17 : 34 - Ereğli Belediyespor : 1 Serdivaspor : 1   13 : 51 - Uysal: "Bir yalanım varsa Ereğli'yi terk ederim"   13 : 15 - Ereğli'de, Cumhuriyet Bayramı'na özel turnuva düzenlendi   12 : 21 - CHP'de süre uzatıldı!   14 : 48 - Etkinlik gelirini, Öğrenci Burs Fonu'na bağışladı   14 : 43 - Davranışıyla, "böyleleri de var" dedirtti…   14 : 11 - Çorumluoğlu: "Yaptığınız iş sizin içinize yatıyorsa gerisi hikayedir"   13 : 21 - 9'u Ereğli, 1'i Alaplı toplam 13 gözaltı   13 : 05 - Vali Çınar yelkencilere destek sözü verdi   11 : 46 - Kılıç: "Muhtarların arkasında hiçbir siyasi güç yok"
 
 
ANA SAYFA
GÜNDEM
SİYASET
EKONOMİ
MAGAZİN
EĞİTİM
SPOR
KÜLTÜR SANAT
SAĞLIK
FOTO GALERİ
DİĞER
Firma Profili | Yayın İlkeleri | İletişim | Sitene Ekle | Arşiv | Rss | MOBİL BÖLÜM
ANA SAYFA  / Gündem
EGD Başkanından sitem dolu 10 Ocak açıklaması
EGD Başkanından sitem dolu 10 Ocak açıklaması

Ereğli Gazeteciler Derneği Başkanı Necati Günay Çalışan Gazeteciler Günü ile ilgili açıklamasında hapisteki gazetecilere göndermede bulundu. Günay, "bizim burada aslında Çalışan Gazeteciler Günü kutlaması değil, bu meslektaşlarımızın bir an önce hak ettikleri özgürlüklerine kavuşmasını sağlamak için eylem yapıyor olmamız gerekiyordu" dedi.

Arkadaşına Gönder Yazı boyutunu büyütmek için       
 10 Ocak 2018 16 : 35 

Dernek Başkanı Günay ve dernek üyesi gazeteciler, 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü dolayısıyla Atatürk Anıtı'na çelenk sundu.

Dernek Başkanı Günay, burada yaptığı konuşmada, her yıl 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü'nde olduğu gibi bugün de içlerinin buruk olduğunu, yüreklerinin acıdığını ifade etti.

Anayasal hakları ellerinden alınan, anayasl güvencelerine rağmen gazetecilik faaliyetleri nedeniyle çok sayıda gazetecinin "Silivri toplama kampında" çile çektiğini belirten Günay şunları söyledi:

"Ömürlerini FETÖ ile F tipi yapılanma ile mücadelede geçiren onurlu, demokrat ve sadece siyasal iktidara muhalif oldukları gerekçesiyle FETÖ'cü diye suçlanarak cezaevlerinde yatırılırken, bizim burada aslında Çalışan Gazeteciler Günü kutlaması değil, bu meslektaşlarımızın bir an önce hak ettikleri özgürlüklerine kavuşmasını sağlamak için eylem yapıyor olmamız gerekiyordu.

Bir ülkenin aydınları özgür, gazetecileri özgür, düşünürleri özgür ve tüm emekçileri özgür değilse o ülkede demokrasiden ve basın özgürlüğünden söz etmek çok komik ve insanların akılları ile dalga geçmekten başka bir şey değildir. Türkiye'de basına karşı yapılan baskılar akıl tutulmasından başka bir şey değildir."

YEREL BASINA YÖNELİK UYGULAMALARA KINAMA

Günay, Basını susturmanın ve basını önce ekonomik yaptırımlarla köşeye sıkıştırmanın utanılacak bir durum olduğunu savunarak şunları kaydetti:

"Yaşadığımız bölgemizde bazı kurumların yerel basın arasında nifak tohumlarını derinleştirici uygulamalar yaptıklarını esefle izliyoruz. Yerel basında ‘bize yakın' veya ‘bizden olmayan' gibi ayrımlara artık bir son verilmelidir. Yaygın medyadaki ‘Havuz Medyası' anlayışının yerelleştirilerek bölgemizde de bu çirkin anlayışı nefretle kınıyorum. Yerel basın üzerinde yerel havuz medyası yapılanmasına çanak tutanları, bu yapılanmay prim verenlere burada söylenecek tek bir sözümüz var.

Onlara takvim yapraklarının sonbahar rüzgarındaki gibi hızlı döküldüğünü hatırlatmak istiyorum. Ereğli yerel basını ağır bedeller ödeyerek bugünlere geldi. Gazetecilerimiz yeri geldi kağıt parası bulamadı, yeri geldi gazetesini basacak kalıp parası bulamadı, yeri geldi matbaaya ödeyecek baskı parsı bulamadı. Evet, Ereğli basını böyle zor günleri gördü ama böylesi eşi benzeri olmayan ‘Bizden olan-bizden olmayan ayrımcılığını görmedi."

Konuşmaların ardından basın mensupları hatıra fotoğrafı çektirdi. Törene Ereğli ve Alaplı ilçelerinden basın mensupları katıldı.

ÇALIŞAN GAZETECİLER GÜNÜNÜ KUTLADILAR

Öte yandan, 10 Ocak Çalışan Gazeteciler günü vesilesiyle kutlama mesajları yayınlandı.

Haber Merkezimize ulaşan mesajlardan bazıları şöyle:

AK PARTİ ZONGULDAK MİLLETVEKİLİ FARUK ÇATUROĞLU

 "Bir ülkede demokrasileri güçlendiren ve geliştiren en etkin unsurlardan biri, meslek ahlakına ve tarafsızlık ilkesine riayet eden bir basının varlığıdır. Geçmişten günümüze önemli bir gelişme gösteren, yazılı, görsel ve sanal basınımız, demokrasinin güçlenmesine ve açık toplum hedefine ulaşılmasına değerli katkılar sağlamaktadır.

İletişim teknolojilerindeki yeniliklerle birlikte, insanlar tüm dünyadaki gelişmelere daha duyarlı ve haberlere daha hızlı ulaşabilir duruma gelmiş, basın her zamankinden daha etkin bir konuma ulaşmıştır. Basın mensuplarımızın sorumluluğunun her geçen gün artmaktadır. Basın mensuplarımız, sahip oldukları bu sorumluluk ile insan hakları, özel hayata saygı, doğru ve tarafsız haber verme ilkelerinden asla taviz vermemelidir.

Bu düşüncelerle, tüm basın çalışanlarının 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü'nü kutluyor, görevlerini yaparken hayatlarını kaybeden gazetecilerimizi rahmetle anıyor, sevgi ve saygılarımı iletiyorum."

CHP ZONGULDAK MİLLETVEKİLİ ÜNAL DEMİRTAŞ

Gazeteci, toplumun doğru bilgiye ulaşmasında aracı olan, tarafsızlığından şüphe duyulmayan, toplumsal sorumluluğu yüksek bir meslektir. Ne yazık ki düşüncenin suç sayıldığı, basının iktidar tarafından abluka altına alınmaya çalışıldığı, haksız gerekçelerle 178 gazetecinin cezaevlerinde tutulduğu zor bir süreçten geçiyoruz. Özellikle son dönemde AKP İktidarınca en çok müdahale edilen ve baskı altına alınmaya çalışılan meslek gazetecilik olmuştur. Tam da bu nedenle 2017 yılı Dünya Basın Özgürlüğü Endeksi'nde Türkiye, bir önceki yıla göre 4 sıra daha gerileyerek 180 ülke arasında 155'inci sırada yer almıştır. AKP İktidarının halktan gerçekleri saklamasına aracılık etmeyen, mesleğini onurlu bir şekilde yapmayı her şeyin üstünde gören sorumluluğunun farkında olan pek çok gazeteci  bu nedenle mesleğini kaybetmiştir.

Bunun yanında yerel basındaki gazeteciler de zor koşullar altında görev yapmaktadır. Gelecek kaygısı taşıyan yerel gazetecilerin sosyal güvenlikleri ile ilgili sorunlarının olduğu da bilinmektedir. Yıllardır kentleriyle, ilçeleriyle bütünleşmiş yerel gazetelerin kapılarına kilit vurulmaktadır.

ONURLU BASIN EMEKÇİLERİMİZE SELAM OLSUN!

Tarafsız, özgür, meslek ve ahlak kurallarına bağlı basın emekçilerimizin özverili çalışmaları ile demokrasimizi koruyacak ve kalıcı hale getireceğiz. Bu nedenle Cumhuriyet Halk Partisi olarak, tarafsızca haber yaptığı için iktidar baskısı ile işsiz bırakılan, baskı gören, tutuklanan, hapsedilen tüm gazetecilerimizin yanında olmaya devam edeceğiz.

Bu duygularla, başta CHP İstanbul Milletvekilimiz Enis Berberoğlu olmak üzere her şartta onurunu koruyarak baskılara boyun eğmeyen gazetecilerimizi selamlıyor, mesleğinin gereğini yapmaya çalışan basın emekçilerimizin Çalışan Gazeteciler Günü'nü kutluyorum."

ALAPLI BELEDİYE BAŞKANI NURİ TEKİN

İnsanlığın var olduğu günden bu yana insanoğlu bilgiye ihtiyaç duymuş, karşılıklı haberleşmenin ve bilgi alışverişinin yollarını aramıştır. İnsanlığın bu ihtiyacından ortaya çıkan basın ve gazetecilik mesleği,  bugün gelişen teknoloji ve hızlı iletişimle birlikte günlük hayatımızın vazgeçilmezleri arasına girmiştir. Birbirini hiç tanımayan insanların kendi arasındaki bilgi alışverişlerini sağlayan, kamuoyunu aydınlatan, eleştirileriyle eksiklerin giderilmesini sağlayan basın mensupları yani genel tanımıyla gazeteciler, bu sektörün en önemli unsurudur. Bilgi aktarımının yanı sıra yeri geldiğinde yöremizin, bölgemizin, ülkemizin kalkınmasına, gelişmesine de katkıda bulunan gazetecilerin toplumsal statüsünün güçlendirilmesi toplumun da yararınadır. Basınımızın gösterdiği gelişmede, şüphesiz en büyük pay, görevini fedakârca yapan basın çalışanlarına aittir.

İçinde bulundukları şart yâda koşullar ne olursa olsun görevleri peşinde koşan gazetecilerimizin düzenli bir mesai kavramı olmadan, halkı bilgilendirmek için verdiği mücadele her türlü takdirin üzerindedir.

Bu duygu ve düşüncelerle, gecesini gündüzüne katarak ülkemizin ve kentimizin sorunlarını kamuoyuna aktaran ve sorunların çözümünde katkıları olan tüm emekçi basın mensuplarımızın 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Gününü kutlar, sağlıklı, mutlu ve başarılı bir yıl dilerim.

GÜLÜÇ BELEDİYE BAŞKANIGÖKHAN DEMİRTAŞ

"Gazetecilik, kamuoyuna doğru ve tarafsız bilgi akışını sağlayan saygın mesleklerden birisidir. Demokrasinin olmazsa olmaz olgularından birisi olan basın, aynı zamanda kamu menfaatlerini de göz önünde bulundurarak görevini yerine getirmektedir. Kurumlarla bireyler arasındaki veri akışını sağlayarak demokrasinin korunması için önemli bir görev de üstlenmektedirler. Toplumun gerçekleri öğrenmesinde ve sesini duyurmasında önemli rol oynayan basın, gece gündüz demeden ahlak kuralları çerçevesinde çalışarak bizlere en doğru bilgiyi verme çabası içerisindedir. İlçemizde bulunan değerli basın emekçilerimiz de bu doğrultuda çalışarak bizlere en güzel hizmeti vermek için çaba gösteriyorlar. Bizlerle sürekli beraber olan, destek veren ve çalışma arkadaşlarım olarak gördüğüm değerli basın çalışanlarının ‘10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü' nü kutlar, tüm basın çalışanlarına sevgi ve saygılarımı sunarım"

AK PARTİ EREĞLİ İLÇE BAŞKANI MEHMET FATİH ÇAKIR

 "Kamuoyunu bilgilendirmek adına doğru haber verme, tarafsızlık, objektiflik, özel hayata ve kişilik haklarına saygı gibi değerleri içerisinde bulunduran önemli bir mesleği icra eden gazeteci arkadaşlarımız, vatandaşın en doğal hakkı olan zamanında doğru ve eksiksiz bilgi almalarını sağlayarak milletin vicdanına ses olmaktadırlar.

Son derece dinamik bir meslek olan gazetecilik, haberleri en doğru şekliyle kamuoyuyla paylaşma misyonu taşımaktadır. Bunun yanı sıra bu mesleği yapan gazeteci kardeşlerimiz, düşünceleri ve yorumları ile demokrasinin güçlenmesine katkı sunmakta, yaşanan sorunları ve yapılan çalışmaları gündeme taşıyarak idarecilerin çalışmalarına yardımcı olmaktadırlar.

Günümüzde hızla gelişen kitle iletişim araçları ile birlikte etkinliği her geçen gün artan yazılı, işitsel ve görsel basın kuruluşları ve çalışanları, doğru bilgilerin aktarılması ve kamuoyu oluşturulması gibi birçok görev ve sorumlulukları üstlenmektedir. Basın çalışanlarının, ülkemize şimdiye kadar sağladıkları katkıların, insan haklarına saygı, vatan ve millet sevgisi temelinde devam edeceğine inanmaktayım. Zorlu koşullarda görevlerini yerine getirerek toplumun bilgilendirilmesinde önemli rol oynayan ve büyük katkıları olan tüm basın mensuplarımızın 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü'nü kutluyor, aileleriyle birlikte daha nice mutlu, sağlıklı ve başarılı yıllar diliyorum"

ÇAĞDAŞ GAZETECİLER DERNEĞİ ZONGULDAK ŞUBE BAŞKANI ALİ AYAROĞLU

1961de gazetecilerin çalışma koşullarını iyileştiren, ileri haklar getiren 212 sayılı yasanın yürürlüğe girdiği gündür. Bu gün, "çalışan gazeteciler günü ya da "bayramı" olarak anılıyor. 57 yıl sonra bugün, basın-yayın yaşamına baktığımızda, bu sektörde çalışanların ekonomik ve sosyal hakları kullanılamaz haldedir. Özellikle Anadolu Basınının hali İçler acısı durumdadır.

"12 Eylül" düzeni ile birlikte başlayan ve bugün KHK sürdürülen uygulamalar gazetecilerin-yayıncıların toplu sözleşme düzeni kullanılamaz hale getirilmiş, sendikal hareket işlevsiz duruma sokulmuştur. İş güvencesi medya patronlarının insafına terkedilmiştir. Basındaki işsizlik ve düşük ücretle çalışma rekor düzeydedir. İletişim fakültelerinin mezunları çaresiz, yarınsız durumdadır.

Anadolu Basını ekonomik koşullar altında can çekişmektedir…

Ekonomik sıkıntılarla boğuşan ve ayakta kalma mücadelesi veren yerel basına bir darbe de Basın İlan Kurumu'ndan geldi. Yerel basını yaşatmak ve geliştirmek üzere faaliyet göstermesi gereken Basın İlan Kurumu, gazetelere gönderdiği tebligatla "borcu yoktur belgesi" istiyor. Buna göre Basın İlan Kurumu'ndan 2 bin liranın üzerinde alacağı olan gazete ve dergilerin devlete vergi borcu varsa bu para Basın İlan Kurumu tarafından kesilerek, ilgili kurum ve kuruluşlara aktarılacak.

1 Ocak 2018'den itibaren yürürlüğe giren uygulama yerel Basını yok etmeye yöneliktir. Uzun bir süredir sütun/santim fiyatlarına zam bekleyen yerel basın temsilcileri verilen artışın uygulamaya geçmesini beklerken, vadesi geçmiş borçlarının Basın İlan Kurumu tarafından kesilecek olması karşısında şok oldu…

Demokrasiyi, özgürlükleri, AB standartlarını getireceğini vaat ederek iktidar olanların hedef aldığı kurumların başında medya ve çalışanları olmuştur. İdari erk'in kendisini eleştiren, farklı görüşü savunan gazeteciler, yayıncılar için açtığı davalarda rekorlar kırmaktadır.

Bulunduğumuz bu koşullarda 10 Ocak gerçek anlamını yitirmiştir.

KARAELMAs GAZETECİLER DERNEĞİ YÖNETİM KURULU

"10 Ocak günü Türk Basın Tarihi açısından önemli ve anlamlı bir günü simgelemektedir.

Basın emekçilerinin 1961 yılında çıkarılan 212 Sayılı yasayla önemli haklara kavuşmasından rahatsızlık duyan gazete sahipleri, yasayı protesto etmek amacıyla 3 gün boyunca gazete çıkarmama kararı aldılar. Bu gelişme üzerine gazeteciler, sahip oldukları hakları ve meslek onurunu korumak için mücadele başlattılar ve çeşitli eylemler yaptılar. Gazeteciler, gazete sahiplerinin boykot kararı karşısında sendikanın öncülüğünde 'Basın' adıyla 11-12-13 Ocak 1961 tarihlerinde kendi gazetelerini yayınladılar. Bu mücadele tarihi, 1971 yılına kadar 'Basın Bayramı' olarak kutlanmıştır. 1971 yılında gazetecilerin hakları ve basın özgürlüğüne getirilen kısıtlamalar nedeniyle bayram olmaktan çıkarılmış ve bu tarihten itibaren 10 Ocak, 'Çalışan Gazeteciler Günü' olarak kutlanmaya başlanmıştır.

Ancak ülkemizde gazeteciler ve basın özgürlüğü açısından hiç de olumlu gelişmeler yaşanmamaktadır.

Geride bıraktığımız 2017 yılı gazeteciler adına kötü bir tablo ortaya çıkarmıştır.

140 gazeteci, çeşitli iddialarla cezaevindedir.

Uluslararası İnsan Hakları Kuruluşu olan Fredoom House-Özgürlük Evi'nin 2017 Dünya Basın Özgürlüğü Raporu'nda Türkiye'nin, Dünya genelinde 199 ülke arasında 163'üncü, Avrupa'da ise 42'nci, yani son sırada yer alması üzücüdür.

Gazetecilerin, toplumun gerçekleri öğrenme ve haber alma hakkını yerine getirmede ve düşünceleri duyurma da çok önemli görevler üstlendiği açıktır.

Kamu görevi yapan bağımsız ve özgür basın, düşünce özgürlüğünün ve demokrasinin vazgeçilmez öğesidir.

Basın özgürlüğünün tam anlamıyla sağlanamadığı ülkelerde demokrasiden söz edilemeyeceği açıktır. Basın özgürlüğünün, halkı aydınlatma ve halkın haber alma özgürlüğünden kaynaklandığı asla unutulmamalı, demokrasinin gelişmesi, halkın haber alma hakkının genişlemesi için basın özgürlüğünün önüne konan tüm engeller kaldırılmalıdır.

Güç şartlar altında çalışan gazetecilerin çalışma koşullarının iyileştirilmesi, hak ve özgürlüklerin evrensel standartlara yükseltilmesi hepimizin dileğidir.

Yazılı, sözlü ve görsel basının yanında iletişim teknolojisinin hızla gelişmesi "internet gazeteciliği" kavramını da ortaya çıkarmıştır. Ancak internet gazetecileri basın çalışma kolu olan 212 Sayılı kanuna tabi olarak çalışamamaktadır. Bu yönde yasal düzenleme yapılmasına ihtiyaç bulunmaktadır.

Karaelmas Gazeteciler Derneği olarak, basın özgürlüğünün önündeki engellerin kaldırıldığı, haklarının genişletildiği, çalışma şartlarının iyileştirildiği aydınlık günlere bir an önce ulaşmayı diliyoruz. Basın ilkelerinden ve meslek etiğinden ayrılmadan, meslek onurunu koruyarak fedakarca çalışan gazetecilerin '10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü'nü kutluyoruz."


Haberi Paylaş
Haber :
Bu Haber 189 defa okundu
 
Anahtar Kelimeler :

YORUMUNUZ
YORUM EKLE
TAVSİYE ET

 Yorumlar ( 0 )

Henüz bir yorum yapılmamış

Diğer Başlıklar
 Bu Kategori ile ilgili diğer Başlıklardan
 21-10-2018 | 13 : 51 01  Uysal: "Bir yalanım varsa Ereğli'yi terk ederim"  (180)
 19-10-2018 | 14 : 43 06  Davranışıyla, "böyleleri de var" dedirtti…  (260)
 19-10-2018 | 14 : 11 04  Çorumluoğlu: "Yaptığınız iş sizin içinize yatıyorsa gerisi hikayedir"  (251)
 19-10-2018 | 13 : 21 00  9'u Ereğli, 1'i Alaplı toplam 13 gözaltı  (422)
 19-10-2018 | 11 : 46 14  Kılıç: "Muhtarların arkasında hiçbir siyasi güç yok"  (273)
 19-10-2018 | 11 : 04 36  Tırın sürüklediği otomobil hurdaya döndü  (259)
 18-10-2018 | 15 : 32 44  Akdemir'e süpriz doğum günü kutlaması  (332)
 18-10-2018 | 09 : 55 34  Alkollü sürücü ortalığı birbirine kattı…  (422)
 18-10-2018 | 09 : 32 19  Parmak izlerini sildiler ama…  (385)
 17-10-2018 | 15 : 08 57  Fikri Demirtaş son yolculuğuna uğurlandı...  (507)
 17-10-2018 | 14 : 53 26  "Yanlış ağlara takılmış muhteşem denizyıldızı"  (536)
 17-10-2018 | 14 : 40 42  Keleş: "Temiz alacağız, temiz bırakacağız"  (444)
 17-10-2018 | 13 : 37 26  Kantarcı'dan, uygunsuz park uyarısı  (459)
 17-10-2018 | 11 : 29 44  Demirtaş ailesinin acı günü…  (514)
 17-10-2018 | 10 : 23 26  24 yıl sonra buluştular  (360)
 17-10-2018 | 10 : 17 06  Kuyu'dan MHP'ye iade-i ziyaret…  (352)
 16-10-2018 | 16 : 46 26  Ereğli, Zuhal öğretmeni sonsuzluğa uğurladı  (409)
 16-10-2018 | 10 : 13 45  Direğe çarpan kamyonette biri ağır iki yaralı  (382)
 16-10-2018 | 10 : 03 56  Tuğamiral 'den Demirtaş'a ziyaret…  (457)
 16-10-2018 | 10 : 00 28  Uysal; "Kısa sürede teslim edeceğiz…"  (428)
 16-10-2018 | 09 : 28 22  Ereğli, Zuhal öğretmenini kaybetti  (394)
 15-10-2018 | 13 : 10 13  Demirtaş: "Seçim için değil, sözümü tutmak için çalışıyoruz"  (362)
 15-10-2018 | 10 : 27 07  Yavru kedi itfaiyecileri terletti  (380)
 14-10-2018 | 12 : 28 08  Otomobil bariyere çarptı…  (523)
 14-10-2018 | 12 : 22 49  Türkiye'nin 7 rengi Ereğli'de tek yürek oldu  (393)
Köşe Yazarları
İzzet Aslanbay
CHP, Ereğli'de hükmen mağlup…
Hülya ÇOKER
LAFIN TAMAMI…

ÇOK OKUNANLAR
BUGÜN BU HAFTA BU AY

YORUMLAR
» Servisçiler, yeni eğitim yılı için kurban kesti
» Öğretmenler, Dünya Öğretmenler Günü'nü kutladı
» Cumhurbaşkanı'nın açıklaması ardından denetimler başladı
» Uysal: "Başarı dileklerimi sunuyorum…"
» Belediye'den bin 5 yüz öğrenciye kırtasiye yardımı…
» Demirtaş: "Koca çınarın gölgesinde herkese yer var!
» 400 maden şehidinin yakını kamuda iş başı yapacak
» Demirtaş: "Laiklikten ödün verilemez"
» Gülüç, Aleyna Tilki'yle coştu…
» Büyük Zafer, Ereğli'de özensiz ve yetersiz katılımla "kutlandı"
 

KATEGORİLER

DEMOKRAT

Sosyal ağlarda Demokrat'ı takip et
Copyright ©Demokrat Keleşler Medya Grup | Tel: 0(372) 322 15 00 - Faks: 0(372) 322 15 04
Hay&NS web katalogları