15 : 42 - Yavuzyılmaz: "Yapılmışken Tam Yapılsın!"   15 : 29 - Otomobil anne ve kızına çarptı   15 : 25 - Çakır, Ereğli Belediyesi Başkanlığı'na aday olacak mı?   12 : 31 - Keyfi yakanlar cezalandırılacak   11 : 44 - Kendi temizlik ürününü kendin yap…   11 : 33 - Belediyeden, tebessüm ettirecek girişim   11 : 20 - Bölge odaları tecrübe paylaşımında bulundu   10 : 35 - 15 hafız törenle taç giydi   10 : 28 - Ereğlili minik eskrimciler madalya peşinde   10 : 22 - Erken tanının önemine dikkat çekilecek...
 
 
ANA SAYFA
GÜNDEM
SİYASET
EKONOMİ
MAGAZİN
EĞİTİM
SPOR
KÜLTÜR SANAT
SAĞLIK
FOTO GALERİ
DİĞER
Firma Profili | Yayın İlkeleri | İletişim | Sitene Ekle | Arşiv | Rss | MOBİL BÖLÜM
ANA SAYFA  / Ekonomi
Demirtaş: "Ereğli çifte ekonomik kriz yaşıyor"
Demirtaş: "Ereğli çifte ekonomik kriz yaşıyor"

CHP Zonguldak Milletvekili ve 24 Haziran Milletvekili seçimlerinde birinci sıra aday adayı Ünal Demirtaş, seçim çalışmaları kapsamında Ereğli'de gerçekleştirdiği ziyaretlerden birini de Karadeniz Ereğli Ticaret ve Sanayi Odası'na (TSO) yaptı. TSO Başkanı Arslan Keleş ve yönetim kurulu üyelerince karşılanan Demirtaş, ziyaretin ilk bölümünde yaptığı konuşmada, Keleş ve yeni TSO yönetimini kutladı. Demirtaş daha sonra yaptığı değerlendirmede, Türkiye'de yaşanan ekonomik kriz ve Zonguldak ekonomisi hakkındaki görüşlerini açıkladı.

Arkadaşına Gönder Yazı boyutunu büyütmek için       
 24 Mayis 2018 14 : 10 

CHP Zonguldak Milletvekili ve 24 Haziran Milletvekili seçimlerinde birinci sıra aday adayı Ünal Demirtaş, Ereğli Ticaret ve Sanayi Odası'nı ziyaret etti.

Demirtaş ziyarette yaptığı değerlendirmede ilk olarak, yeni TSO yönetimini kutlayarak şunları belirtti:

"Öncelikle, TSO seçimleri sonrası sizleri ziyarete gelemedim. Hem gecikmiş ziyaretimizi yapalım dedik, ilçe başkanımız, yönetimimiz ve meclis üyelerimizle birlikte hem de sürece ilişkin düşüncelerimizi paylaşalım dedik. Şahsınızda tüm TSO yönetimini tebrik ediyoruz. Ereğli için önemli bir değişim ve yenilenme oldu. Genç bir kadro oluştu. Benzer bir genç kadro da bizde oluştu. Önümüzdeki dönemde bu genç karolarla birlikte Ereğli ve Zonguldak'ın sorunlarına birlikte inşallah çözüm üretiriz."

KELEŞ: "AMACIMIZ AYNI"

TSO Başkanı ArslanKeleş de Demirtaş'ın konuşmasına cevaben şunları dile getirdi:

"Ziyaretinizden ötürü çok teşekkür ediyorum. TSO seçimleri süreci içerisinde sizinle zaman zaman istişarelerde bulunmuştuk. İlçe Başkanlığınızı da ayrıca ziyaret etmiştik.  Bizler şehre hizmet etmek için yola çıkmış insanlarız. Bir sivil toplum kuruluşunun başındayız. Sizlerle tek farkımız sizin gibi siyasi bir parti misyonu içinde değiliz ama yapmak istediğimiz iş Ereğli ve Zonguldak'ta yaşayan insanların daha iyi şartlarda yaşaması, daha iyi şartlarda ticaret yapması için uğraşıyoruz. Bizler, üyelerimizin hak ve menfaatlerini korumaya çalışırken sizler de Zonguldak'ta yaşayan insanların yani bizlerin hak ve menfaatlerini korumaya çalışıyorsunuz. İnşallah birlikte çalışma fırsatı bulacağız. İyi sonuçlar alacağımızı düşünüyorum.

"BİRİNCİ SIRA ADAYLIĞINIZ GURUR VERİCİ"

Ayrıca sizin Zonguldak'tan birinci sıra adayı olarak gösterilmenizden dolayı Ereğlili bir vatandaş olarak çok da mutlu ve gururluyum. Ereğli ilk defa sizin sayenizde sıralamadaki hak ettiği yeri bulmuş oldu. Bunun siyasi partilere de örnek olmasını temenni ediyorum. Çünkü şehrimiz 180 bin nüfusuyla Zonguldak'ın batıya açılan penceresi, en gelişmiş bölgesidir. Hak ettiği yeri siyasette ve ticarette belki tam bulmuş değil ama inşallah bu dönüm noktası olacaktır.

Siyasetin tekrar yapılanmasıyla birlikte çıkacak olan sonucu hepimiz peşinen verdiğimiz oylarla kabul etmiş oluyoruz. İnşallah sonuç ülkemize olduğu gibi Zonguldak ve Ereğli'ye de hayırlı olur. Çıkmış olduğunuz bu yolda sizlere de başarılar diliyorum.

Biz her zaman iş birliği içerisinde olmaya açık, hiçbir zaman diğerini ötekileştirmeyen bir anlayışa sahibiz. Zira zor bir seçim süreci geçirdik ve oldukça yıpransak da nihayetinde ortaya çıkan tabloya baktığımızda uyum içerisinde çalışan genç ve dinamik bir ekip oluşturduk. İnşallah şehrimizin biriken sorunlarını çözme noktasında hep birlikte harekete geçeceğiz. Sizlerin de yardımıyla birlikte bunların üstesinden geleceğimizi düşünüyoruz."

DEMİRTAŞ: "TÜRKİYE'NİN KAYNAKLARI 16 YILDIR HEBA EDİLDİ"

Demirtaş konuşmasının ikinci bölümünü Türkiye ve Zonguldak ekonomisine ayırarak açıklamalarını şöyle sürdürdü:

"Öncelikli olarak Türkiye geneli ile ilgili düşüncelerimi ifade etmek istiyorum. Ekonomik tabloyla ilgili.

16 yıllık Ak Parti iktidarıyla birlikte Türkiye dış borçla büyüdü. Bir büyüme var. Buna olumsuz bakmak yanlış olur. Ama bu büyüme hormonlu bir büyüme, doğru bir büyüme değil. Dış borçla yaşanan bir büyüme ve maalesef Türkiye'nin kaynakları 16 yılda heba edildi.

Borçlar şu anda 453 milyar dolara çıkmış durumda. Her ne kadar hükümet bunu, ‘devletin borcu bu kadar değil, bu borç özel sektörün borcu' diye açıklasa da bu borç Türkiye'nin ‘milli borcudur.' Netice itibariyle devlet birçok projeye garantördür. Garantör olduğu için de bunlar devletin borcudur. Özel sektör ödeyemediğinde, bu köprüler, havalanları, yollar vs. ile ilgili, alt yapıyla ilgili borçları ödeyemediğinde devlet bunun garantörüdür ve birinci dereceden sorumlusudur. Dolayısıyla da bu borç Türkiye'nin milli borcudur.

"HER YIL 15 ERDEMİR DEĞERİNDE CARİ AÇIK VAR"

İkincisi, aldığımızla sattığımız arasında bir fark var. Cari açık dediğimiz fark. Bu da yıllık 50 milyar doların üzerine tekabül ediyor. Erdemir'i 3,5 milyar dolara sattığımızı düşünürsek her yıl 15 Erdemir değeri kadar cari açık veriyoruz. Aldığımızla sattığımız arasında böyle korkunç bir fark var.

"İTHAL ETMEDEN İHRACAT YAPAMIYORUZ"

Üçüncüsü iğneden ipliğe her şeyi ithal ediyoruz. İhracatımız iyi deniyor. İhracatta rekorlar kırıyoruz deniyor ama bunun tam tersi olarak ithalatta da rekorlar kırıyoruz. Çünkü üretimimiz, dışarıdan ara mal ithalatına bağlı olduğu için ithal etmeden ihracat yapamıyoruz. Bu tablonun değişmesi lazım.

"BETONA PARA GÖMMEYECEĞİZ"

Dolardaki dalgalanma sonucu dün bir krizle karşı karşıya kaldık. Ülke şu an büyük bir krizin içerisindeyiz ve hiçbir şekilde hükümet müdahale edemiyor. Dün piyasalar kapandıktan sonra Merkez Bankası puan artırımına gitti, faizler Yüzde 16,5'a çıktı ama maalesef sabah baktık ki dolar biraz gerilemiş olsa da tekrar 4,70 seviyesine gelmiş durumda. Dolayısıyla demek ki yapısal bir sorun var. Bu bozykluğun mutlaka giderilmesi lazım. Üreten bir ekonomiye geçmemiz gerekiyor. Bunların tamamı bizim iktidarımızla çözüme kavuşacak sorunlar. Biz üreten bir ekonomiye geçeceğiz. Betona ve asfalta para gömmeyeceğiz. Biz fabrikalara, imalathanelere, küçük ve orta ölçekli işletmelere ağırlık vereceğiz. O şekilde kalkınmamızı sağlayacağız.

"EREĞLİ ÇİFTE KRİZ YAŞIYOR"

Ereğli ve Zonguldak ölçeğine geldiğimizde ise tablo maalesef daha kötü. Türkiye genelinden daha kötü bir tablo var. 16 yıldır maalesef Zonguldak ekonomisi de Ereğli ekonomisi de kan kaybetmiş. Kan kaybetmeye de devam ediyor. 2005'li yıllardaki Ereğli yok artık. O parlak dönem geride kaldı. Tersanelerin durumu ortada. Sac tüccarlarının durumu ortada. 2011'yılında ben yine son sırada milletvekili adayıydım, yine bu sorunları konuşuyorduk. Dış borcu, tersaneleri, sac tüccarlarını, Ereğli ekonomisindeki kötüye gidişi o gün de konuşuyorduk. Sonra 7 Haziran 2015 seçimlerinde aynı şeyleri konuştuk. Bu gün de aynı şeyleri konuşuyoruz. Demek ki Zonguldak'ın sorunları çözülmemiş, artarak, derinleşerek devam etmiş. Ereğli'de yine aynı şekilde büyük bir ekonomik krizin içerisinde hatta Ereğli çifte kriz yaşıyor. Hem ülkeden kaynaklanan kriz hem de Ereğli'nin kendi dinamiklerinden kaynaklanan kriz var. Bu krizi de her Ereğlili derinden, hücrelerine kadar hissediyor.

"ÖNCE İKTİDARIN DEĞİŞMESİ LAZIM"

Bu tablonun değişmesi lazım. Bu tablonun değişmesi için de öncelikle iktidarın değişmesi lazım.  24 Haziran'da inşallah bu değişikliği sağlayacağız. 8 Temmuz'da da Sayın İnce Cumhurbaşkanı olduğunda Ereğli ve Zonguldak'a hak ettiği değeri vereceğiz. Zonguldak'ta şu an 156 bin emekli var. 93 bin kişi de fiilen çalışıyor. Tarım sigortalısı da 125 bin diyorlar ama orası çok farklı bir alan.

KELEŞ: "TÜRK İNSANI DOĞRU İDARE EDİLİRSE BU İŞİN ÜSTESİNDEN GELİR"

Demirtaş'ın değerlendirmesi sonrasında konuşan TSO Başkanı Keleş de iktisat mezunu bir iktisatçı olduğunu belirterek,  "Ekonomik olarak ben de üretimden kaynaklanan büyümenin taraftarıyım. İçinde bulunduğumuz ekonomik durumdan inşallah en kısa sürede çıkarız diyeceğim ama yapısal ve köklü çözümler bulunmadığı sürece, ameliyat edilmediği sürece, bunlar pansuman tedavisiyle olacak şeyler değil. Güzel günler geride kaldı. Ama umutsuzluğa kapılmaya gerek yok. Türk insanının bilgi birikim, beceri ve çalışkanlığı doğru idare edildiği zaman bu işin üstesinden gelmeye yetecektir. Bu anlamda seçimler de bir fırsattır ve iradesini ortaya koyacaktır. Bu anlamda biz de bir seçmeniz ve bizi de ikna etmeniz gerekiyor" dedi.

"İYİ BİR ÖRNEKSİNİZ"

Demirtaş'ın siyasi kariyerinden örnek veren Keleş, "Siz bir yandan da siyasete girecek insanlar için iyi bir örneksiniz. 5. sıra adaylığı ile başladınız. Çalıştınız daha sonra ikinci sıra oldunuz. Şimdi de birinci sıradasınız. Keza Ak Parti'den Polat Türkmen de iki dönem milletvekilliği yaptıktan sonra 5. sıradana aday gösterildi. Bu gün ise tekrar birinci sıradana aday. Yani siyasette küsmek, darılmak, ben oyunda yer almak istemiyorum deyip kenara çekilmek de çok doğru değil. Bizim, seçim sonrasında görmeyi arzu etmek istediğimiz bir tablo da seçilen 5 milletvekilinin bir arada olmasıdır. Bunu Ünal Bey'le daha önce de konuştuk ve kendisi bu konuda her zaman yapıcı olmuştur. Seçildiği takdirde bu yapıcı tavrını sürdüreceğine inanıyorum. Birlikte güzel işler yapmamız lazım. Seçildikten sonra parti rozetleri bir yana Zonguldak milletvekilliği bir tarafa olacak diye düşünüyorum. Seçimden sonra partizanca taraftarlıktan ziyade işe odaklanmak gerektiğini düşünüyorum. Çünkü biz aynı nedenlerle bu görevlerde ve makamlardayız. İnşallah sizler de bunu başarırsınız" şeklinde konuştu.

DEMİRTAŞ: "BİZ HER ZAMAN BİRLİKTE HAREKET ETMEYE HAZIRIZ"

Keleş'in milletvekillerinin birlikteliği konusundaki düşüncesine katıldığını belirten Demirtaş "bu vesileyle buradan bir kez daha belirteyim. Biz önceki dönemde de bu anlayışla hareket ettik. Ancak Ak Partili milletvekili arkadaşlarla sadece GMİS'in girişimiyle sadece bir kez bir araya gelebildik, ondan sonra da sürekli bizden uzak durma çabası içinde oldular. Biz bu konuda önümüzdeki dönemde aynı tavır ve düşünce içerisinde olacağımızı sizin vasıtanızla bir kez daha vurgulamış olalım" dedi.

Konuşmalarına ardından, CHP İlçe Başkanı Sertan Ocakcı, CHP Kadın Kolaları Başkanı Zerrin Erdoğan, yönetim kurulu üyeleri, belediye meclis üyeleri ile TSO Yönetim Kurulu üyelerinin hazır bulunduğu ziyaret sohbet şeklinde devam etti.


Haberi Paylaş
Haber :
Bu Haber 508 defa okundu
 
Anahtar Kelimeler :

YORUMUNUZ
YORUM EKLE
TAVSİYE ET

 Yorumlar ( 0 )

Henüz bir yorum yapılmamış

Diğer Başlıklar
 Bu Kategori ile ilgili diğer Başlıklardan
 23-10-2018 | 11 : 20 07  Bölge odaları tecrübe paylaşımında bulundu  (159)
 17-10-2018 | 10 : 51 33  Demir: "En ön cephede yer alacağız"  (442)
 15-10-2018 | 14 : 34 45  Keleş, yüzde 10 indirim kampanyasına destek istedi  (460)
 11-10-2018 | 11 : 30 03  Hepsi oradaydı, gündem Ereğli...  (506)
 11-10-2018 | 10 : 45 02  "Fındık Yetiştiriciliğinde Yenilikçi Yöntemler"  (617)
 10-10-2018 | 15 : 02 44  Demir, bankaları uyardı  (463)
 10-10-2018 | 14 : 01 38  2,5 milyon fidan toprakla buluşuyor  (332)
 10-10-2018 | 12 : 58 06  Keleş, Oruç'la görüştü  (661)
 09-10-2018 | 16 : 43 30  ZTSO, milletvekillerine yol haritası sundu  (453)
 08-10-2018 | 16 : 25 16  Girişimcilik eğitimleri başarıyla tamamlandı  (431)
 08-10-2018 | 10 : 03 16  Bacıoğlu: "Vatandaş, çarşıya pazara çıkamaz hale getirdi"  (279)
 05-10-2018 | 10 : 23 42  Düzenli aralıklarla toplanacaklar…  (808)
 04-10-2018 | 16 : 26 07  TSO, imar barışı hakkında bilgi verdi  (489)
 04-10-2018 | 11 : 58 45  GMİS: "Asgari ücret, mutfak giderlerini bile karşılamıyor"  (333)
 03-10-2018 | 12 : 36 31  BAKKA Bölge Turizm Çalıştayı gerçekleştirdi  (438)
 03-10-2018 | 11 : 57 21  Zonguldak, tüketici fiyat endeksi artışında ülke otalamasını geçti  (364)
 03-10-2018 | 11 : 24 40  GMİS, düşük ücret konusunda vekillerden söz aldı  (365)
 02-10-2018 | 11 : 22 22  Trafiğe kayıtlı araç sayısı 23 milyon oldu  (327)
 29-09-2018 | 13 : 17 27  Almanyalı, Türk işadamları Ereğli'de…  (584)
 28-09-2018 | 13 : 15 59  Zonguldak'ta ihracat azaldı, ithalat arttı  (467)
 28-09-2018 | 11 : 27 07  Oto alım satımı için, mesleki yeterlilik şartı  (481)
 28-09-2018 | 10 : 23 18  "Batı Karadeniz Gıda Tarım ve Hayvancılık Fuarı" açıldı!..  (287)
 27-09-2018 | 11 : 34 32  2022 yılına kadar 133 milyon yeni iş alanı doğacak  (292)
 27-09-2018 | 09 : 21 31  Demir, TOBTİM yönetim kurulu başkan yardımcısı oldu  (295)
 26-09-2018 | 15 : 56 28  BAKKA yönetim kurulu, Vali Çınar'ın başkanlığında toplandı  (250)
Köşe Yazarları
İzzet Aslanbay
CHP, Ereğli'de hükmen mağlup…
Hülya ÇOKER
LAFIN TAMAMI…

ÇOK OKUNANLAR
BUGÜN BU HAFTA BU AY

YORUMLAR
» Servisçiler, yeni eğitim yılı için kurban kesti
» Öğretmenler, Dünya Öğretmenler Günü'nü kutladı
» Cumhurbaşkanı'nın açıklaması ardından denetimler başladı
» Uysal: "Başarı dileklerimi sunuyorum…"
» Belediye'den bin 5 yüz öğrenciye kırtasiye yardımı…
» Demirtaş: "Koca çınarın gölgesinde herkese yer var!
» 400 maden şehidinin yakını kamuda iş başı yapacak
» Demirtaş: "Laiklikten ödün verilemez"
» Gülüç, Aleyna Tilki'yle coştu…
» Büyük Zafer, Ereğli'de özensiz ve yetersiz katılımla "kutlandı"
 

KATEGORİLER

DEMOKRAT

Sosyal ağlarda Demokrat'ı takip et
Copyright ©Demokrat Keleşler Medya Grup | Tel: 0(372) 322 15 00 - Faks: 0(372) 322 15 04
Hay&NS web katalogları