ANA SAYFA
GÜNDEM
SİYASET
EKONOMİ
MAGAZİN
EĞİTİM
SPOR
KÜLTÜR-SANAT
SAĞLIK
KÜNYE
İLETİŞİM

Çakır: ´Kampüs alanında somut bir adım atmak istiyoruz´

   
Çakır: ´Kampüs alanında somut bir adım atmak istiyoruz´

AK Parti Karadeniz Ereğli İlçe Başkanı Mehmet Fatih Çakır, "Eski Devlet Hastanesi alanına üniversite kampüsü,  en az iki üç fakültenin yapılmasından yana vatandaşımız. Cumhurbaşkanımızdan son izni aldıktan sonra onu yapmamak artık söz konusu değil. Genişleme alanı konusunu da önümüzdeki senelerde düşünürüz. Bugünden programa alacağınız bir kampüs alanı kaç yıl sürüyor. Bu sene orada somut bir adım atmak istiyoruz" dedi.

Çakır, parti binasında düzenlediği basın toplantısında,  Düzce ve Akçakoca´da yaşanan sel felaketinde yaşamını yitirenlere Allah´tan rahmet, kalanlara da sabırlar diledi.

2019-2020 yılında Ereğli´de tekli öğretime geçileceğini ifade eden Çakır, "Ereğli´de son üç yılda onbeş okul, bu yıl yedi okul yapmıştık. Üç tanesini teslim aldık. Üç okulumuz kaldı inşaatı devam eden. Bunlar da sezona yetiştirilecek" dedi.

EĞİTİM FAKÜLTESİNE EK BİNA İNŞAATI…

İlçenin eğitime önem veren bir ilçe olduğunu belirten Çakır, şöyle devam etti:

"Eski Devlet Hastanesi alanında yapılacak üniversite kampüsü  konusu çok eskiden başlayan, yıllardır konuştuğumuz bir süreç. Şu anda bir proje çalışması var. Sayın kaymakamımız önderliğinde, ilçemizin yerel imkanları üzerinden, hayırseverlerimizin desteğiyle devam eden bir süreç var. Görüşmeler devam ediyor. Bu sene tasarruf tedbirleri çerçevesinde bakanlık ve rektörlük bütçesi müsait değil.Eğitim Fakültesi´ne ek bina ilgili zemin etüt çalışması yapıldı. Proje çalışmaları bitme aşamasında. Önümüzdeki ay ilk kazmayı vurup ek bina inşaatını başlatırız diye düşünüyorum."

SAĞLIK YATIRIMLARI

Diş hastanesi´ne yeni yer arayışlarının neticelenmek üzere olduğunu belirten Çakır şunları söyledi:

 "Ankara önümüzdeki ay kararını verecek. İhale programına alıp, Ereğli´de diş hastanesinin kendi yerinde hizmet vermesini sağlayacağız. Devlet Hastanesi´nin doktor eksikleriyle ilgili taleplerimizde bulunduk. Bakanlığa bu dönemde, 88. Dönem taleplerinde bulunduk. Onunla alakalı, şu an açıklanmadı ama hastanemizin acil ihtiyaçlarını başhekimimiz önderliğinde hem bakanlığımıza, hem milletvekillerimize ilettik."

ULAŞIM MESELELERİ…

Ereğli Zonguldak yolunun kendileri açısından çok önemli bir süreç olduğunu belirten Çakır, burasının ihalesinin 2002 yılı öncesinde, AK Parti hükümetinden önce o günün ihale şartlarıyla verilmesinden ötürü gecikme yaşandığını söyledi.

Çakır şöyle konuştu:

"2017 yılında ihalesini yaptık. Şimdiki firma aldı. Hamdolsun Ereğli Zonguldak yolunu bölünmüş duble yol olarak açtık.  Bir yerde mahkeme durumu, bir yerde de Soğanlı yolunda bir çalışma var. Onun dışında asfalt yenilemeleri var. Ama duble olarak yol açılmış oldu. Yaklaşık yarım saate düşen Ereğli Zonguldak yolu ulaşıma açılmış oldu. Çok önemli bir projeydi. Yılların bitirilemez denilen, Türkiye´de şuralar buralar bitti, burası bitmiyor diye halkımızın haklı serzenişleri vardı.  Bununla da yol tamamlanmış oldu. Emeği geçen herkese, Cumhurbaşkanımız, bakanlarımız, valilerimiz ve önceki ve şimdiki milletvekillerimize teşekkür ediyoruz.

Diğer bir yol, Ereğli Çaylıoğlu arası. Biz ekim ayında çalışmayı bitirmeyi planlıyoruz. Asfaltını karayolları yapacak. Ekim ayına kadar burayı açabilirsek yolun birinci aşaması olan Ereğli Çaylıoğlu arasını tamamlamış oluruz. Sonraki sene de Çaylıoğlu, Devrek arasını yeniden ihaleye çıkarark hizmete açmak istiyoruz."

PTT İNŞAATI DEVAM EDİYOR

Çarşı merkezindeki PTT inşaatının devam ettiğini belirten Çakır, "teslim süresi  ağustos sonu, eylül gibi. O zamana yetişecek gibi görünüyor.  Şu anda binada hızlı bir şekilde çalışmalar devam ediyor" dedi.

İl genel meclisi üyelerinin köylerin asfalt, yol, kanalizasyon ve içme suyu çalışmalarının son hızla devam ettiğini belirten AK Parti İlçe Başkanı, "Bu dönem biraz kısıtlı imkanlarla yaptık ama çoğu talebe yetişmeye çalışıyoruz" dedi.

"FINDIK FİYATI SEVİNDİRİCİ"

Fındık fiyatının açıklanmasının sevindirici bir konu olduğunu belirten Çakır, "16,5 lira bölgemize baktığımız zaman açıklandı. Desteklerle bölgemize önemli bir gelir olarak yansıyacak. Aynı zamanda bu sene bölgemizde iyi de ürün var. Vatandaşlarımıza bu fiyatın hayırlı olmasını diliyoruz" diye konuştu.

İSTİHDAM PROJELERİ

İstihdam projelerinin devam ettiğini ifade eden  Çakır, "Hem kaymakamımız, hem valimiz takip ediyor. Orta ölçekli sanayi yapmaya çalışıyoruz. Bizlerin de bunu bir an önce hızlandırarak istihdam yaratmaya çalışıyoruz" ifadelerini kullandı.

Ak Parti İlçe Başkanı, "Madenle ilgili  Alacaağzı´ndaki sondaj çalışmaları devam ediyor. Ocak ayına kadar sürecek gibi görünüyor. Kömür havzası konusunun neticelendirilmesi ile ilgili."

SORULARI YANITLADI

Çakır, gazetecilerin TSO´nun fakülte sözü vermesini nasıl değerlendirdiği sorusuna, "Biz bundan mutluluk duyarız. Elbirliğiyle bu şehri geliştireceğiz. Aynı zamanda bir hayırseverimizle de görüşmeler sürüyor. Üniversite alanı olarak 200 dönümlük bir yer de değerlendiriliyor ama eski Devlet Hastanesi alanına üniversite kampüsü,  en az iki üç fakültenin yapılmasından yana vatandaşımız. Cumhurbaşkanımızdan son izni aldıktan sonra onu yapmamak artık söz konusu değil. Genişleme alanı konusunu da önümüzdeki senelerde düşünürüz. Bugünden programa alacağınız bir kampüs alanı kaç yıl sürüyor. Bu sene orada somut bir adım atmak istiyoruz. Yerel imkanlarımızla yapacağız."

AK Parti İlçe Başkanı, yerel imkanlar ifadesinin, merkezi hükümetten bu konuda mali destek gelmeyeceği anlamına mı geldiği sorusuna ise "Bu sene tasarruf tedbirleri çerçevesinde üniversitelerin ilave yatırım yapma imkanı yok. Biz de bir iki yıl beklediğimizde hükümet bütçesiyle yapabiliriz ama beklemeye tahammülümüz yok. Hayırseverlerin desteğiyle yapacağız. Fakültesine büyüğünün, kendi adını vermek isteyen hayırseverlerimiz var. Bunlar varken, devletin desteğini beklememek için bir an önce sayın kaymakamımız önderliğinde bir an önce, bu seneyi geçirmemek adına yatırıma başlamak istiyoruz."

"EREĞLİ´DE GEMİ SÖKÜMÜ OLUR DEMEDİM!"

Gemi Söküm tesisinin Ereğli´de yapılabileceğine ilişkin ifadeler kullandığı hatırlatılması üzerine Çakır şunları söyledi:

"Zonguldak´ta bir radyo programında bize soru soruldu, Kilimli´de söküm tesisi konusu gündeme geldi. Ben Ereğli´de de bu konunun gündeme geldiğini söyledim. Denizde söküm, vahşi söküm ayrı şeylerdir dedim. Ben radyo programında Ereğli´ye verin diye bir ifade kullanmadım. Habere dönüşme aşamasında böyle bir anlam çıkarıldıysa yanlış bir anlam çıkarılmış. Ben de biliyorum Aliağa ve Kilimli´de bunun yasal izni olduğunu. Bu AB tarafından mutabakatla imza altına alınmış bir konu. Ben sadece Ereğli ile ilgili böyle bir konu olmuştu dedim. Bunları biliyorsunuz. O konudaki bilgimizi paylaştık."

ERDEMİR VE KİRLİLİK ŞİKAYETLERİ…

Erdemir ile hava kirliliği konusunda doğrudan temasları olmadığını, kaymakamlık ve çevre bakanlığı nezdinde girişimlerde bulunduklarını belirten Çakır, "bunu takip etmeye devam edeceğiz. Şehre bir zarar veriyor mu, bilimsel insanların söylemesi lazım. Bize böyle olumsuzluklar olduğuna dair bir kanı oluştu" dedi.

Ereğli´deki Ulusal Hava Kirlilik Ağı çerçevesindeki iki istasyonun verilerinin artık yayınlanmadığının hatırlatılması üzerine de, "Kamuoyu sıcak haddehanedeki patlamalardan dolayı diyor. Biz Çevre bakanlığından takip ediyoruz. Bu istasyonlar Ereğli´de olmalı. İnsanların bunu takip edebilmesi gerekir. Bunun tekrar kurulabilmesi için girişimde bulunacağız" dedi.

Erdemir´in bin kişilik istihdam sözünün, bir milyarlık yatırım yapılmasının ardından geçerli olduğunu ifade eden Ak Parti ilçe başkanı, "Kısa vadede tamamlanacak bir konu değil ama bir iki yıl içinde tamamlanabilecek bir konu bu" dedi.

BELEDİYENİN İŞÇİ ÇIKARMASI…

Ereğli Belediyesi´nden işten atılmalarla ilgili bir soruyu yanıtlayan Çakır, "Bizzat belediye başkanı ile görüşerek devreye girmedim. Basın üzerinden görüşlerimizi anlattık. Asgari ücretle çalışan bir insanın siyasi partisi olamaz. İhtiyaç fazlasından ötürü çıkarılıyorsa, bu kadar danışman alınmasının da bir maliyeti var. Bütçeyi konuşacaksak, o zaman bunları almamak gerekir. Yetki belediye başkanında. Bizim söylemden öteye gidebilecek bir yaptırım gücümüz yok. Ama defaatla üstünde duruyoruz. Bu işsizlikte, bu piyasanın zor şartlarında aileleri mağdur etmekten herkesin kaçınması lazım. Başka çözüm bulmak gerekir" dedi.

Çakır, yaratılacak istihdamlarda işten çıkarılan belediye çalışanlarına öncelik tanıyacaklarını belirterek, "Kamu veya taşeron, farklı alanlarda işe alım olduysa bunlara öncelik vereceğiz. Bunlar çalışırken mağdur olduklarında çok daha büyük sıkıntı yaşıyorlar. Burada şunu yapmamız lazım. Ereğli hepimizin. Siyasi düşüncesi veya yerlerine kendi adamlarını almak için bunları zor yerlere vererek caydırıcı güç kullanmayı doğru bulmuyorum. Bunu kim yaparsa yapsın karşısında duracağız" dedi.

AK Parti İlçe Başkanı, Erdemir´den işten çıkarma olaylarına ilişkin olarak ise, "Bizim çok bildiğimiz bir alan değil. Tazminatsız çıkarabiliyorsa ciddi bir gerekçe sunması lazım. Hukukun konuya bakması lazım, hukuk Erdemir haklı diyorsa yapacak bir şey yok.  Ama olmasın isteriz. Özelleştirmenin ardından OYAK´ın şehirde yarattığı ciddi sıkıntılar var. Mor beyin mağdurları var, hiçbir günahı olmadığı halde sıkıntıya düşmüş aileler var. Hala bir şey yapılmadı. Bir fabrika bulunduğu yerde fayda sağlamıyorsa, her alanda Erdemir şehre göstermesi gereken ilgiyi göstermiyor" dedi.

Çakır, Erdemir ile ilgili konuları bakanlara da ilettiklerini ve sonucun ne olacağını beklediklerini ifade etti.YORUMLAR


Keleş, faaliyetleri anlattı
Ekonomi

Keleş, faaliyetleri anlattı


Karadeniz Ereğli Ticaret ve Sanayi Odası tarafından düzenlenen Meslek Grubu toplantılarına devam ediliyor. Ereğli TSO’dan yapılan açıklamada, bugün 4. Me...
Ereğlili öğretmen, ikinci kez CERN’e davet edildi
Eğitim

Ereğlili öğretmen, ikinci kez CERN’e davet edildi


Karadeniz Ereğli Bilim ve Sanat Merkezi Öğretmeni Adnan Akyüz CERN’e (Avrupa Nükleer Araştırma Merkezi) tekrar davet edildiğini bildirdi. Akyüz, Tü...
Erkmen: “Cevap hukuk yoluyla verilmiştir”
Siyaset

Erkmen: “Cevap hukuk yoluyla verilmiştir”


Zonguldak İYİ Parti İl Başkanı Yavuz Erkmen, İyi Parti Zonguldak İl Başkanlığı aleyhine açılan Kayyum davasının mahkeme tarafından reddedildiğini bildirdi. Erkmen, davay...
Rüşvet operasyonunda 2 kişi tutuklandı
Gündem

Rüşvet operasyonunda 2 kişi tutuklandı


Zonguldak'ın Çaycuma ilçesinde Tapu Müdürlüğü'nde görevli bazı memurların vatandaşlardan rüşvet talep ettikleri iddiasıyla jandarma tar...
Su kanalına düştü
Gündem

Su kanalına düştü


Karadeniz Ereğli’de, sürücünün direksiyon hâkimiyetini kaybettiği kamyonet su kanalına devrildi. Kazada yaralana olmazken, kamyonet çekici i...
Balıkhane esnafı, uygun bir yer istiyor
Ekonomi

Balıkhane esnafı, uygun bir yer istiyor


Karadeniz Ereğli’de hizmet veren balıkçı esnafı, balıkhanenin uygun bir yerde olmadığından dert yanıyor. İlçede yaşanan otopark sorununun kendilerini de cid...
KÜÇÜK KARADENİZLİ, ENFLASYON CANAVARINA KARŞI...
Ekonomi

KÜÇÜK KARADENİZLİ, ENFLASYON CANAVARINA KARŞI...


Batı Karadeniz’in en önemli limanlarından Akçakoca’da oldukça bol hamsi olması nedeniyle fiyatlar yarı yarıya düştü. Hamside yaşanan bollu...
ÖZEL EKİP, KISKIVRAK YAKALANDI
Gündem

ÖZEL EKİP, KISKIVRAK YAKALANDI


Bartın’da 4 ayrı hırsızlık olayının şüphelileri jandarma tarafından kurulan özel ekip sayesinde yakalandı. 3 şüpheli tutuklanarak cezaevine gönderildi. ...
Rahşan Ecevit hayatını kaybetti
Gündem

Rahşan Ecevit hayatını kaybetti


Demokratik Sol Parti ile Demokratik Sol Halk Partisi'nin kurucusu, eski Başbakan Bülent Ecevit’in eşi Rahşan Ecevit, 97 yaşında tedavi gördüğü GATA&rsquo...

KÖŞE YAZARLARI

RAHŞAN ECEVİT’ÖLÜMÜ VE ULUSAL SOLUN SONU
DERT ÖĞRETİR…
Nöbetçi Eczaneler

PİYASALAR

5,8890
6,5329
294,84

KDZ.EREĞLİ'DE HAVA DURUMU

hafif yağmur
hafif yağmur 7.o

SON YORUMLAR