
 
   
 
Makaleyi PaylaşYazı boyutunu büyütmek için       

31 Mart yerel seçimleri için başkan adaylarının ardından partilerin Belediye Meclis Üyeliği adaylarının açıklanmasıyla yeni bir dönemece girildi.

Bir sıralama yapacak olursak yerel seçimlerde oy verme refleksini yönlendirecek etkenleri sırasıyla şu üç ana eksende toplayabiliriz.

Birincisi adayın kendisi.

İki, adayın partisi.

Üçüncüsü ise adayın meclis listesi.

Belediye Meclis üyelerinin açıklanması ardından Ereğli Belediye Başkanlığı seçimini bu üç ana eksen üzerinden eldeki somut veriler ışığında yoruma tabi tutabiliriz. Dediğimiz gibi bu sadece eldeki veriler ışığında bir okuma olacaktır. Yüzde yüz böyledir demek gerçekçi olmaz. Ancak, bir sonuca varmak için de önemli ipuçları verir.

Gündemdeki ana başlık belediye meclis üyeleri listesi olduğu için, diğer iki etkeni, aday ve adayların partisi etkenlerini çok özet bir değerlendirmeyle geçelim.

HALİL POSBIYIK VE CHP

Şüphesiz adaylar içinde "kişisel kimliği" ile en çok öne çıkan isim Halil Posbıyık. Posbıyık, 20 yıllık belediye başkanlığı deneyimi, bu deneyim süresince kentte kattıkları ve nevi şahsına münhasır özelliğiyle ismen en öndeki aday gibi görünüyor. Fakat Posbıyık'ın kendi kimliği üzerinden getirdiği avantajlar kadar dezavantajlar da var. Hızla sıralayacak olursak, yaşı, siyasi hırsı, partisiyle, siyasi rakipleriyle ve nihayetinde patrikte karşısına çıkacak herkesle hızla "düşmanlaşma" ve "çatışma" alışkanlığı ilk anda söylenebilecekler. Eksi ve artılarıyla birlikte hali hazırda Posbıyık ismi adayın kimliği esas alındığında oya tahvil edilebilecek en güçlü isim.

Adayı olduğu CHP üzerinden bakıldığında ise; CHP'nin genelde ve yerelde yaşadığı tüm açmazlar seçmenin gözünde somut bir kambur olarak duruyor. Krizlerin partisi görünümüyle CHP tabi ki yerelde de enerji kaybı ve oy kaçırma riskini fazlasıyla yaşıyor. Bunlara rağmen Ereğli kent kültürü içinde "geleneksel sol" ya da daha doğru bir tabirle "Cumhuriyetçiler" diye tanımlanacak en ciddi tabana sahip. Bu tabanı dağıtıcı çekişmeler derinleşmediği takdirde CHP Ereğli'de birinci en kötü ihtimalle ikinci oy potansiyeline sahip parti oluyor.

EROL ŞAHİN VE AK PARTİ

İsim düzeyinde Ak Parti adayı Erol Şahin'i ele alırsak; ilk aşamada 2 önemli artısı öne çıkıyor. Teşkilat içinden gelmesi, geçmiş dönemlerde ilçe başkanlığı yapması ve Ak Parti tabanında tanınıyor olması bu artıların birincisi. İkincisi, mesleki başarısı ve parti içi veya dışı çekişmelerde çatışmadan kaçan uyumlu kişiliği. Şahin'in dezavantajı ise geniş halk yığınları içinde parti tabanında tanındığı ölçüde tanınmaması.

Adayı olduğu Ak Parti üzerinden değerlendirildiğinde ise Şahin'in avantajları daha da artıyor. Şahin, 31 Mart seçimlerine Ereğli kent merkezinde oylarını her seçimde artıran ve son seçimde birinci parti olan ve iktidarı elinde bulunduran güçlü bir partinin adayı olarak giriyor. Ancak burada yerelde parti içinde yaşanan çekişmeler, örgüt, son dönem belediyeyi Ak Partili kimliğiyle yöneten belediye başkanı ve meclis üyelerinin ayrıksı, uyumsuz yapısı, Ak Parti iktidarına ekonomik ve siyasi politikalar üzerinden gelişen hoşnutsuzluklar Şahin'e partisi üzerinden eksi yazacak hususlar oluyor. Yine de Şahin, alacağı oyların büyük kısmını kendi adı üzerinden değil "Ak Parti" adayı olarak alacak.

HÜSEYİN UYSAL VE BBP

2014'te Ak Parti'ye Ereğli'de ilk kez seçim kazandırmasıyla ve "yerli aday" olmasıyla öncelikle ismini öne çıkartacaktır. Uyumlu birisi olduğu, meclis ve yerel örgüt tarafından çalıştırılmadığı imalarıyla seçime esas olarak ismini markalaştırmaya çalışarak asılacaktır.

Aday yapılmadığı için Ak Parti'den istifa ederek BBP'den aday olmasının altını bu gerekçelerle dolduracak. BBP'nin Ereğli'de ciddi bir oyu olmadığı için de kendi ismi ve 5 yıl içinde Ereğli'ye kazandırdığını ileri süreceği hizmetlerle 3. dereceden şans tanınabilecek, siyasette sürpriz diye bir şey varsa o sürprizin adayı olan isim.

KAZANMAYA DEĞİL KAYBETTİRMEYE ASILACAK ADAY VE PARTİLER

İyi Parti, MHP, DSP ve Saadet Partisi için bir durum değerlendirmesi yapmak çok gerçekçi değil. Yürürlükteki ittifak politikaları ve bunun yerel yansımalarına göre şekillenen bu parti ve adayları (Saadet Partisi'ni ayrı tutarak) konumlanışları seçim kazanmaktan çok, hedef partiye seçim kazandırmamak üzere olacak ve bir nevi "rüştünü ispatlama" pratiği yapacaklardır.

SEÇİMİN ÜÇÜNCÜ HALKASI MECLİS LİSTELERİ

Dün açıklanan meclis üyeleri aday listeleri en az adayın kimliği ve partisi kadar seçim sonucuna tayin edecek gibi görünüyor.

Seçimin iki kazanmaya yakın aday ve partisi CHP ve Ak Parti listelerini ayrı ayrı ele almadan tüm listelere ilişkin genel bir değerlendirme yapılırsa; tüm partiler tamaıyla listelerini yeni isimlerden oluşturmuş. Siyaseti meslek gibi icra eden kesim ve isimler neredeyse tüm partilerde liste dışı kalmış. Örnek babında kalan birkaç isim de "siyaset erbabı" özelliğinden değil farklı nedenlerle listelerde yer bulmuş. Bu olumlu bir gelişme.

CHP: BU LİSTE SEÇİMİ KAZANDIRIR DA KAYBETTİRİR DE…

CHP listesi oluşum süreci açısından en sancılı, en kavgalı, hatta başkan adayının, milletvekilinin karşısına son akşam "istifa ederim" blöfüyle çıktığı sürecin ürünü bir liste. Buna rağmen içinde taşıdığı çok büyük zaafa rağmen yeterli görülebilir.

Geçmiş dönemlerde devşirilme isimlerle takviye edilmiş ve bir bölümü de şehir ayanına ayrılmış CHP meclislerine oranla daha "halkçı" bir liste. Listenin tamamı (istisanalar hariç) kökten CHP'li isimlerden oluşuyor. İlk üç sıraya ve ardından belli aralıklara koyulan isimler listenin taşıyıcı kolonları. Bu yönüyle de iyi hazırlanmış. İçlerinde kenti değil, ailenizi, evinizi bile emanet edebileceğiniz, Haluk Okur gibi dürüst, çalışkan isimler var. Tüm bu ideal yanlarına rağmen bu liste CHP'ye olmasa bile Posbıyık'a seçim kaybettirebilir.

En başta, listenin oluşum aşamasında aday, teşkilat ve milletvekili arasındaki ipleri kopma noktasına getiren tartışmalar her an su yüzüne çıkmaya aday. Öyle ki, Posbıyık'ın basın bürosu tarafından basına servis edilen meclis üyeleri listesinin altına bile "Kesin olmayan liste sıralamasına göre, CHP Kdz. Ereğli Belediye Başkan Adayı Halil Posbıyık'ın önemli ölçüde listesini koruduğu, Milletvekili Ünal Demirtaş'ın sadece 3 adayı meclis listesinde kendilerine yer bulmuş oldular" notu itinayla eklenmiş. Bu notun, basın bürosunun marifetiyle eklenmeyeceği, Posbıyık'ın bilgisi veya talimatıyla ekleneceği, Posbıyık'ı tanıyanlar açısından kuru bir iddia olmaz. Bunun anlamı ise milletvekiliyle adaylık süresince başlayan ve meclis listelerinde devam eden kavganın açtığı yaranın kapatılmak istenmediği ve ilk fırsatta hançerin yine çekileceğinin ilanıdır.

POSBIYIK KENDİ LİSTESİNİ KENDİSİ DELDİ

Posbıyık'ın delinmediğini iddia ettiği CHP listesi ise aslında bizzat Posbıyık tarafından delindi. Listede CHP'li olmayan tek isim bizzat kendisinin dayatmasıyla hem de kontenjanda yer buldu. Posbıyık'ın bu ismi meclise taşımak için gösterdiği direnç iki aşamada ciddi bir oy kaybını göze alacak türden ve bu kayıp Ereğli ölçeğinde bir partiye seçim kaybettirecek düzeydedir. Posbıyık, CHP'li olmayan bu ismi önce ittifak görüşmeleri adı altında İyi Parti'ye verilecek kontenjandan aday yapmak istedi. "İyi Parti'nin adaylarını da ben belirlerim" inadının arkasındaki neden buydu. Zira o isim ittifak görüşmeleri sürerken halen İyi Parti üyesiydi. İyi Parti'nin bu dayatmayı reddedip ittifaktan çekilmesiyle İyi Parti'den istifa eden bu isim bu kez CHP listesinden hem de kontenjandan aday gösterildi. Bu ismin CHP'ye maliyeti İyi Parti ittifakından gelecek asgari 4 bin-6 bin oyun dışlanmasıdır. İkinci aşamada ise Posbıyık'a vereceği her oyun bu ismi kontenjan üzerinden meclise taşıyacağını gören ve Ereğli'de 500 ile 1000 arasında gezen ancak kemik kendini "sosyalist" olarak tanımlayan kişinin sandığı reddetmesi demektir. Buna DSP'ye gidecek tepki oyları da eklendiğinde listenin kimin tarafından delindiği ve seçimi kaybettirecek hamlenin gerçekte nerede yapıldığı daha anlaşılır olacaktır.

AK PARTİ LİSTESİ

Yenilenme ve tabana yayılma eğilimi Ak Parti listesinde de temel belirleyici yön olmuş. Bu, irtifa kaybeden uçağın tüm ağırlıklardan kurtulması tarzında akıllıca ve yerinde bir karar. Böylece geçmiş döneme ait birçok tartışma gündem dışına itilmiş. Bu yenilenme, seçmen tabanında da bıkkınlık veren aynı yüzler ve onların bitip tükenmeyen çekişmesinden kurtulma rahatlığı yaratacaktır.

Yenilenmenin yaratacağı olumsuzlukların başında aday gibi meclis üyelerinin de daha az tanınıyor olması olacaktır. Diğer bir olumsuzluk, değişik katman ve yörelerin, özellikle de yerel adayların temsiliyetinin yetersizliği çok tartışılan Ak Parti'de yeni isimlerle bu durumun önüne ne denli geçilmiştir, noktasında yaşanabilir.

İsimlere bakıldığında hemen her meslekten isme yer verilmeye çalışılırken Mustafa Kumaş gibi her dönem parti görevini sırtlamış ve esnek kimliğiyle her kesimde karşılılık bulacak isimlerin yer alması listenin muhtevasını kavramada ip ucu verebiliyor. Yine de Ak parti ve adayı Şahin seçimlere esas olarak "Reisin partisi ve adayı" söylemiyle asılacağından diğer faktörler tamamlayıcı kalacak gibi.

  Bu Yazı Toplam 857 Defa Okunmuştur

 
 
Yorum Ekle    Arkadaşına Gönder

 Yorumlar ( 0 )

Henüz bir yorum yapılmamış

Köşe Yazarları
İzzet Aslanbay
DANIŞMANLIK MI MERKEZ VALİLİĞİ Mİ?

Trafik sorununa "köklü çözüm" ..
Çınar, "İvme Paketi"ni değerlendirdi
Müzik yarışmasının finalleri nefes ..
"Biz istersek dünya güzelleşir" ..
 
 

ÇOK OKUNANLAR
BUGÜN BU HAFTA BU AY

Ereğli Belediyesi, giyecek kumbarası projesini başlattı

YORUMLAR
» Çakır: "Görevimin başındayım, hizmete devam edeceğiz"
» Posbıyık, icraata Ereğli sahilinden başladı
» Posbıyık'ın talimatıyla seyyar tezgahlar kaldırıldı
» Ak Parti'de il ve ilçe örgütleri gözden geçiriliyor
» Ereğli Belediyesi'nde, "işçilere işyeri değiştirme baskısı" iddiası
» Belediye birimleri kentin her yanında çalışıyor
» Anadolu Hastanesi neye fatura kesiyor?
» Ereğli Belediyesi: "Yıkım değil, restorasyon"
» Tarihi hamamın yıkımına ara verildi
» Posbıyık: "Gidenin arkasından konuşmak istemiyorum"
 

Magazin  
Başkandan taraftarlara önemli çağrı!
  Başkandan taraftarlara önemli çağrı!
  Bakan Kılıç bıçağı eline ..
  Ereğli'de, Pascal Nouma izdihamı
  Nikah masasında transfer pazarlığı
  Zonguldak'ta Model rüzgarı esti
İSTATİSTİK
  İstatistik
  Dün : 18579
  Bugün : 10673
  Toplam: 33147141
   Şuan Çevirimiçi:

 108 konuk,

 

KATEGORİLER

DEMOKRAT

Sosyal ağlarda Demokrat'ı takip et
Copyright ©Demokrat Keleşler Medya Grup | Tel: 0(372) 322 15 00 - Faks: 0(372) 322 15 04
Hay&NS web katalogları