ANA SAYFA
GÜNDEM
SİYASET
EKONOMİ
MAGAZİN
EĞİTİM
SPOR
KÜLTÜR-SANAT
SAĞLIK
KÜNYE
İLETİŞİM

FATURA ZONGULDAK LOBİSİNE

   
FATURA ZONGULDAK LOBİSİNE

Karadeniz Ereğli’de yaşayanlar, sözlerin tutulmasını isteyerek ilçeye üniversite kampüsü kurulmasını bekliyor. Eşraf, Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi’ne bağlı ‘fakültenin’ Ereğli’ye kurulmamasına sebep ‘Zonguldak lobisini’ gösteriyor.

      HABER/ŞAFAK NEGÜZEL

Bülent Ecevit Üniversitesi’ne (BEÜ) bağlı bir kampüsün Karadeniz Ereğli’ye de kurulması isteği yeniden filizlendi. Karadeniz Ereğli eski Devlet Hastanesi’nin üzerindeki binalar ile birlikte arazisinin 2015 yılında Milli Emlak’a devrilmesinin ardından bugüne gelinen süreçte bir yol kat edilmedi. Süreçte bazı milletvekilleri, yerel yöneticiler ve sivil toplum kuruluşlarından çeşitli açıklamalar ya da sözler verilse de ilçeye kampüs kazandırılamadı. Sokağın nabzı tutulduğunda ise vatandaş adeta faturayı Zonguldak’a kesti. Vatandaşa göre; içinde önemli kademelerde mevki sahibi kişilerden kurulu olduğu öne sürülen ve adına da ‘Zonguldak Lobisi’ denilen kişiler, ‘kapalı kapılar arkasında verdikleri kararlarla’ Ereğli’ye şekil vermeye çalışıyor.

“EREĞLİ TEMSİL EDİLECEK KONUMDA DEĞİL”
Kendisine mikrofon uzatılan esnaf İsmail Alabaş, Ereğli’yi temsil edecek siyasi iradenin olmadığını söyledi. Üniversitenin bugüne kadar bitirilmesi gerektiğini ifade eden Alabaş, şöyle dedi:
“Ereğli Zonguldak’ın en büyük ilçesi olmasına rağmen, kendisini temsil edecek milletvekillerine bir türlü sahip olamadı. Buradaki siyasi yöneticilerimizin yetersizliğinden dolayı oldu. Şu ana kadar üniversitenin yapılmış olması veya belirli bir aşamaya gelmesi lazımdı. O noktaya bir türlü gelinemedi. Çünkü, bana göre Ereğli temsil edilecek konumda değil. Temsil edilemiyor. Zonguldak’ın en büyük ilçesi olmasına rağmen sahipsiz. Birçok yer Ereğli’yi geçti. Ereğli’nin yanında köy, kasaba olan yerler, şu an Ereğli’yi ikiye üçe katladı. Olsa iyi olurdu tabi üniversite. Üniversite olan yerlere bakıyoruz, kendisini aşmış durumda. Dün il olan Karabük’ün bugün bildiğim kadarıyla 100 bini aşan öğrencisi var. Ereğli’yi katlamış durumda. 90’lı yıllarda Ereğli’nin çok gerisinde olan Düzce, Bolu depremden sonra kendisini aştı. Ereğli olarak biz hala yerimizde sayıyoruz. Erdemir’e bağımlı bir kent olarak kaldık.
İnşallah bundan sonra daha iyi bir şekilde temsil ediliriz. Bizim dertlerimizi, sıkıntılarımızı yukarıya götürecek, Ankara’ya anlatacak siyasilere kavuşuruz da bir an evvel bu sorun da çözümlenir. Çözülür de Ereğli üç dört kat daha büyür, diye tahmin ediyorum. İnşallah güzel bir sonuç olur. Tabii ki umutsuz değiliz. Umudumuz var. Türkiye olarak, ülke olarak umudumuz var. Genel idarecilerimize ben çok güveniyorum. Ama yerel olarak başarılı olduğumuza inanmıyorum.”

“MESELE SİYASET ÜSTÜ BİR İŞ”
Doktor Naci Yalçınkaya da, öncelikli olarak üniversite kampüsünün yapılamamasındaki sorumluların bulunması gerektiği söyledi. Ardından ilçe de bir komisyon kurularak üniversite konusunun hayata geçirilebileceğini öne süren Yalçınkaya, şu sözlerle konuştu:  
“Bu konuda daha önce de birkaç kez dile getirdiğim bir husus var. Konuyu takip eden, birinci elden sorumlu kim, belli değil. Bülent Ecevit Üniversitesi’nin başında kim var? Rektör. Rektör de sonuçta bir devlet memuru. Devlet memurunun vereceği bir karar değil bu. Ya da devlet memuru şunu yapar; önüne bir program gelir, oturur programı uygular.  Mesele siyaset üstü bir iş. Bunu iktidar partisi neden yapmadı, muhalefet partisi neden gündeme getirmedi meselesi değil bu.
Olay, yerelde iktidar partisinin istemesi ile olabilecek bir şey değil. Buna Bülent Ecevit Üniversitesi nasıl bakar? Tabi ki vermek istemez. Tabi ki kendinden büyük bir parçanın ayrılmasını istemez. ‘Ereğli’nin sahibi yok’ denilen şey asıl meseli budur. Ereğli’de bir üniversite kampüsü olacaksa bir tüzel kişilik muhakkak kurulmalıdır. Buda Ereğli Ticaret ve Sanayi Odası öncülüğünde olmalıdır.
1980’DE KAÇTI, 2005’DE DE KAÇTI. ŞİMDİ…
Bir önceki dönem belediye başkanı (Hüseyin Uysal) söz vermişti; hatta uygulama da, pratikte ‘çizdik’, çizdiriyoruz’, ‘avam projesi hazır’ dendi. Peki ne oldu? Belediye başkanları değişir. Yerel idarecilerimiz, kaymakamlar; onlar da değişir. Ama ‘eşraf’ dediğimiz TSO, şoförler odası, esnaf kefalet, minibüsçüler/pazarcılar yani tümü burada kalıcıdır. İşte onun için Ereğli TSO önceliğinde ve içinde bu bahsettiğim gurupların da olduğu bir kurul ve o kurulun seçeceği bir yönetim olmalı.
Ereğli, 1980’li yıllarda fırsat kaçırdı. Bülent Ecevit Üniversitesinin ilk kurulma kampüsünün yeri Delihakkı civarı olacaktı. Kaçırdık bunu. 2005’de biz bir şeyi daha kaçırdık. Erdemir özelleşirken Göztepe ve Devrek yolayrımı’ndaki geniş sosyal arazilerinin İlçe Özel İdareye bağışlanması karşılığı Erdemir’in özelleşmesine itiraz etmeyeceğiz gibi onu alabilirdik. Alamadık. İşte şimdi de eski Devlet Hastanesi’nin yerini bu anlamda değerlendirmemiz, kaçırmamamız gerekir.”

EREĞLİ’DE CANHIRAŞ ŞEKİLDE MÜCADELE EDEN
DEVLET VE YEREL YÖNETİCİLERİMİZE NEDEN KET VURUYORLAR?
Esnafa Şükrü Beytekin ise sorumlunun Zonguldak lobisi olduğunu iddia etti sözlerinde şu ifadeleri kullandı:
“Bir vatandaş olarak şahsi görüşüm; Ereğli’deki yöneticilerimiz ellerinden geleni yapıyor. Ama zorlanarak kolay yoldan bir şekilde yapıyorlar. Ama Zonguldak lobisinin, Ereğli’de bazı yatırımların yapılmamasını isteme gibi bir durumları var. Ereğlili vatandaşlar olarak özellikle Zonguldak lobisini hissetmeye başladık. Bizim yöneticilerimiz burada çırpınırken Zonguldak’taki yönetenlerin, Ereğli’de canhıraş şekilde mücadele eden Devlet ve yerel yöneticilerimize neden ket vuruyorlar?
Ereğli’deki yöneticiler, içinde yaşadıkları memleketin gelişmesini isterler. Onların bu samimi gayretlerine Zonguldak tarafından biraz engel olunuyor. Ereğli’ye üniversite kampüsünün yapılmayışının sebebi Zonguldak lobisidir. Kime sorarsanız sorun yıllardır aynıdır: ‘Zonguldak, Ereğli’nin gelişmesini istemiyor.’ Kardeşim, önce bunu vatandaşın kafasından silmeye çalışın.”

“BİZ KANDIRILDIK”
Şoförler ve Otomobilciler Esnaf Odası Başkanı Cevdet Civelek ise üniversite konusunda kandırıldıklarını öne sürdü. Civelek şunları söyledi:
“Ereğli’de demek ki siyasetçi yok. Demek Ereğli’nin sahibi yok. Üniversite ile ilgiyi sürekli gidildi, görüşüldü ve biz kandırıldık. Ereğli halkı kandırıldı ama artık yeter. Şimdi ki dekanımız ile de görüşüldü ‘tamam yapılacak’ ‘şudur/budur’ denildi. Ondan sonraki süreci bizde basından öğreniyoruz. Üniversite konusu, Ereğli’nin senelerden beri özlemidir. Her vekil ‘tamam, olacak’ dedi. Eski belediye başkanımız (Hüseyin Uysal) ‘tamam’ dedi. Herkes ‘olacak’ diyor ama bir türlü olamadı. Ne var bu Ereğli’de yani? Her tarafa yapılıyor da Ereğli’ye niçin yapılmıyor? ‘Zonguldak lobisi’ deniyor. Buna katılmak istemiyorum ama söylentiler bu yönde. Herkes gelici/geçidir. Biz hep buradayız. Dekan bugün varsa yarın yok. Ondan da rica ediyoruz Ereğli’ye yardımcı olsunlar. İleri dönük umutla yaşıyoruz. Onlar bizim büyüklerimizdir ve rica ediyoruz, biran önce Ereğli’ye yüzler dönülsün ve iyi diyaloglar içinde bu işler bitsin.”

"CUMHURBAŞKANI EREĞLİ'YE KÜSKÜN OLABİLİR"

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Ereğli’ye küskün olabileceğini düşündüğünü söyleyen Esnaf İbrahim Güneri de, ilçeye kampüs yapılmayışını iki sebebe bağladı. Güneri, “Ereğli’ye neden üniversite yapılmamasının sebebi, tahminime göre bir Zonguldak lobisi var. Sürekli büyüyen Ereğli; Bartın ve Karabük’ten önce il olması gereken bir yerdi. Ereğli gitse Zonguldak diye bir il kalmazdı. Bunun için Ereğli’nin önünü tıkamaya çalışıyorlar. İkincisi ise Sayın Cumhurbaşkanımızın sanki Ereğli’ye bir küskünlüğü olabilir. Çükü seçim öncesi Ereğli’ye iki kere geldi ama alamadı. Ondan da kaynaklı olabilir. İleriye dönük düşüncemse, o üniversitesinin oraya er ya da geç yapılacağına inanıyorum” diye konuştu.    

FATURA ZONGULDAK LOBİSİNE - 1
FATURA ZONGULDAK LOBİSİNE - 2
FATURA ZONGULDAK LOBİSİNE - 3
FATURA ZONGULDAK LOBİSİNE - 4
FATURA ZONGULDAK LOBİSİNE - 5


İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler


Polisten fatura kuyruğuna megafonlu ikaz

Polisten fatura kuyruğuna megafonlu ikaz


Zonguldak'ta polis ekipleri sokağa çıkan vatandaşlara sosyal mesafe konusunda uyarılarda bulundu. Edinlen bilgiye göre, ekipler hem polis otosuyla hem de yaya olarak k...
´´ASKIDA FATURA´´YA VATANDAŞ DESTEĞİ...

´´ASKIDA FATURA´´YA VATANDAŞ DESTEĞİ...


Karadeniz Ereğli Belediylesi'nin su faturalarını ödemekte güçlük çeken vatandaşlara yönelik başlattığı "Askıda Faturalar İçin Sevgi ve Dos...
FATURALAR 10 GÜN ERKEN KESİLDİ

FATURALAR 10 GÜN ERKEN KESİLDİ


Karadeniz Ereğli’de, ayda bir düzenlenen doğal gaz faturalarının bu ay zamanından 10 gün önce kesilmesine tepki gösteren vatandaşlar, son ödeme ta...

YORUMLAR


UMUT uzaklardaymış
Yaşam

UMUT uzaklardaymış


Zonguldak’ta bulunan, gözleri görmeyen ve sol ön patisi olmayan Umut adındaki kediyi, Kırklareli’nin Lüleburgaz ilçesinde avukat Umut Kurt ...
Düğün, nişan, sünnet ve asker uğurlamalarına yeni kısıtlamalar
Gündem

Düğün, nişan, sünnet ve asker uğurlamalarına yeni kısıtlamalar


 Zonguldak Valiliği, İl Hıfzısıhha kurulu toplantısının ardından, Covid 19 yayılımının önemli kaynakları arasında sayılan düğünler, sünnet törenleri...
KUMARBAZLARA GECE BASKINI...
Asayiş

KUMARBAZLARA GECE BASKINI...


 Zonguldak İl Jandarma Komutanlığı'nca yapılan operasyonda, kumar oynayan 14 kişiye cezai işlem uygulandığı bildirildi. Valilikten yapılan açıklamaya göre, Z...
KEDİ KURTARMA OPERASYONU
Çevre

KEDİ KURTARMA OPERASYONU


Zonguldak'ın Kozlu ilçesinde bölme duvar arasına düşüp, mahsur kalan yavru kedi itfaiye ekiplerince kurtarıldı. Edinilen bilgiye göre, sabah saatlerinde...
Takla attı: 1 ölü 4 yaralı
Asayiş

Takla attı: 1 ölü 4 yaralı


Otomobilin takla attığı kazada 1 kişi hayatını kaybetti, 4 kişi yaralandı. Ters dönen otomobilde sıkışan kadın ise acılar içinde kurtarılmayı bekledi. Dün gece...
Ehliyetsiz motosiklet sürücüsü minibüse çarptı
Asayiş

Ehliyetsiz motosiklet sürücüsü minibüse çarptı


 Karadeniz Ereğli’de motosikletle minibüsün çarpışması sonucu meydana gelen trafik kazasında 1 kişi hafif şekilde yaralandı. Kazada ehliyetsiz olduğu ...
Taraftar isyanda… TFF’ye yürüyorlar… “ADALET İSTİYORUZ!”
Spor

Taraftar isyanda… TFF’ye yürüyorlar… “ADALET İSTİYORUZ!”


Türkiye Futbol Federasyonu (TFF) 2. Lig ve 3. Lig'de birinci takımların şampiyon olduğu, 2.,3.,4. ve 5. takımların ise Play-Off oynayacağını açıklamasının ardından 3....
HAYVANDAN İNSANA HASTALIK BULAŞIR MI? NE GİBİ ÖNLEMLER ALINIR?
Sağlık

HAYVANDAN İNSANA HASTALIK BULAŞIR MI? NE GİBİ ÖNLEMLER ALINIR?


    Haber/Şafak Negüzel    Karadeniz Ereğli’de Veteriner Hekim Hakan Türkoğlu, hayvandan insana bulaşan hastalıkların tamamına verilen ...
VALİ TUTULMAZ FİLYOS´TA
Gündem

VALİ TUTULMAZ FİLYOS´TA


Zonguldak Valisi Mustafa Tutulmaz beraberinde Vali Yardımcısı V., Çaycuma Kaymakamı, Batı Karadeniz Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri, İl Özel İdaresi Genel Sekreteri, ...
TAYİNİ ÇIKTI…
Yaşam

TAYİNİ ÇIKTI…


 Zonguldak’ın Ereğli ilçesinde 2 yıl görev yaptıktan sonra Zonguldak il emniyet müdürlüğünde görevine devam eden Ferdi Kuyu’...

KÖŞE YAZARLARI

BİR “GÜNAH VADİSİ”, SOSYAL MEDYA…
POSBIYIK SEVİLİYOR MU, SEVİLMİYOR MU?
Nöbetçi Eczaneler

PİYASALAR

6,8668
7,7476
398,98

KDZ.EREĞLİ'DE HAVA DURUMU

az bulutlu
az bulutlu 27o

SON YORUMLAR