15 : 32 - Cumhurbaşkanı Erdoğan Ereğli'de konuştu   09 : 42 - Un çorbası ve kuru ekmek yediler!   09 : 33 - Ereğli'de, duygulu Çanakkale konseri…   09 : 27 - Göktaş'tan, çarşı esnafına ziyaret…   09 : 22 - Şahin: "Kapımız Alevilere de açık"   17 : 11 - Ereğlili sanayicilerin, Cumhurbaşkanı'ndan talebi var!   16 : 54 - Muharrem İnce, Ereğli'de coşkulu bir topluluğa konuştu   12 : 18 - O haberleri 104 yıl sonra yeniden bastılar   11 : 21 - İlk altın talihlisi belli oldu…   11 : 14 - Çanakkale Deniz Zaferi ve şehitleri anılıyor
 
 
ANA SAYFA
GÜNDEM
SİYASET
EKONOMİ
MAGAZİN
EĞİTİM
SPOR
KÜLTÜR SANAT
SAĞLIK
FOTO GALERİ
DİĞER
Firma Profili | Yayın İlkeleri | İletişim | Sitene Ekle | Arşiv | Rss | MOBİL BÖLÜM
ANA SAYFA  / Ekonomi
Özcan: "Koltuğa değil, hizmete talibiz"
Özcan: "Koltuğa değil, hizmete talibiz"

Karadeniz Ereğli Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkan Adayı Niyazi Özcan, Artık sözlerin bittiği noktaya gelmek üzereyiz, önümüzdeki 4 yıllık dönemin de kayıp bir dönem olmasını istemiyoruz, bu yarış içinde kırdığımız insanlar olabilir, ahde vefanın ne olduğunu çok iyi biliriz, gönül almasını da çok iyi biliriz. Ancak unutulmasın ki koltuk sevdamız yoktur, hiç biz zaman olmamıştır, yaptığımız her şey koltuk için değil, sadece hizmet içindir" dedi.

Arkadaşına Gönder Yazı boyutunu büyütmek için       
 09 Nisan 2018 11 : 13 

Özcan, "basın bildirisi" başlıklı yazılı bir açıklama yaparak, "bilgi birikim var, güç var, enerji var, hizmet aşkı var" ifadelerine yer verdi.

Koltuğa değil, hizmete talip olduklarını söyleyen Özcan, TSO yönetimine geldikleri takdirde gerçekleştirmeyi hedefledikleri projeleri şu şekilde kaydetti:

"Bu şehirde bundan sonra projeler konuşulacak? Kdz. Ereğli ilçesinde özellikle Erdemir'in özelleştirilmesinden sonra ticaret ve sanayinin akıl almaz şekilde gerilediğini ve buna bağlı olarak gelişmenin, büyümenin ve refahın göstergesi olan ekonomik verilerin dibe vurduğunu, mevcut yönetim tarafından temelleri yaklaşık yirmi üç yıl önce atılan ve bugüne kadar bitirilemediği için beceriksizliğinin sembolü haline gelen Zonguldak-Ereğli Organize Sanayi Bölgesinden başka hiçbir şeyin konuşulmaz olduğunu ve kısır icraatları sonucu had safhaya ulaşan istihdam sorunları nedeniyle iş imkanlarının yok denilecek kadar azaldığını ve Kdz. Ereğli ilçesinin göç alan konumdan artık göç veren duruma düştüğünü her fırsatta yazdık, çizdik ve imkanlarımız ölçüsünde halkımızı bilgilendirmeye çalıştık.

Peki, biz seçildiğimizde ne yapacağız?

ÖNCE ZONGULDAK-EREĞLİ ORGANİZE SANAYİ BÖLGESİ

1995 yılında bölgemizin sanayi alanı ihtiyacını karşılamak amacı ile 200 hektar alan üzerinde kurulmuş olan Zonguldak-Ereğli OSB'de hali hazırda faaliyet gösteren firmalarda toplam çalışan sayısı Valilik verilerine göre 1.158 kişidir. Parsel tahsisi yapılan firmalar faaliyete geçtiğinde ise 4000 kişinin istihdam edilebileceği öngörülmektedir. İlçemizin en önemli sorunu istihdamdır demiyor muyduk? Öğleyse ilk işimiz parsel tahsisi yapılan firmalarımızın sorunlarını çözüm odaklı olarak masaya yatırmak ve onların üretime geçmelerini hızlandırmak olacaktır. Bunu başardığımızda göç hazırlığında olan 3000 kişiye "durun gitmeyin, işiniz hazır " diyebileceğiz.

Bütün gücümüzü bu işe mi vereceğiz, elbetteki hayır, geçmiş yönetimler gibi sadece mevcut OSB'yi konuşmayacağız, biz parsel tahsisi yapılan firmalarımızın sorunlarının çözümüne odaklanırken diğer taraftan 2.Organize Sanayi Bölgesinin planlaması, yer seçimi ve teknik altyapısı ile ilgi çalışmalar için Bakanlığın kapılarını aşındıracağız, bunu başaracağımızdan hiç kimsenin şüphesi olmasın.

ISLAH OSB

Kanunla yürütülen ve tüm ülkeyi kapsayan bir Devlet projesidir, İlçemizdeki yeri Gülüç Irmağı mevkiindeki tesislerdir, yapılacak düzenleme ile sanayinin disipline edilmesi öngörülmektedir, bu alan üzerinde enerji, su, gaz ve arıtma gibi ortak altyapı tesislerinin kurulmasına imkan sağlanacak,girdi maliyetlerinde sağlanacak tasarruf ile rekabet edebilir hale geleceklerdir.En önemlisi Zonguldak-Ereğli OSB'deki yatırımcılara sunulan teşviklerden istifade edebileceklerdir.Geçmiş yıllarda bu fırsat TSO'nun eline geçmiş fakat bu konunun önemi idrak edilememiştir.Bizler her türlü fedakarlığı yaparak Gülüç Irmağı mevkiindeki tesislere OSB statüsü ile birlikte değer de kazandıracağız.

TERSANELER BÖLGESİ

Gülüç Çengelburnu Tersaneler Bölgesinde faaliyet gösteren tersanelerin öncelikli sorunu finans darlığıdır. Dünya'da baş gösteren küresel ekonomik krize rağmen bu sektörde büyüyen ve güçlenen iki ülkeden biri Çin diğeri Kuzey Kore'dir. Bizim firmalarımız bu iki ülkenin tersaneleri ile rekabet edememektedir, bunun tek sebebi bu ülkelerde sektörün devlet tarafından teşvik edilmesidir. Öyleyse bunu biz de başaracağız ve tersanelerimize devlet desteği ve gerekirse siparişi devletten almak için var gücümüzle çalışacağız, ayrıca kıyı kanununda yapılan değişiklikle, Tersaneler Bölgesindeki müteşebbislere Özel Endüstri Bölgesi kurabilme imkanı getirilmiştir, tersanecilerimiz endüstri bölgesi ilan edildikten sonra tersanecilik dışında başka işlerle de iştigal edebilme imkanına kavuşacaklardır, tüm imkanları masaya yatıracağız, mevcut yönetim gibi " bir ziyaretle sorunları çözdük" demeyeceğiz,

Bizler her fırsatta diyoruz ki, Ereğli'ye lokomotif sektörlerin getirilmesi gerekir, böylece istihdam sorunlarını aşabiliriz. Ancak mevcut lokomotif sektörlere ne kadar sahip çıkabiliyoruz, kurulduğu dönemlerde 6-7 bin kişiyi istihdam edebilen tersaneler bölgesi lokomotif bir sektör değil midir? Erdemir'den sonra en çok istihdam yaratan, katma değer üreten bu lokomotif sektörü ayağa kaldıracağız.

KÜÇÜK SANAYİCİ

Talaşlı imalat yapan üyelerimizin imalat sanayi içinden sağladığı girdilerle, hem sanayiinin diğer sektörlerine çok çeşitli mal ve hizmet üreten makina, aksam ve aletleri imal etmelerini, hem de ürettikleri bu makinaları, dünya boyutunda tüketiciye sunmalarını sağlayacağız ve onları öncelikli ve ayrıcalıklı bir yapıya kavuşturacağız,

ULAŞIM

Kdz.Ereğli ile Devrek ilçesi arasında var olan ve yıllardır çözülemeyen ulaşım sorununun çözümünü hızlandıracağız,Devrek ulaşımı ile ikinci en büyük metal sanayi bölgesi olan Karabük bölgesine ulaşım mesafemiz kısalacaktır. Bu başarıldığında zaman, yakıt gibi maliyetleri düşürerek metal koridorunun güçlenmesine katkı sağlayacaktır. Ayrıca sanayicimiz yakın bir gelecek de tamamlanması beklenen Filyos Endüstri Bölgesi ile de daha kolay bir ulaşım imkanına kavuşabilecektir.

TURİZM

Kdz. Ereğli ilçesine bir yat limanı yapılması halinde turizme yönelik altyapı da güçlenecektir.Bu yatırım müteşebbislerin dikkatini çekecek ve turizmin diğer kollarında da yatırımların önünü açacaktır.

TEŞVİK

Zonguldak ili genel teşvik sistemi içerisinde 3. Bölge kapsamındadır. Zonguldak ili yıllardır kamu ağırlıklı üretim politikaların etkisi altında kalmıştır. Piyasa ekonomisi sisteminin ön plana çıkmaya başladığı 1980'li yıllardan sonra Erdemir'in özelleştirilmesi ve TTK'nın küçültülmesi neticesinde bu kurumlardan elde edilen ücret gelirleri ve Erdemir Vakfı ile Zonguldak Amelebirliği'nin mevduat hacminin yüksek oluşu sosyo ekonomik olarak Zonguldak'ı hep yukarı da göstermiş ve genel teşvik sistemi içerisinde hep 3. Bölge kapsamında yer almıştır,Ancak bugün bu kurumlarda uygulanan politikalar ve yetersiz sanayi altyapısı nedeniyle ilimizin hızla geriye gittiği gerekçeleri ile teşvik önceliklerinin artırılmasına çalışacağız.

LİMAN

Erdemir Limanını ilçemizdeki tüm sanayiciler kullanabilmektedir. Fakat uygulamada sanayicinin gemisi boşaltılırken Erdemir'in kendi gemisi Limana yaklaştığında; boşaltma durumundaki sanayicinin gemisini Liman dışına alıp, kendi gemisine yükleme ve boşaltma yaptırmaktadır. Bu durumda sanayicinin gemisi demoraj cezası ödemeye mahkûm edilmektedir. İlçemiz tersaneler bölgesindeki havuzun tahmil ve tahliye işlemini de yaparak ilçemize ekonomik açıdan canlılık katacak bir limanın hayata geçirilmesi için çalışacağız.

ÜNİVERSİTE

Devlet  Üniversite denilince, öğrencinin yaptığı harcamalarla ilçe ekonomisine katkısı akla gelmektedir. Öğrenci sayısının artırılması isteğinin altında bu düşünce yatmaktadır, oysa üniversitenin sosyo-ekonomik gelişmeye ve kentlileşmeye olan katkıları çok daha da önemlidir.Biz öğrenciye ilçe ekonomisini kurtaracak gözle bakmıyoruz, potansiyelimizin farkında olarak ilçe ekonomisini düzlüğe çıkarmak bizim asli görevimizdir,

Üniversite ve öğrenci ilçemizin bilimsel ve sosyal kültürel yönden gelişmesine katkı verecektir, üniversiteyi bunun için çok önemsiyoruz.

ÜYE-PERSONEL İLİŞKİSİ

Seçim çalışmalarımız esnasında bizleri en fazla zorlayan konu üyelerimizin çalışan personelimizden şikayetleri idi. Çalışanlarımızın maaş ve her türlü hak edişleri devlet tarafından değil üyelerimizin aidatları ile ödenmektedir. Öyleyse burada üye işveren konumundadır ve TSO'nun gerçek sahipleri onlardır,üyemizi kötü muameleye maruz bırakmayacağız,çalışan personelin o kurumdaki asli görevlerinin "üyeye hizmet" olduğunu hatırlatacağız,aksi davranışlar sergileyenlerle yollarımızı ayıracağız,aynı şey yöneticiler için de geçerlidir,verdikleri oyun değerini bileceğiz,hizmet edilen değil,hizmette sınır tanımayan ve hizmette kusur etmeyen olacağız,

AB PROJE HİBE DESTEKLERİ

İş ve sosyal hayattaki, potansiyel projelere ve proje fikirlerine fon sağlamak amacıyla, ulusal ve uluslararası platformlarda izlenmesi gereken, süreli ve süresiz periyodlarda açık olan,duyurusu yapılan ve alınmayı bekleyen çok sayıda proje hibe desteği bulunmaktadır.Bu destekleri alarak üyelerimize hizmet olarak yansıtacağız.

NAKLİYE SEKTÖRÜ

İlçemizdeki kuru yük taşıyıcısı nakliye ve lojistik personel serviscileri ve arac servis hizmetleri  sektörü zor durumdadır demeyeceğiz, bu iyimserlik olur düşüncesindeyiz,doğru cümle "nakliye sektörü bitme noktasına getirilmiştir" olmalıdır, sektörün içinde olan bir kişi olarak sorunları ve çözüm yollarını çok iyi biliyorum,bu sektörü ayağa kaldırmak boynumuzun borcudur.

TSO'NUN HİZMET ÜCRETLERİ TARİFESİ

Başbakanımız açıklama yaparak şirket kuruluş işlemlerinin kolaylaştırıldığını ve 650 TL. maliyetinin olduğunu duyurmuştur.Bu ücrete ilaveten,TSO üyesinden 800 TL.hizmet parası almaktadır,bu para ayrıca şirketlerin tüm değişiklik işlemlerinde de alınmaktadır.Bu tarifeyi değiştireceğiz,üyemizin bu yüksek ücretlerle ezdirilmesine izin vermeyeceğiz.

VE ERDEMİR

Türkiye'nin ekonomik ve toplumsal yapısında büyük değişimlerin yaşanmaya başlaması ve sanayi üretiminin ekonomide ağırlık kazanmasıyla 1965 yılında üretime başlayan Erdemir çok güzel,şirin bir balıkçı kasabası olan Ereğli'den bu güzellikleri alıp bir daha geri gelmeyecek şekilde yok etmiştir.Yaklaşık 0,5 milyon ton ham çelik ve 0,4 milyon ton yassı çelik kapasitesiyle üretime başladığı dönemlerde sanayileşmenin getirdiği zararlı etkiler çok yüksek değildi belki ama bugünkü mevcut üretim kapasitesi ile ilçeye verdiği zararları artık görmezden gelemeyiz,Erdemir yaptığı yatırımlarla olağanüstü büyümüş ve bir şirketler topluluğu haline gelmiş,Ereğli ise her geçen gün kan kaybetmiş,gerilemiştir,bunun bir karşılığı olması gerekirken aksine bir tutum izleyen Erdemir yan kuruluşlarından Omsan'ı devreye sokarak başta taşıma sektörü olmak üzere Ereğli'yi bitirme noktasına getirmiştir,

Biz Erdemir'in Ereğli'ye olan borcunu ödemesini sağlayacağız, ‘EREĞLİ MÜCADELE PLATFORMU' olarak yaptığımız ses getiren eylemlerin TSO yönetimi olarak çok daha fazlasını yapmaya muktedir olduğumuzu hatırlatacak ve anlaşılmaz sebeplerle sırtını dönen Erdemir'in yüzünü tekrar Ereğli'ye döndüreceğiz.

BİR 4 YIL DAHA KAYBETMEYELİM

Sonuç itibariyle, yapacaklarımız bunlardan ibaret değildir elbette, zaman ve ekonomik gelişmeler bizleri farklı projeler üretmeye ve çalışmalara sevk edecektir. Bu durumda önümüzde yeni çalışma programları olacak ve Kdz.Ereğli Ekonomisini olumsuz yönde etkileyen, istihdam başta olmak üzere tüm ekonomik göstergelerin geriye düşme sebeplerini ortadan kaldıracak ve dolayısıyla işsizliğe çare olacak proje ve çözümleri üretmek üzere, geçen hafta yaptığımız basın toplantısında deklere ettiğimiz gibi, "gecemizi gündüzümüze katarak çalışacağız ve bunun için ben ve arkadaşlarım taşın altına elimizi değil gerekirse gövdemizi koyma konusunda verdiğimiz namus ve şeref sözünü tutacağız" .

Artık sözlerin bittiği noktaya gelmek üzereyiz, önümüzdeki 4 yıllık dönemin de kayıp bir dönem olmasını istemiyoruz, bu yarış içinde kırdığımız insanlar olabilir, ahde vefanın ne olduğunu çok iyi biliriz, gönül almasını da çok iyi biliriz.

Ancak unutulmasın ki koltuk sevdamız yoktur, hiç biz zaman olmamıştır, yaptığımız her şey koltuk için değil, sadece hizmet için."


Haberi Paylaş
Haber :
Bu Haber 1821 defa okundu
 
Anahtar Kelimeler :

YORUMUNUZ
YORUM EKLE
TAVSİYE ET

 Yorumlar ( 1 )

Sayfa : [1]
Özcan: "Koltuğa değil, hizmete talibiz"
TSO Başkanı ve Başkan adaylarından bu güne kadar böylesine güzel ve tatminkar bir açıklama yapılmamıştı,bu açıklamalar Sayın Niyazi Özcan'ın bu işi çok iyi bildiğini gösterir,
Gön : AHMET DURAN  10 Nisan 2018 : 01:21:04  Zonguldak

Sayfa : [1]
Diğer Başlıklar
 Bu Kategori ile ilgili diğer Başlıklardan
 18-03-2019 | 17 : 11 47  Ereğlili sanayicilerin, Cumhurbaşkanı'ndan talebi var!  (347)
 15-03-2019 | 14 : 39 06  Keleş: "Gelin bu tarihi teşvikten yararlanın"  (595)
 04-03-2019 | 10 : 02 02  Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) aylık %0,16 arttı  (475)
 02-03-2019 | 15 : 19 32  GMİS, Bakan Dönmez' den işçi talebinde bulundu  (632)
 01-03-2019 | 13 : 50 33  BAKKA'dan siber güvenlik uzmanı eğitimi  (694)
 01-03-2019 | 13 : 40 17  Demir: "Cumhurbaşkanımızdan BAKAP müjdesi bekliyoruz"  (546)
 27-02-2019 | 13 : 48 47  TSO Başkanı Keleş, Hisarcıklıoğlu ile görüştü  (589)
 26-02-2019 | 13 : 50 58  Borcunu ödeyen emekli olabiliyor  (715)
 26-02-2019 | 13 : 47 16  Taksit süreleri artırıldı  (461)
 19-02-2019 | 16 : 03 13  SERA OSB yatırım programına alındı  (660)
 15-02-2019 | 15 : 19 10  İşsizlik oranı %12,3  (885)
 14-02-2019 | 10 : 33 17  Arı ve koyun yetiştiricilerine destek  (695)
 13-02-2019 | 10 : 34 39  BAKKA "Çelik Sektörü" çalışması başlattı…  (654)
 10-02-2019 | 13 : 08 26  Vali Bektaş, İzmir'de jeoparklaşma süreçlerini inceledi  (755)
 08-02-2019 | 15 : 55 44  Seracılık yaygınlaştırılmaya çalışılacak  (1256)
 07-02-2019 | 09 : 51 19  İş Kur ve SGK teşviklerini anlattılar  (750)
 03-02-2019 | 13 : 47 07  GMİS: "Mutfak'ta domates, biber patlıcan darbesi var"  (770)
 26-01-2019 | 08 : 44 24  Demirtaş: "Tersanler için, özel teşvik ve destek verilsin"  (997)
 25-01-2019 | 11 : 56 36  "Ereğli, Türkiye'yi, dünya ölçeğinde markalaştıracak önemli bir bölge"  (609)
 25-01-2019 | 10 : 54 31  Keleş: "İstihdam için yoğun çaba gösteriyoruz"  (743)
 23-01-2019 | 14 : 07 02  Keleş: "Yerli markalar öncelikli tercihimiz olmalı"  (471)
 22-01-2019 | 13 : 40 10  Keleş, Türkiye Ekonomi Şurası'na katıldı  (779)
 17-01-2019 | 14 : 04 10  OYAK Maden Metalürji Grubu'na 5 ödül  (524)
 16-01-2019 | 10 : 05 16  Poşetlerin ücretlendirilmesi yeniden düzenlendi  (807)
 15-01-2019 | 10 : 33 41  İşsizlik rakamları açıklandı, işsiz sayısı tırmanışta  (632)
Köşe Yazarları
İzzet Aslanbay
BELEDİYE MECLİSİ LİSTELERİNE GENEL BAKIŞ VE LİSTESİNİ D

ÇOK OKUNANLAR
BUGÜN BU HAFTA BU AY

YORUMLAR
» Cumhurbaşkanı Erdoğan Ereğli'de konuştu
» Ereğlili sanayicilerin, Cumhurbaşkanı'ndan talebi var!
» Muharrem İnce, Ereğli'de coşkulu bir topluluğa konuştu
» Uysal: "Yatta havyar yiyenler mi beraber olacaksınız, yoksa mancar yiyenlerle mi?"
» Şahin: "Ereğli'yi bana emanet edin"
» Şahin: "Önemli olan Cumhurbaşkanımızın desteği, gerisi laf"
» Demirtaş: "Zonguldak, Ak Parti'yi ikaz edecek"
» 3 değil, 5 değil, 15 değil… 25'ini istedi
» Şahin: "İlk işim Külliye'ye koşmak olacak"
» İnce, Erdoğan'dan bir gün önce Ereğli'de
 

KATEGORİLER

DEMOKRAT

Sosyal ağlarda Demokrat'ı takip et
Copyright ©Demokrat Keleşler Medya Grup | Tel: 0(372) 322 15 00 - Faks: 0(372) 322 15 04
Hay&NS web katalogları