23 : 04 - Traktörün altında can verdi...   11 : 49 - Şahin: "Cumhurbaşkanımızın desteğini alabilecek tek isim benim"   13 : 42 - Ereğli TSO, Burgaz'da kardeşlik protokolü imzaladı   12 : 55 - Uyuşturucu operasyonunda 15 gözaltı   10 : 53 - Tosun: "Demirtaş, hezeyan içinde"   10 : 05 - Uysal, "Sizin evladınız olan biziz"   09 : 51 - Şahin, Sofuoğlu'yla birlikte şehir turu attı   15 : 48 - Nevruz Bayramı Ereğli'de kutlandı   15 : 02 - Bakan Yardımcısı Şahin'e destek için Ereğli'ye geldi…   14 : 56 - Madende göçük... Bir işçi mahsur kaldı...
 
 
ANA SAYFA
GÜNDEM
SİYASET
EKONOMİ
MAGAZİN
EĞİTİM
SPOR
KÜLTÜR SANAT
SAĞLIK
FOTO GALERİ
DİĞER
Firma Profili | Yayın İlkeleri | İletişim | Sitene Ekle | Arşiv | Rss | MOBİL BÖLÜM
 
 
DOĞRU SÖYLE DOKTOR, EREĞLİ YAŞAYACAK MI?
DOĞRU SÖYLE DOKTOR, EREĞLİ YAŞAYACAK MI?
22 Mart 2018 11:57:32

Yazar : İzzet Aslanbay
   
   
 
   
 
Makaleyi PaylaşYazı boyutunu büyütmek için       

Bugün, Belediye Başkanımız Hüseyin Uysal'ın anlayacağı dilden konuşacağım.

Anlayacağı dil derken, yanlış anlaşılmasın….

Başkanımız, başarılı bir cerrah ya! Anlayacağı dilden kastım o…

Kent Meydanı, Ereğli'de yıllardır gündemden düşmeyen ama bir türlü de gerçekleşmeyen bir olgu. Üzerinde bu güne kadar süregelen tartışmaları bir kenara bırakarak, altında kaç kat otopark olacak, üstünde cami, yapılaşma olacak mı gibi günlük tartışmalardan yalıtarak konuyu ele alacağım.

Zira Ereğli Belediyesi meydan olarak projelendirilen ve üzerindeki terminalin taşınmasıyla ve yıkımıyla açık alana dönüşen alanda çalışmaların başlangıcı için ihale aşamasına gelindiğini duyurdu.

Bu açıklamadan sonra konu biz Ereğlilileri, her şeyin ötesinde ve öncelikli olarak bir çevre ve kent sağlığı sorunu olarak ilgilendiriyor.

Neden?

Kent Meydanı diye tabir edilen yer bir anlamda Ereğli şehir merkezinin kalbi… 4000 yıla yakın bir kentleşme deneyimini geride bırakarak bu günlere erişmiş Ereğli'de ticaretten, sosyalleşmeye kısaca insani diyebileceğimiz her türlü aktivite, eskiden Hergele Meydanı dediğimiz Devrim Bulvarını da kapsayarak meydan olarak projelendirilen alanda ete kemiğe bürünür. Buradan tıpkı bir kalpten vücudun kılcal damarlarına pompalanan kan gibi kentin diğer arterlerine, oralardan caddelere ve nihayetinde varoşlara, sokaklara ve konutlara kadar pompalanır.

Özetle Ereğli'de, Ereğli ve dünya ile ilgili her şeyin piyasaya ilk sürüldüğü, bir anlamda da şehrin alameti farikasıdır o alan.

Bu alanda yüzeysel veya kapsamlı bir çalışma yapmak, kelimenin tam manasıyla Ereğli'yi AÇIK KALP AMELİYATINA almaktır.

Belediyenin açıklamasında birinci etap proje denilen kent meydanı inşa süreci için zikredilen süre 1200 (yazı ile bin iki yüz) iş gündür. Bunun meali, o alanda 1200 iş günü, bu da en iyimser hesapla 4 yıla yakın sürecek bir inşa faaliyeti demektir. Özetle, Ereğli 4 yıl süreyle masaya yatırılacak ve bu süre içerisinde şah damarı da dahil neredeyse tüm damarların işlem göreceği bir açık kalp ameliyatı geçirecek.

Açıkçası 4000 bin yılı aşan şehirleşme deneyimiyle, gövdesini dayadığı bu alandaki operasyona yaşlı kentimizin dayanabileceğini zannetmiyorum.

Bunda öznel sebepler olduğu gibi nesnel sebepler de var?

Nesnel sebepler, daha çok kentin mimari, sosyal ve ticari dokusunun bu alanda yoğunlaşması ve bu yoğunluğun dıştan bir müdahale ile kangrene dönüşmesiyle alakalı.

Öznel sebepler ise o kadar çok ki…

Birincisi çok uzun bir süre..

Bu süre içerisinde işe bulaşacak eller ne kadar ehil, başta yapılan zamanlamaya ne kadar uyula bilecek, inşa süresince oluşa gelecek olumsuz etkenler bu projenin akıbetini ne aşamaya taşıyacak. Bu 4 yıl boyunca en iyi ihtimalle her şey yolunda gitse bile kent merkezini kışın çamur, yazın toz içinde bırakmak demek.

En acısı, belediyenin başlayıp bitirdiği, daha çok da bitirdiği dahi tartışmalı projelerin akıbeti hiç de iç ferahlatıcı değil. Onlara değineceğim, ama büyük bir iştahla yıkımı yapılan ve neredeyse 3 yıldır kentin merkezinde paravanlarla çevrilmiş bir utanç çukuru gibi duran eski belediye binası enkazı orta yerde dururken, ben kent meydanı yapacağım demek, "eşeğinin nalı yok, Hasan Dağı'na oduna gidiyor" tadında bir efelik olsa gerek. Meydan için hafriyatı başlattın diyelim, neredeyse yerin altından tarihi eser fışkıran o alanda üstelik kent mitolojisi ile uyumlu çok sayın yer altı tanrısı Hades'in sana ne sürprizler sunacağının hesabını yaptın mı?

Velhasılı kelam…. Bu bünye bu ameliyatı kaldırmaz.. Ve şimdi Göztepe ve Çeştepe bin yıllardır yukardan seyrettikleri şehre hüzünle bakarak dönüp soruyorlar… "Ne olur, doğru söyle doktor, Ereğli yaşayacak mı?"

İster art niyet, ister şom ağızlılık, isterse meseleye vakıf olmayan birisinin serzenişleri olarak yorumlansın, ama bence Ereğli bu zulmeti kaldıramaz. Ha yapılmaz mı yapılır. 4 yıl boyunca sürecek bu sıkıntıdan sonra çarşı esnafı Ereğli'nin Kurtuluşu'nu kutlar, o da ortada bir Ereğli kalmışsa….

PAZAR YERİ DÜNYA MİRASI LİSTESİNE GİREBİLİR

Zaman zaman Belediyemiz ve başkanımız, kaynağı ve niteliği ne olursa olsun bazı kurumlarca ödüllendiriliyor. Çevre, proje vesair alanlarda alınan bu ödüller bizim de göğsümüzü kabartmıyor değil. Ama yine de düşünmeden edemiyor insan, Ereğli'ye bu alanlarda ödül veriliyorsa, diğer kentlerin halini düşünmek istemiyorum, "ağla sevgili yurdum ağla" diyorum…

Belediyemizin örnek projelerden birisi diye gözümüze soktuğu Pazar yeri rehabilitasyon projesi de bence bu türden bir çok ödül almaya aday. Pazaryerinde yapılan çatı yenileme aktivitesi her ne kadar orta halli her belediyenin becereceği iş olsa da iş zemine gelince olay değişiyor.

Hani diyorum, hasbel kader UNESCO Dünya Mirası Listesi kurulundan birilerinin yolu Ereğli'ye düşse, yeminle Herkül'ü, Akheron'u, Cehennemağzı'nı bir kenara iter de pazaryerinde zemine dökülen ve üzerinde acemice çizgilerle kareler yapılmış o renksiz ruhsuz betonu, bir modern belediyecilik hizmeti değil de antik çağdan kalma bir pazaryeri zannedip o saat Dünya Mirası Listesi'ne aldırır….

PEKİ TERMİNAL TAŞINDI MI?

Belediyemizin, iftihar kaynaklarından biri de her ne kadar sabık belediye başkanımız Posbıyık döneminde neredeyse tamamlanan ancak, 3 yıl gecikmeyle ite kalka hizmete açıldığı iddia edilen Şehirlerarası Otobüs Terminali… Sahi terminal açıldı mı? Buna da geçen gün bindiğim bir taksi şoförü cevap verdi. Abi dedi şoför, "Zonguldak ve Akçakoca arabaları çarşıdan kalmaya devam ediyor, şehirler arası otobüsler de yol boyunca indirme bindirme yapıyor, taşınan terminal değil abi sadece terminal taksiyi götürüp oraya tıktılar, olan bu…"

KIYMAYIN BU KENTE

Hal mesele böyleyken ve heyhat yaptığınız hiç mi güzel şey yok, var. Ama Ereğli ölçeğinde "büyük proje" kabilinden sayabileceğimiz, eski belediye binasının, pazaryerinin, terminalin akibeti ortadayken, "mega proje" denebilecek kent meydanı girişimiyle bu kentin tarihine, sosyal yaşamına ve ticari bütünlüğüne onulmaz bir yara açabilirsiniz. Bu çok anlaışlmaz bir şey değil. Kıymayın bu kente…..

  Bu Yazı Toplam 1991 Defa Okunmuştur

 
 
Yorum Ekle    Arkadaşına Gönder

 Yorumlar ( 0 )

Henüz bir yorum yapılmamış

Köşe Yazarları
İzzet Aslanbay
Cumhurbaşkanı'nın Ereğli mitingi…

Şahin: "Cumhurbaşkanımızın desteğini alabilecek ..
Tosun: "Demirtaş, hezeyan içinde"
Erdoğan'dan sonra OYAK da ..
Posbıyık: "Tüm adaylar mal ..
 
 

ÇOK OKUNANLAR
BUGÜN BU HAFTA BU AY

Ereğli Belediyesi, giyecek kumbarası projesini başlattı

YORUMLAR
» Şahin: "Cumhurbaşkanımızın desteğini alabilecek tek isim benim"
» Bakan Yardımcısı Şahin'e destek için Ereğli'ye geldi…
» Erdoğan'ın, "Erdemir yatırım yapacak" açıklamasını ilk o sahiplendi
» Cumhurbaşkanı Erdoğan Ereğli'de konuştu
» Ereğlili sanayicilerin, Cumhurbaşkanı'ndan talebi var!
» Muharrem İnce, Ereğli'de coşkulu bir topluluğa konuştu
» Uysal: "Yatta havyar yiyenler mi beraber olacaksınız, yoksa mancar yiyenlerle mi?"
» Şahin: "Ereğli'yi bana emanet edin"
» Şahin: "Önemli olan Cumhurbaşkanımızın desteği, gerisi laf"
» Demirtaş: "Zonguldak, Ak Parti'yi ikaz edecek"
 

Magazin  
Başkandan taraftarlara önemli çağrı!
  Başkandan taraftarlara önemli çağrı!
  Bakan Kılıç bıçağı eline ..
  Ereğli'de, Pascal Nouma izdihamı
  Nikah masasında transfer pazarlığı
  Zonguldak'ta Model rüzgarı esti
İSTATİSTİK
  İstatistik
  Dün : 14187
  Bugün : 14004
  Toplam: 32039859
   Şuan Çevirimiçi:

 62 konuk,

 

KATEGORİLER

DEMOKRAT

Sosyal ağlarda Demokrat'ı takip et
Copyright ©Demokrat Keleşler Medya Grup | Tel: 0(372) 322 15 00 - Faks: 0(372) 322 15 04
Hay&NS web katalogları