13 : 42 - Ereğli TSO, Burgaz'da kardeşlik protokolü imzaladı   12 : 55 - Uyuşturucu operasyonunda 15 gözaltı   10 : 53 - Tosun: "Demirtaş, hezeyan içinde"   10 : 05 - Uysal, "Sizin evladınız olan biziz"   09 : 51 - Şahin, Sofuoğlu'yla birlikte şehir turu attı   15 : 48 - Nevruz Bayramı Ereğli'de kutlandı   15 : 02 - Bakan Yardımcısı Şahin'e destek için Ereğli'ye geldi…   14 : 56 - Madende göçük... Bir işçi mahsur kaldı...   10 : 31 - Erdoğan'dan sonra OYAK da açıkladı: "Erdemir'de, stratejik yatırım hamlesi"   10 : 09 - Posbıyık: "Tüm adaylar mal varlığı beyanında bulunsun"
 
 
ANA SAYFA
GÜNDEM
SİYASET
EKONOMİ
MAGAZİN
EĞİTİM
SPOR
KÜLTÜR SANAT
SAĞLIK
FOTO GALERİ
DİĞER
Firma Profili | Yayın İlkeleri | İletişim | Sitene Ekle | Arşiv | Rss | MOBİL BÖLÜM
ANA SAYFA  / Siyaset
Ocakcı: "Müjde, artık üniversite arazimiz yok"
Ocakcı: "Müjde, artık üniversite arazimiz yok"

CHP Karadeniz Ereğli İlçe Başkanı Sertan Ocakcı, Ak Partili Ereğli Belediyesi'nin 4 yıllık icraatını değerlendirerek, "Yerel yönetimi aldıkları 30 Mart 2014 ve yöremizden üç milletvekili çıkardıkları 1 Kasım 2015 tarihlerinden bu yana, AKP'li belediye yöneticileri ve milletvekillerinin, sadece kağıt üzerinde kalan ve fiiliyata geçmeyen birkaç projesi ile sürekli bahaneler ürettikleri hiç başlamamış projeleri arasında bomboş yıllar geçirdik" dedi.

Arkadaşına Gönder Yazı boyutunu büyütmek için       
 27 Mart 2018 14 : 24 

Ocakcı yaptığı yazılı açıklamada, Ak Partili Ereğli Belediyesi'ni, "Yıktıkları eski belediye binasının enkazını bile aylardır toparlayamayan, küçücük işleri devasa projeler gibi halka pazarlayan belediye…" sözleriyle eleştirdi.

Ak Parti Belediyesi'ni, teslim aldıklarında neredeyse yüzde yetmiş beşi bitmiş terminal binasını bile dört yılda ancak hizmete sokabilmekle suçlayan Ocakcı'nın açıklaması şu şekilde:

"20 bin ton asfaltı dahi İller Bankası kredisi kullanmadan dökemeyecek hale getirilen Karadeniz Ereğli Belediyesi Başkanı ile AKP yöre milletvekillerinin ortak en önemli projeleri ise kente kazandırılacak üniversite kampüsüydü.

Sayın Çaturoğlu bir yandan Sayın Uysal diğer yandan, bu kampüs hayalini birbiri ardınca halka satarak aylarca bu konu üzerinden prim yapmışlardı.

MÜJDE… ARTIK ÜNİVERSİTE ARAZİMİZ YOK

Yaklaşık sekiz ay kadar önce de, bir gazeteci kardeşimizin haberinde önemli bir gerçek ortaya çıkarılmıştı. Zira, bulunduğu konum açısından stratejik bir noktada yer alan Ereğli Askeri Limanı'nın hemen yanı başındaki eski hastane binalarının yıkılmasıyla açılacak saha, Bülent Ecevit Üniversitesi'ne Ereğli Kampüsü olarak devredilmiş olsa bile, devletimizin uymak zorunda olduğu uluslararası anlaşma kuralları gereği bazı sorunlar yaratacaktı. Stratejik tesis niteliğinde olan bu askeri limanın birkaç yüz metre üzerindeki hastane binaları yıkıldığı takdirde, söz konusu alana yeni binaların yapılabilmesi noktasında engeller çıkacaktı.

Bu haber o günlerde, ilgili vekiller ve çok çalışkan (!) belediye yöneticileri tarafından kapalı kapılar ardında yalanlanıyordu.

Ancak aradan geçen bunca ay içinde ne AKP İlçe Teşkilatı ne milletvekilleri ne de belediye yönetimi, bu konu hakkında net bir açıklama yapmadılar. Yapamadılar.

Belediye Başkanı Hüseyin Uysal'ın, bir meclis toplantısında müjde olarak lanse ettiği eski hastane binalarının yıkılmasından sonra, açılan sahanın üzerine yapılacağı vaad edilen, üç boyutlu projelerin gösterildiği kampüs ne oldu, kimse bu sorunun yanıtını bulamadı. Biz hariç.

O ARAZİ ARTIK ASKERİYENİN MÜLKÜ

Cumhuriyet Halk Partisi İlçe Örgütü olarak bu konunun takipçisi olacağımızı ısrarla vurgulamıştık.

Bugün geldiğimiz noktada ise, birçok sanal projenin olduğu gibi, Ereğli Kampüsü konusunun da masaldan öteye gidemediği gerçeği ile karşı karşıyayız. Zira, çok acıdır ki, aylar önce yayınlanan haber doğru çıkmış, stratejik önem arz eden ve üzerinde sonradan yıkılan eski hastane binalarının olduğu saha artık askeriyenin mülküdür. Bu gerçeğin belgesini de kamuoyunu aydınlatmak için ekte sunduk.

Geçmiş olsun… O arazi artık askeriyenin mülkü.

Nedir bu belge?

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Tapu ve Kadastro Müdürlüğü Yabancılar Daire Başkanlığı tarafından hazırlanmış, Bakanlık Müsteşarı Prof. Dr. Mustafa Öztürk tarafından ilgili daire müdürlüklerine gönderilmiş, 2565 sayılı kanun kapsamındaki sorgulamalar hakkında bir genelge.

Bu genelgede; 05.05.2011 Tarihli Askeri Yasak Bölgeler, Askeri Güvenlik Bölgeleri ile Stratejik Bölgelerin Tespitine ilişkin mutabakat uzun uzun anlatılıyor.Buna göre de;

Askeri Yasak Bölge ve Güvenlik Bölgelerinin tespiti ve bunların tapu siciline tesciline yonelik çalışmaların devam ettiği hatırlatılarak eki listede yer alan illerde yabancı uyruklu taşınmazların yasak bölge ve güvenlik bölgesi içerisinde kalıp kalmadığına ilişkin yazıya vurgu yapılıyor. Bu kentler arasında Ereğli de var.

Bu genelgeye göre de uluslararası stratejik tesislerden biri olan Ereğli Askeri Limanı yanındaki eski hastane binalarının olduğu taşınmaz, askeriyeye geçiyor. Zira o arazi de güvenlik bölgesi içerisinde kalıyor.

Peki, aylar önce biz ve işini doğru yapan gazeteciler gerekli uyarıları yaptığımızda bu AKP'liler ne yapıyordu?

Bu bir yıl içinde, bu konu ne zaman açılsa, birkaç bürokratik engel kaldı, masalı anlatan AKP'nin yerel yöneticileri, devlet katkısı ile yapılacak birkaç onarım çalışması ile üniversiteye teslim edilebilecek eski binaları yıkmakla, Karadeniz Ereğli'ye, ancak uzaktan bakılabilecek, girişi yasaklanmış bir arazi bırakmışlardır.

GENELGEYE GÖRE YENİ BİNA YAPILAMAZ

Yıllardır bize hayal tacirliği yaptılar. Binaların yıkılması sonrası o arazi üzerine yeniden bina yapma olasılığı bu genelgeye göre kalmamıştır.

Dolayısıyla, Ereğli'nin menfaatlerine ve hayallerine ihanet etmişlerdir.

Bu kentin en kıymetli arazilerinden biri, birilerinin inadı yüzünden atıl hale getirilmiştir. Asıl sorun ise, vizyon proje adı verilen kampüs konusunun tamamen suya düşmüş olmasıdır.

Bazı gerçekler ısrarla kendilerine anlatılmasına rağmen kulaklarını tıkayan, her konuda kendilerinin daha iyi bildiğini iddia edenler, hiç değilse bu meselede doğruyu anlatan insanları hatta bir zaman beraber yürüdükleri insanları bile dinlemiş olsalardı, Ereğli halkı bu kaybı yaşamayacaktı.

SORUMLULAR HESAP VERSİN

Şimdi CHP olarak soruyoruz: Bu işin vebali kimin boynunaysa o bir adım öne çıksın ve hesap versin.

Doğru dürüst hiçbir vaadlerini yerine getiremeyenlerin elinde her geçen gün daha da kötüye giden Karadeniz Ereğli'de yaşatılan bu hayal kırıklığının kanaat önderleri kimse, bu halka hesabını versin. Derhal!

Şimdi çıkın konuşun! Sosyal medyada şov kokan fotoğrafları, olmayan projeleri, cümleleri yazıp paylaşın!

Bıkıp usanmadan içi boş müjdeler sıralayın!

Ama çıkın ortaya ve cevap verin, ne oldu Karadeniz Ereğli'nin üniversite hayali, kampüs hayali?

Umutlarımız ne oldu? Bu kenti geleceğe taşıyacak, ilçe ekonomisini ayağa kaldıracak bu yatırım ne oldu?

Siz, bu kentin insanına hayal satarken, asıl hayallerini öldürdünüz.

Bu memleketin son dört yılını çaldınız.

İleriye götüreceğinizi söylediğiniz Ereğli'yi her geçen gün daha da geriye götürdünüz.

Ereğli'yi batırdıkça batırdınız.

Tek işiniz şov yapmak. Boş vaadlerle, ipe sapa gelmez ucuz müjdelerle gününüzü geçirmek.

Bizim tavrımız net ve o netlik içinde kamuoyu adına size, her birinize hesap soruyoruz:

ARTIK YETER!

Yeter artık tribünlere oynadığınız. Bu memleketin çanına ot tıkadınız, canında ruh bırakmadınız. Dört yıl önce bu kentin belediyesini alabilmek uğruna; "Merkezi iktidarla yerel iktidar aynı partiden olursa, Ereğli şaha kalkar.", martavalı okudunuz.

Bugün ise cana imana yettiniz.

Hayaldi gerçek oldu, diye diye, bu memlekete yaşatmadığınız kabus kalmadı.

Çıkın birer adım öne Eyy Çaturoğlu, Eyy Uysal!

Eski hastane binaları yıkılmaya başladığı gün sizlere Askeri Güvenlik Bölgesini hatırlattık. Ama siz anlamadan dinlemeden Müjde demeye devam ettiniz.

Sizlerin sayesinde, Ereğli'nin en değerli arazilerinden biri elimizden uçtu, gitti.

Sizin müjdenizin sonu ancak bu kadar işte. Bu hikayenin sonunu yazarke, Ereğli halkının bir fakülte hayalini nasıl yok ettiğinizi nasıl anlatacaksınız, buyrun söyleyin.

Yer Tahsisi yapılmış bir araziyi nasıl Kdz. Ereğli'nin menfaatlerini düşünmeden elimizden kaptırdınız? Açıklayın.

KÖYLÜYÜ PAZARDAN KOVMAYA KALKTINIZ

Ereğli halkı adına bıkmadan soracağız: Birilerine şirin görünmek dışında ne yaptınız?

Esnaf Kredi ve Kefalet Kooperatifini basamak yaptınız, herşey esnafımız için çok güzel olacak dediniz.

Ama taksi esnafının, otobüsçü esnafının, şoför esnafının sorunlarını bile çözemediniz.

Pazaryerinin üstünü kapattınız, köylü kadınımızı gariban yerine koyup o pazaryerinden kovmaya kalktınız.

Erdemir işçisi üzerinden kendinize yıllarca siyasi menfaat sağladınız, bugün ise Erdemir'e tu kaka diyor, kapısına siyah çelenk bırakmayı düşünüyorsunuz.

Ereğli'ye Turizm Fakültesi açıyoruz, dediniz. Dersane kılıklı bir binayı fakülte yaptınız, on öğrenci bile toplayamadınız.

Fetö'den devşirdiğiniz bir özel okulun tüm binalarını onca uyarılarımıza rağmen İmam Hatip yaptınız, ama oraya da öğrenci toplayamadınız.

Ereğli Lisesi öğrencilerini dört yıl boyunca çatıları çökmüş sınıflarda okuttunuz, virane binayı ancak bu yıl yıkabildiniz.

Geçen gün de Gençlik ve Spor Bakanı'nı misafir ettiniz, Ereğli'ye yeni stat müjdesi, dediniz.

Kulundan utanmıyorsunuz da Allah'tan da mı utanmıyorsunuz?

Yetmedi mi daha günü kurtarmak için gündem değiştirme oyunlarınız.

Göz göre göre Çeştepe'deki üniversiteye tahsis edilen alan gitti.

Rektörlüğe bir süre vekalet eden Ali Azar, Ereğli'nin menfaatlerini korumak adına direndi, devir kâğıtlarını imzalamadı.

Ama yeni gelenler ise aldığı emir üzerine bu işlemi tamamladı ve cânım arazi, bir kent için göz bebeği bir arazimiz göz göre göre gitti. Uyarılmanıza rağmen gitti.

MİLLET DE SİZE, "MÜJDE" DİYECEK

Eyy AKP'liler. Yıllarca kandırıldık, diyen sizleri kandırmayan, bu kent için doğruyu söyleyen, bu kentin menfaatleri için siyaset yapan bir tek bizler varız.

Şimdi inandınız mı? Bu memleketin doğrularını görün artık.

Bir kez daha söylüyorum, bırakın tribüne oynamayı.

Nişanlarda, cenazelerde boy göstererek fotoğraf çektirmeyle, her mikrofonda Müjde demekle, İhale başladı, ihale bitti diyerek, olmayan binaların fotoğraflarını basına atarak, hayal tacirliği yaparak siyaset olmayacağını bilin.

Çilekeş Ereğli'nin bunları yemediğini artık bilin.

Milletin sizden de masallarınızdan da sonu gelmez müjdelerinizden de bıktığını bilin.

Ve şunu unutmayın,

Bu millet size öyle bir Müjde diyecek ki, bu ilçenin insanını bir kere daha kandırmak için saniyelik fırsatınız dahi olmayacak.

Bu ilçenin tarihinde dipnot olarak bile yer alamayacaksınız.

Ereğli sabrediyor ve sabrın sonunun Hayırlı olacağına inanıyor."

 


Haberi Paylaş
Haber :
Bu Haber 743 defa okundu
 
Anahtar Kelimeler :

YORUMUNUZ
YORUM EKLE
TAVSİYE ET

 Yorumlar ( 0 )

Henüz bir yorum yapılmamış

Diğer Başlıklar
 Bu Kategori ile ilgili diğer Başlıklardan
 22-03-2019 | 10 : 05 20  Uysal, "Sizin evladınız olan biziz"  (184)
 22-03-2019 | 09 : 51 41  Şahin, Sofuoğlu'yla birlikte şehir turu attı  (207)
 21-03-2019 | 09 : 15 48  Uysal: "Önce güvenlik, sonra estetik"  (292)
 20-03-2019 | 13 : 38 58  Demirtaş. "Cumhurbaşkanı'nı makamına uygun bir üsluba davet ediyorum"  (676)
 20-03-2019 | 09 : 05 01  Posbıyık: "Doğal gaz ve suyu Erdoğan değil, ben getirdim"  (426)
 20-03-2019 | 08 : 55 00  İyi Parti Genel Başkan Yardımcısı Nuhoğlu: "Ereğli'yi önemsiyoruz"  (361)
 19-03-2019 | 09 : 27 35  Göktaş'tan, çarşı esnafına ziyaret…  (390)
 19-03-2019 | 09 : 22 06  Şahin: "Kapımız Alevilere de açık"  (392)
 18-03-2019 | 16 : 54 58  Muharrem İnce, Ereğli'de coşkulu bir topluluğa konuştu  (595)
 18-03-2019 | 10 : 17 11  Ormanlı'da, CHP'ye İyi Parti desteği  (351)
 18-03-2019 | 10 : 09 29  Başkan Uysal: '20 yılda yapılmayanları, biz 5 yılda yaptık'  (281)
 17-03-2019 | 11 : 11 36  Uysal: "Yatta havyar yiyenler mi beraber olacaksınız, yoksa mancar yiyenlerle mi?"  (431)
 17-03-2019 | 11 : 00 07  Tekin, Celil Uzun'u kendi açıklamalarıyla yalanladı  (393)
 16-03-2019 | 16 : 21 53  "Ülkenin değil, iki şahsın beka problemi var"  (529)
 16-03-2019 | 13 : 40 09  Şahin: "Ereğli'yi bana emanet edin"  (540)
 14-03-2019 | 14 : 28 30  Şahin: "İlk işim Külliye'ye koşmak olacak"  (740)
 14-03-2019 | 10 : 29 21  Uysal sağlık çalışanlarını ziyaret etti…  (674)
 13-03-2019 | 13 : 42 19  3 değil, 5 değil, 15 değil… 25'ini istedi  (729)
 13-03-2019 | 11 : 33 15  Demirtaş: "Zonguldak, Ak Parti'yi ikaz edecek"  (696)
 13-03-2019 | 08 : 45 15  Kaya'nın çalışmalarına Erkmen de destek verdi  (629)
 13-03-2019 | 08 : 40 27  Uysal: "Bu şehirde izimiz var"  (491)
 13-03-2019 | 08 : 34 47  Ak Parti'den, sözleşmeye pastalı kutlama  (513)
 12-03-2019 | 12 : 11 21  Posbıyık: "Belediyeyi lidere teslim etmezseniz akıbeti budur"  (750)
 12-03-2019 | 11 : 46 18  Şahin Erdemir emekçilerine 'Hayırlı Olsun'a gitti  (538)
 12-03-2019 | 11 : 37 55  Uysal: "Kurumlar arası güven duygusunu aşılayacağız…"  (512)
Köşe Yazarları
İzzet Aslanbay
Cumhurbaşkanı'nın Ereğli mitingi…

ÇOK OKUNANLAR
BUGÜN BU HAFTA BU AY

YORUMLAR
» Bakan Yardımcısı Şahin'e destek için Ereğli'ye geldi…
» Erdoğan'ın, "Erdemir yatırım yapacak" açıklamasını ilk o sahiplendi
» Cumhurbaşkanı Erdoğan Ereğli'de konuştu
» Ereğlili sanayicilerin, Cumhurbaşkanı'ndan talebi var!
» Muharrem İnce, Ereğli'de coşkulu bir topluluğa konuştu
» Uysal: "Yatta havyar yiyenler mi beraber olacaksınız, yoksa mancar yiyenlerle mi?"
» Şahin: "Ereğli'yi bana emanet edin"
» Şahin: "Önemli olan Cumhurbaşkanımızın desteği, gerisi laf"
» Demirtaş: "Zonguldak, Ak Parti'yi ikaz edecek"
» 3 değil, 5 değil, 15 değil… 25'ini istedi
 

KATEGORİLER

DEMOKRAT

Sosyal ağlarda Demokrat'ı takip et
Copyright ©Demokrat Keleşler Medya Grup | Tel: 0(372) 322 15 00 - Faks: 0(372) 322 15 04
Hay&NS web katalogları