09 : 28 - Vali Bektaş: "Zonguldak açık hava çöplüğü gibi"   09 : 14 - Saat: 17.30 Yer: Atatürk Anıtı   11 : 17 - Demirtaş, Kılıçdaroğlu'na "geçmiş olsun" ziyaretinde bulundu   11 : 15 - 1 Mayıs tertip komitesi toplandı   10 : 41 - Posbıyık: "Benim bıraktığım Ereğli bu değil"   10 : 29 - Pick Up Fest Ereğli'de düzenlenecek…   10 : 21 - Virajı alamadı 70 metre sürüklendi   10 : 07 - Gülüç Belediyesi'nde, "Sosyal Denge" sözleşmesi imzalandı   10 : 02 - Hatası pahalıya mâl oldu…   15 : 18 - 23 Nisan coşkusu Çocuk Oyunları Şenliği'yle devam etti
 
 
ANA SAYFA
GÜNDEM
SİYASET
EKONOMİ
MAGAZİN
EĞİTİM
SPOR
KÜLTÜR SANAT
SAĞLIK
FOTO GALERİ
DİĞER
Firma Profili | Yayın İlkeleri | İletişim | Sitene Ekle | Arşiv | Rss | MOBİL BÖLÜM
ANA SAYFA  / Eğitim
Eğitim Sen'den çarpıcı izlenimler...
Eğitim Sen'den çarpıcı izlenimler...

Eğitim Sen Karadeniz Ereğli İlçe Temsilciliği, 2017-2018 Eğitim Öğretim Yılı Sonunda Eğitimin Durumu raporunda bölgede ve ülkede eğitimin durumu hakkında çarpıcı tespitlerde bulundu. Raporda, Karadeniz Ereğli'de eğitim alanında, liselere yerleştirme kılavuzlarının yayınlanmamasının kaosa yol açtığı uyarısında bulunuldu.

Arkadaşına Gönder Yazı boyutunu büyütmek için       
 22 Haziran 2018 13 : 01 

Eğitim Sen Karadeniz Ereğli İlçe Temsilciliği'den yapılan yazılı açıklamada, 2017-2018 eğitim-öğretim yılının 8 Haziran Cuma günü sona erdiği,  18 milyona yakın öğrenci, 904 bin 679'u öğretmen olmak üzere, 1 milyonu aşkın eğitim emekçisi açısından zorlu bir eğitim öğretim yılının daha tamamlandığı belirtildi.

16 yıllık AKP iktidarı süresince Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) ilk kez bu yıl, 2017/18 eğitim öğretim yılına ilişkin örgün eğitim istatistiklerini yayınlamadığını, bu durumun,  iktidarın yıllar içinde eğitimin kamusal niteliğini nasıl adım adım tasfiye ettiğinin 24 Haziran seçimlerine giderken tartışılmak istenmediğini gösterdiği ifade edildi.

Açıklamada şunlar kaydedildi:

"AKP, iktidarı boyunca eğitim politikaları konusunda her dönem başarısız olmuş, her başarısız olduğunda da sistem değişikliği yaparak, kendi başarısızlığının üzerini örtmeye çalışmıştır. Ancak yapılan her sistem değişikliği, öğrenci ve velilerde büyük endişe yaratmaktan başka bir sonuç ortaya çıkarmamıştır. AKP'ye oy verenler dâhil, ülke nüfusunun büyük bölümünü genel olarak eğitimde yaşanan olumsuzluklardan ve sürekli sistem değiştirilmesinden son derece rahatsızdır.  Üniversiteye  giriş sınav sistemi eğitim öğretim yılı başında plansız bir şekilde değiştirilmiş ve sürekli yeni açıklamalar yapılmıştır. Ayrıca değişen sisteme uyum sağlamaya çalışmak öğrencilerde yeterince kaygı oluşturmuşken sınava çok az bir zaman kala sınav tarihinin seçim nedeniyle ertelenmesi öğrencilerin stresini arttırmıştır. TEOG yerine getirilen yeni ortaöğretime geçiş sistemi, öğrenci ve veliler açısından ciddi sorunları gündeme getirmiş, yeni sisteme yönelik tüm uyarı ve itirazlarımız görmezden gelinmiştir. TEOG yerine getirilen sistemin, üniversiteye giriş sınavı gibi olmadığını, dolayısıyla öğrencilerimizin ikinci bir şansının bulunmadığı, bu nedenle öğrencilerin telafisinin mümkün olmayan bir dayatmaya mahkûm edildiği açıktır. AKP ve MEB tarafından yaratılan sınav kaosunun sonucunun çocuklarımızda nasıl bir travmaya neden olduğunu 2 Haziran'da yapılan sınav günü okul bahçelerinde, soru kitapçıklarının başında ağlayan yüz binlerce çocuğun gözyaşları ailelerinin öfkesi göstermiştir. "

 

"KAOS DEVAM EDİYOR!"

Eğitim Sen'in raporunda Karadeniz Ereğli'de eğitim konusunda değerlendirmeler de yer aldı.  Raporda şu tespitler bulunuyor:

 

"  İlçemizde ; İbrahim-Süheyla İzmirli Fen Lisesi, 15 Temmuz Şehitleri Anadolu İmam Hatip Lisesi ve Ereğli Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi sınavla öğrenci alacak liseler olarak belirlenmiştir. Bu okulların toplam kontenjanı 240 tır. Yani 1500 den fazla mezun öğrenciden sadece 240'ı  "nitelikli" okula yerleşebilecektir. Ayrıca akademik başarısını kanıtlamış, tarihi ve kültürü olan KEAL sınavla öğrenci alacak liseler kapsamına alınmamıştır. Tercih kılavuzunun yayınlanmasını seçim sonrasına bırakan MEB , öğrenci ve velilerin endişelerini arttırmıştır. Ereğli'nin tek bölge olacağı, dolayısıyla her öğrencinin istediği okulu tercih edebileceği söyleniyor. Ancak liselere öğrenci yerleştirme yaparken öğrencilerin başarı ortalamaları, ikametgah ve mezun oldukları okula göre alacakları puanların etkili olacağı söyleniyor. Bu durumda öğrencilerin istedikleri okula yerleşmesi mümkün olmayacaktır. Kılavuz hala  yayınlanmadığı için kaos devam etmektedir."

EKSİKLER VE SORUNLAR

Raporda, Lise ve üniversite tercihleri yaparken öğrenciler rehber öğretmenlerinden yardım aldığı hatırlatılarak " Ancak bu yıl planlanan çalışmayla rehber öğretmenler tercih döneminde belirlenen merkezlerde rehberlik faaliyeti yürüteceklerdir. Bu durumda tercih döneminde her okulda bir rehber öğretmen olmayacaktır. Özellikle köy okullarından mezun olan öğrenciler ulaşım sorunu yaşayacağı için tercih döneminde yardım alamayacaklardır" denildi.

Proje okulu olarak ilan edilen  İbrahim-Süheyla İzmirli Fen Lisesi  için ise "Proje okulları ile ilgili uygulamalarla birlikte, bu okulun öğretmenlerinin isteklerinin dışında başka okullara gönderilmesi söz konusudur. Diğer bir deyişle bu okulda çalışan öğretmen arkadaşlarımız sürgün ile karşı karşıyadır" değerlendirmesi yapıldı.

 Açıldığından beri başka okulların binalarında eğitim öğretim veren Piri Reis Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi ( Turizm Lisesi ) en son Kadri Yılmaz Anadolu Lisesi binasında eğitim öğretim verdiği hatırlatılarak "Önümüzdeki dönemde  de Turizm Lisesi'nin kendi binasına geçebileceği öngörülmüyor. Bu durum hem Turizm Lisesi'nin hem de Kadri Yılmaz Anadolu Lisesi'nin öğrenci ve öğretmenlerini mağdur etmektedir. Kadri Yılmaz Anadolu Lisesi kendi kapasitesinin altında öğrenci almak zorunda kalmaktadır. Daha fazla sınıf açılamadığı için bu okulda görev yapan bazı öğretmenler norm fazlası olma durumuyla karşılaşabilirler. Ayrıca Turizm Lisesi öğrencileri başka bir okulun bir katına hapsedilmiş durumdadır. Bu sorun bir an önce giderilmeli ve Turizm Lisesi yapısına uygun eğitim öğretim ihtiyaçlarını karşılayacak kendilerine ait bir binaya geçmelidir" denildi.

TALEPLER

Milli Eğitim Bakanlığı'nın uygulamaları konusunda eleştiriler de getirilen raporda, Eğitim Sen'in talepleri şöyle ifade edildi:

"Toplumun bütün bireylerinin kamusal, laik, bilimsel, anadilinde, eşit, ücretsiz ve cins ayrımcı olmayan bir şekilde eğitim hakkından yararlanması sağlanmalı, toplumsal cinsiyet eğitimi zorunlu olmalıdır. 4+4+4 kesintili temel ve zorunlu eğitim uygulaması sonucunda, eğitimine ara vermek durumunda kalan, çocuk işçi veya çocuk yaşta evli olma ikilemine sıkıştırılan tüm çocukların yeniden eğitim sistemi içine çekilmesi sağlanmalıdır. 16 yılda 6 Milli Eğitim Bakanı ve 5 defa sistem değiştirerek, öğrencileri mağdur eden bir yaklaşımın oluşturduğu hasarı onarmak için acil ve somut adımlar atılmasını talep ediyoruz.

Okulların nitelikli-niteliksiz olarak ayrılmadığı, tüm öğrencilerin eğitim hakkından eşit yararlandığı bir eğitim sistemi talep ediyoruz.  Öğretmen ve öğrencilerin kullandığı ders araçlarının içeriği bilim dışı hurafelerden ve dogmalardan arındırılmalıdır. Okulları ticarethane, öğrencileri müşteri haline getiren piyasa merkezli eğitim politikaları derhal terk edilmelidir.  Kamu kaynaklarının özel okullara teşvik adı altında aktarılmasına son verilmeli, tüm okullara bütçe ve ihtiyacı kadar ödenek ayrılmalıdır.

MEB'in Diyanet İşleri Başkanlığı başta olmak üzere, her türlü dini vakıf ve derneklerle yapılan işbirlikleri sona erdirilmeli, okullarımız bilimin, özgürlüklerin ve eleştirel düşüncenin mekanları haline getirilmelidir.  Okullar, öğretmenler ve öğrenciler kimsenin projesi olmamalı, proje okullarından öğretmenler sürgün edilmemeli ve bu okullarda siyasal kadrolaşmaya son verilmelidir.  OHAL KHK'leri ile haksız ve hukuksuz şekilde kamu görevinden ihraç edilen eğitim ve bilim emekçileri görevlerine iade edilmeli ve OHAL uygulaması derhal kaldırılmalıdır.

Eğitimde ve toplumsal yaşamda ciddi bir sorun olan çocuk istismarına karşı etkin ve sonuç alıcı adımlar atılmalıdır.  Sözleşmeli ve ücretli öğretmenlik uygulamasına son verilmeli, tüm öğretmenlerin kadrolu istihdamı esas olmalı, ataması yapılmayan öğretmenlerin atama sorunları derhal çözülmelidir.  Kamu emekçilerinin uzunca bir süredir beklediği 3600 ek gösterge sadece seçim vaadi olarak kalmamalı, mümkün olan en kısa sürede herkesi kapsayacak şekilde hayata geçirilmelidir. Çalışma yaşamında sürekli ayrımcı uygulamalarla karşı karşıya olan kadın eğitim emekçileri açısından başta görevde yükselme ve unvan değişiklikleri olmak üzere, çalışma yaşamında uygulanan ayrımcılığa, mobbing ve şiddete son verilmelidir. Eğitim kurumlarında tüm ebeveynlerin en temel hakkı olan "kreş hakkı" için gerekli adımlar atılmalıdır.

Genelde tüm kamuda uygulanması planlanan, özelde de öğretmenlere yönelik olarak hayata geçirilmek istenen zorunlu performans taslağı derhal geri çekilmeli, öğretmenlerin statüsünün geliştirilmesi için gerekli adımlar atılmalıdır. Eğitimin her kademesinde eğitim yöneticisi, ilk ataması yapılan veya proje okuluna öğretmen belirlenirken liyakat yerine mülakatın bir yöntem olarak kullanılmaması; yöneticilerin, öğretmenlerin ve tüm personelin liyakat ilkesi temel alınarak, bilimsel ve adil ölçülere göre atanması sağlanmalıdır.  Bütçeden eğitime ayrılan pay başlangıç olarak en az iki kat arttırılmalı, kamu okullarının tüm gereksinimleri velilerden toplanan paralarla değil, genel bütçeden karşılanmalıdır.  Kapatılan köy okullarının yeniden açılması ve tüm köy çocuklarının okula erişimi sağlanmalıdır.

Hepimizi derinden etkileyen yeni Aladağ ve Ensar Vakfı  vakaları yaşanmaması için tüm öğrencilerimizin kamusal eğitim ve barınma hakkından ayrımsız yararlanması sağlanmalıdır.  Ebeveyn izinleri artırılmalı, doğum izninde bir yıl dönüşümsüz, ücretli ebeveyn izni uygulaması hayata geçirilmelidir. Evinden, ülkesinden ayrılmak zorunda kalan mülteci ve göçmen çocukların eğitime erişimleri sağlanmalıdır.  Okulların ve üniversitelerin özgürce bilim üretilen, özgürlük alanlarına dönüşmesi için gerekli adımlar atılmalıdır. Hiçbir öğrencinin not ya da sınav baskısı altında kalmadan, kendi ilgi ve yetenekleri doğrultusunda, hangi alanda okuyacağına kendisinin karar vereceği bir eğitim sistemi oluşturulmalıdır."


Haberi Paylaş
Haber :
Bu Haber 1988 defa okundu
 
Anahtar Kelimeler :

YORUMUNUZ
YORUM EKLE
TAVSİYE ET

 Yorumlar ( 1 )

Sayfa : [1]
Eğitim Sen'den çarpıcı izlenimler...
Boşa kürek çekmek ne kadar yıpratıcı. Eğitim AKP'nin işi değilse sizin hiç değil
Gön : bjedug  25 Haziran 2018 : 09:01:45  Zonguldak

Sayfa : [1]
Diğer Başlıklar
 Bu Kategori ile ilgili diğer Başlıklardan
 24-04-2019 | 15 : 18 19  23 Nisan coşkusu Çocuk Oyunları Şenliği'yle devam etti  (411)
 16-04-2019 | 12 : 51 24  Bu proje yarıştırmıyor, kaynaştırıyor  (498)
 13-04-2019 | 13 : 54 27  Çorumluoğlu: "Erdemir, yeniliklerin de öncüsü olmalı"  (554)
 12-04-2019 | 17 : 05 45  Eğitim gönüllüsünden kütüphane açılışında en güzel temenni  (954)
 05-04-2019 | 15 : 24 30  Ereğli Eğitim Fakültesi'nde 6 program akredite edildi  (545)
 05-04-2019 | 13 : 55 29  Çakır, eğitim yatırımlarını inceledi  (522)
 27-02-2019 | 12 : 36 42  "Atık ürün" defilesi ilgi gördü  (872)
 26-02-2019 | 18 : 27 57  Çorumluoğlu: "İstenirse yapılabiliyor!"  (1077)
 14-02-2019 | 13 : 16 03  Yılmaz: "Dershaneler kapatmak, tek başına çözüm olamaz"  (938)
 09-02-2019 | 13 : 45 55  Çaycuma, bir ilki gerçekleştirdi; çok dilli anaokulu…  (1308)
 06-02-2019 | 12 : 09 30  Yabancı uyruklu öğrenci sayısı 148 bini geçti  (1043)
 28-01-2019 | 14 : 55 07  BİLSEM, Ereğli'de resmen açıldı  (2252)
 25-01-2019 | 10 : 51 39  Kapıcı, öğrenci temsilcileriyle görüştü  (1047)
 23-01-2019 | 14 : 22 23  İzmirlioğlu İlkokulu Projesine BAKKA'dan destek  (1125)
 28-12-2018 | 09 : 04 17  "Bağımlılık Tuzağında Gençlik" konferansına yoğun ilgi  (1303)
 27-12-2018 | 10 : 12 37  Bakan Selçuk, ihraçlarla ilgili soruları cevaplamaktan kaçındı  (1228)
 27-12-2018 | 09 : 41 35  Karaelmas'ın "yeşil" üniversitesi, Türkiye 3.'sü oldu  (1303)
 26-12-2018 | 09 : 08 34  Ereğli'nin ilk Z Kütüphanesi açıldı  (555)
 25-12-2018 | 15 : 45 00  Poşete karşı bez torba: Hedef sıfır atık  (934)
 25-12-2018 | 12 : 27 53  BEÜ'de, "Etkili İletişim Becerileri" semineri düzenlendi  (886)
 21-12-2018 | 10 : 50 56  Çufalı: "İnovasyon bilincini geliştirmek istiyoruz"  (1243)
 19-12-2018 | 11 : 57 56  İletişim Ustalığı Zirvesi, gerçekleşti…  (969)
 17-12-2018 | 13 : 51 20  Ören İlk-Ortaokulu 2 dalda Türkiye 2.'si oldu  (1229)
 14-12-2018 | 09 : 44 31  İki üniversite öğrenci ve personel değişimi yapacak  (1125)
 14-12-2018 | 09 : 38 33  Küçük kardeşleri için oyun alanı çizdiler  (1108)
Köşe Yazarları
İzzet Aslanbay
BELEDİYE EMEKÇİLERİ SENDİKALI MI HARRANLI MI?

ÇOK OKUNANLAR
BUGÜN BU HAFTA BU AY

YORUMLAR
» Ak Parti'de il ve ilçe örgütleri gözden geçiriliyor
» Ereğli Belediyesi'nde, "işçilere işyeri değiştirme baskısı" iddiası
» Belediye birimleri kentin her yanında çalışıyor
» Anadolu Hastanesi neye fatura kesiyor?
» Ereğli Belediyesi: "Yıkım değil, restorasyon"
» Tarihi hamamın yıkımına ara verildi
» Posbıyık: "Gidenin arkasından konuşmak istemiyorum"
» Cumhur İttifakı'nda yerel çatlak büyüyor
» Çakır, eğitim yatırımlarını inceledi
» Başdanışman Oruç: "Başarısızlığın bahanesi olmaz"
 

KATEGORİLER

DEMOKRAT

Sosyal ağlarda Demokrat'ı takip et
Copyright ©Demokrat Keleşler Medya Grup | Tel: 0(372) 322 15 00 - Faks: 0(372) 322 15 04
Hay&NS web katalogları