15 : 08 - "Kedilerin Babası", Ajda Pekkan'a çağrıda bulundu   14 : 16 - Hediyelik eşya satıcıları Başkan Posbıyık'a tepki gösterdi   13 : 12 - Festival programı belli oldu...   12 : 26 - Ereğli'yi, Diyarbakır'da başarıyla temsil ettiler   10 : 21 - Refüjü aşıp dereye uçtu   15 : 24 - Yeşil: "Yeraltından çıkan en büyük cevher insandır"   15 : 12 - Cumhuriyet Tırı Ereğli'ye gelecek   13 : 49 - Çarşı ortasında yere yığıldı, vatandaşlar müdahale etti   13 : 39 - Posbıyık, iş başı yapan madencilere başarı diledi   12 : 56 - Metruk bina tehlike saçıyor
 
 
ANA SAYFA
GÜNDEM
SİYASET
EKONOMİ
MAGAZİN
EĞİTİM
SPOR
KÜLTÜR SANAT
SAĞLIK
FOTO GALERİ
DİĞER
Firma Profili | Yayın İlkeleri | İletişim | Sitene Ekle | Arşiv | Rss | MOBİL BÖLÜM
ANA SAYFA  / Eğitim
Eğitim Sen Ereğli Temsilciliği: LGS sonuçları kaos yarattı!
Eğitim Sen Ereğli Temsilciliği: LGS sonuçları kaos yarattı!Arkadaşına Gönder Yazı boyutunu büyütmek için       
 02 Agustos 2018 22 : 53 
Eğitim ve Bilim Emekçileri Sendikası (Eğitim Sen) Karadeniz Ereğli Temsilciliği, LGS sonuçlarının açıklanması ile Ereğli'de de öğrenciler ve veliler arasında tam bir kaosun yaşandığını ve yerleştirme sisteminin tamamen çöktüğünü ileri sürdü.
Eğitim Sen Ereğli Temsilciliği tarafından yapılan yazılı açıklamada LGS yerleştirme sonuçlarına göre yüzlerce öğrencinin hiçbir okula yerleştirilmediği ve açıkta kaldığı savunuldu.  
İlçemizde ki yerleştirme sonuçlarına göre tüm yerleştirme sonuçlarının açıklamaya muhtaç olduğu ifade edien Eğitim Sen açıklamasında şunlar kaydedildi:
Ortaöğretime geçiş sisteminde yapılan değişiklik ve öğrencilerimizin karşı karşıya olduğu durumun kabul edilebilir hiçbir yönü yoktur. Pek çok gerekçe ile kaldırılan TEOG yerine getirilen bu yeni sistem vaat edilen hiçbir hususu gerçekleştirememiş, aksine çocuklarımızın hayallerini, beklentilerini, geleceklerini olumsuz şekilde etkileyerek, derin bir belirsizliğe sürüklemiştir. 30 Temmuz 2018 tarihinde açıklanan yerleştirme sonuçları ise tüm öğrenci ve velilerde kaygı, hoşnutsuzluk, belirsizlik oluşturmuştur. Açıklanan sonuçlar öğrencilerde ve velilerde tam bir hayal kırıklığı yaratmıştır.
ÖĞRENCİLERİN YÖNELİMİ AKADEMİK EĞİTİMDEN YANA
Eğitim Sen olarak bizlerin de sık sık vurguladığı ve yerleştirme sonuçlarının açığa çıkardığı en önemli husus, öğrencilerin tercihlerinin ve yönelimlerinin akademik eğitim almaktan yana olduğudur. Yerel yerleştirme sonuçlarına göre Anadolu liselerinin doluluk oranı % 95,1; mesleki ve teknik Anadolu liselerinin doluluk oranı % 55,5, Anadolu imam hatip liselerinin doluluk oranı % 52,3 olmuştur. Bu veriler dahi MEB'in okullaşma politikasının neden şu an olduğu gibi olmaması gerektiğini açığa çıkarmaktadır. Bakanlığın yapması gereken öğrencilerin ilgi, istek, gereksinim ve tercihlerine dayalı bir okullaşma politikası oluşturmaktır. Bunu yapmak yerine, okullaşmayı siyasi iktidarın kendini yeniden üretebilmesinin aracı olarak kurgularsanız işte bugünkü tablo karşınıza çıkar.
Yukarıda ifade edilen duruma bir de "Yerleştirme Kılavuzu" aracılığı ile aynı okul türünden en fazla üç tercih yapma sınırı eklendiğinde durum daha da vahimleşmektir. Yerel yerleştirme sonucunda yerleşmeyen öğrenci sayısı 91.687'dir. Bu sayıya 4. ve 5. tercihine yerleşen 92.010 öğrenci de eklendiğinde öncelikle tercih ettiği lisede okuma şansını baştan kaybetmiş 183.697 öğrenciden bahsetmek mümkündür. Bunların 21.070 tanesi boş kalan Anadolu liselerine yerleşse dahi geriye 162.627 öğrenci kalmaktadır. Öncelikle hiç yerleşemeyen 91.687 öğrenci "Nakil ve Yerleştirme Komisyonu" tarafından, tercihleri dahi alınmadan boş kontenjanlara yerleştirilecektir. Öğrencilerin iradesini yok sayarak yapılacak olan bu yerleştirme çocuk haklarına da insan haklarına da aykırıdır.
SİSTEM ÇÖKMÜŞTÜR…
LGS sonuçlarının açıklanması ile ilçemizde de öğrenciler ve veliler arasında tam bir kaos yaşanmış ve yerleştirme sisteminin tamamen çöktüğü görülmüştür. LGS yerleştirme sonuçlarına göre yüzlerce öğrencimiz hiçbir okula yerleşememiş ve açıkta kalmıştır.  Öğrencilerin tercihlerinin ve yönelimlerinin akademik eğitim almaktan yana olduğu ortaya çıkmıştır. Öğrenci ve velilerin akademik eğitim olduğu aşikar iken eğitim yatırımlarının sadece imam hatip temelli oluşturulması kaosun esas sebebidir. Milli Eğitim Bakanlığını herkesin istediği okula gideceğini hiç kimsenin istemediği okula gitmeyeceğini beyanı göz önüne alınarak kimsenin istemediği okullara gitmemesi sağlanmalıdır. Öğrencilerin istedikleri okullara yerleştirilmesi bu yerleştirmeler yapılırken de Eğitim-Öğretimi aksatmayacak önlemler alınması gerekmektedir. 
SONUÇLAR AÇIKLAMAYA MUHTÇTIR
İlçemizde ki yerleştirme sonuçlarına göre tüm yerleştirme sonuçları açıklamaya muhtaçtır. Kimi okullara yerleşen öğrencilerin yerleşme kriterleri incelendiğinde tutarsızlıklar görünmektedir. Tüm okullara yerleşen öğrencilerin hangi kriterlere göre yerleştiği açıklanmalı ve şeffaf olmalıdır. Özellikle Karadeniz Anadolu Lisesine ve İMKB Atatürk Anadolu Lisesine yerleşen birkaç öğrencinin hangi koşullara göre yerleştiği belirsizliğini korumaktadır. Bu gibi durumların bir an önce açıklanması ve belirsizliğin giderilmesi gereklidir.  2018 LGS yerleştirme sisteminde ki yanlışlıklar ve yerleştirme kılavuzundaki kriterlerinin belirsizliği, bazı kriterlerde ki tutarsızlıklar yerleştirme sonuçlarında kaosa yol açmıştır. Tüm karşılaşılan belirsizlik ve tutarsızlıklara ilişkin cevap alınacak bir makam bulunamamaktadır.  Bu belirsizlik ve bilinmezliklere en kısa zamanda cevap verilmelidir. Bu yerleştirme sisteminin adaleti ve şeffaflığı açısından oldukça önemlidir.  Kısaca 2018 LGS sistemi şu anda yaşanan tüm sorunların nedenidir.  Bu sistemden derhal vazgeçilmelidir.
ÖĞRENCİLER İSTEDİKLERİ OKULA ZORLANMAMALI
MEB yaşanan bunca soruna seyirci kalmamalı ve hızla adım atmalıdır. Öncelikle öğrencilerin tercihlerinin akademik eğitim almaktan yana olduğu gerçeğinden hareketle okulların kontenjanlarının artırılması sağlanmalıdır. "Yerleştirme Kılavuzu" ile tercihe getirilen sayı ve okul türü sınırlandırılması kaldırılarak, öğrencilere yeniden tercih hakkı verilmelidir. Tek bir öğrencinin bile istemediği bir okul türüne gitmesine izin verilmemelidir.
Ayrıca Tek Kayıt Alanı olarak belirlenen ilçemizde "Ortaokulda Bulunuşluk" süresi ilçe içinde ki okullar arasında olma durumundan etkilenmemesi gerektiği düşünülmekte bu durum birçok öğrenciyi öğrencinin elinde olmayan nedenlerden dolayı mağdur etmektedir. Çok büyük kaosa neden olan ve içinden çıkılmaz bir hal alan yerleştirme sisteminde tüm belirsizlik ve mağduriyetler önlenmeli bunun için gerekli tedbirler alınmalıdır.
Yerleşemeyen veya yerleştiği okuldan başka bir okula geçmek isteyen öğrencilerin tercihlerini sağlıklı şekilde yapabilmeleri için okulların açık olan kontenjanları ilan edilmelidir. Ayrıca "Öğrenci Nakil Ve Yerleştirme Komisyonu" tarafından 10-14 Eylül 2018 tarihleri arasında hiçbir ortaöğretim kurumuna yerleşememiş öğrencilerin başvuruları alınacaktır. Yayınlanan takvime göre bu başvuruların sonucunda yerleştirme işlemlerinin 16 Eylül 2018 tarihine kadar sonlandırılması gerekmektedir. "Ortaöğretim Kurumları Yönetmeliği" başvuru ve yerleştirme işlemlerinin öğrencilerin tercihlerine göre yapılmasını düzenlerken, "Ortaöğretime Geçiş, Tercih ve Yerleştirme Kılavuzu" öğrencilerin tercih hakkını yok saymaktadır. Yönetmelik ile tanınan bir hakkın kılavuz ile sınırlandırılması hukuken mümkün değildir. Aksi durumda öğrenciler kendilerinin değil, komisyonun tercih ettiği okullara yerleşmek zorunda kalacaklardır. Bu durum eğitim hakkının engellenmesi anlamına gelir.
En önemlisi ise öğrencilerin ilgi, istek, tercih ve gereksinimlerini yok sayan bu "Ortaöğretime Geçiş Sistemi Uygulamasının " derhal sonlandırılması ve her öğrencinin istediği okul türünde ve okulda eğitim almasına olanak sağlayacak bir sistemin inşası için tartışma başlatılmasıdır.
SORUNLARIN TAKİPÇİSİ OLACAĞIZ
Ancak bu ağır sorunların altından MEB'e yapılan çağrılarla kalkılamayacağı da ortadadır. Yaşanan bu vahim durum ve öğrencilerimizin mağduriyeti biz eğitim emekçilerine, öğrenci velilerine, eğitim alanında çalışma yürüten tüm kitle örgütlerine, derneklere, vakıflara ve diğer kesimlere ağır sorumluluklar yüklemektedir. Öncelikle yapılması gereken yaşanan mağduriyetleri kayıt altına almak ve kamuoyunun bilgilendirilmesini sağlamaktır. Bu nedenle tanık olduğunuz, sizlere iletilen tüm soru ve sorunları bizlere iletin. Emin olun ki Eğitim Sen sonuna dek bunların takipçisi olacaktır.
Yapılması gereken tüm mağdurların ve yaşananlardan hoşnut olmayanların, itirazı olanların, başka bir dünya mümkün diyenlerin yan yana gelerek bu olumsuzluğa dur demesi ve çocuklarımızın çıkaramadığı ses olmasıdır. Çocuklarımızın düşleri ve umutları için sorumluluk bizdedir, hepimizdedir."

Haberi Paylaş
Haber :
Bu Haber 722 defa okundu
 
Anahtar Kelimeler :

YORUMUNUZ
YORUM EKLE
TAVSİYE ET

 Yorumlar ( 0 )

Henüz bir yorum yapılmamış

Diğer Başlıklar
 Bu Kategori ile ilgili diğer Başlıklardan
 20-06-2019 | 09 : 56 35  Ereğli Eğitim Fakültesi'nden 550 öğretmen mezun oldu  (438)
 16-06-2019 | 14 : 58 13  Ortak projede milli unsurlar ön planda  (712)
 16-06-2019 | 12 : 18 53  Ücretsiz spor branşları açılacak  (529)
 15-06-2019 | 10 : 45 47  165 öğrenci mezuniyet sevinci yaşadı  (342)
 14-06-2019 | 13 : 33 15  Posbıyık'tan sınav hatırlatması: "Sessizlik lütfen!"  (317)
 14-06-2019 | 13 : 13 22  Ereğli'de 32 bin öğrenci karne aldı  (294)
 13-06-2019 | 16 : 47 20  "Tas Gölü'nden Gökyüzüne Pencere" açtılar  (435)
 13-06-2019 | 13 : 07 22  Ereğli'de 32 bin öğrenci karne alıyor  (296)
 31-05-2019 | 10 : 38 37  MÜSİAD 23. kez ödüllendirecek...  (479)
 29-05-2019 | 14 : 17 32  "El Ele Geri Dönüşüme" sergisi açıldı  (454)
 29-05-2019 | 10 : 39 26  BİLSEM'de "Bilim Söyleşisi" düzenlendi  (395)
 28-05-2019 | 14 : 54 40  Erdemir İlkokulu 312 mezun daha verdi  (371)
 28-05-2019 | 13 : 50 03  Yılmaz: "Milli Eğitim Bakanlığı proje okullarında kıyım yapılıyor"  (366)
 26-05-2019 | 13 : 38 19  "Bizler bugün çok gururlu ve çok mutluyduk"  (464)
 24-05-2019 | 14 : 14 07  Bu projeye Türkiye'de 16 Ereğli'de 6 okul katıldı  (667)
 24-05-2019 | 12 : 35 21  Miniklerden göz dolduran performans  (453)
 17-05-2019 | 16 : 53 29  Hem ürettiler, hem paylaştılar, hem de eğlendiler…  (450)
 13-05-2019 | 17 : 08 57  Hedefi, ‘okumaya tutkuyla bağlı kişi'ler yetiştirmek  (709)
 09-05-2019 | 11 : 07 18  Yeni Ufuklar Bilim Atölyesi, KEAL'e yakıştı  (565)
 08-05-2019 | 18 : 37 42  Karadeniz Ereğli'de Bilim ve Sanat Merkezi (BİLSEM) törenle açıldı  (693)
 08-05-2019 | 10 : 35 33  Öğretmenler, yangın eğitim kursunu tamamladı  (433)
 02-05-2019 | 15 : 25 35  KEAL TÜBİTAK 4006 sergisi açıldı  (601)
 30-04-2019 | 16 : 27 05  Atatürk Ortaokulu, küllerinden yeniden doğuyor  (1132)
 24-04-2019 | 15 : 18 19  23 Nisan coşkusu Çocuk Oyunları Şenliği'yle devam etti  (692)
 16-04-2019 | 12 : 51 24  Bu proje yarıştırmıyor, kaynaştırıyor  (750)
Köşe Yazarları
İzzet Aslanbay
"ŞEREFLİ HIRSIZLIK"

ÇOK OKUNANLAR
BUGÜN BU HAFTA BU AY

YORUMLAR
» Kaymakam Çurumluoğlu'ndan 99. Kurtuluş Yılı mesajı
» Posbıyık, her perşembe halk toplantısı yapacak
» Artık aramızda 306 gönüllü-sivil polis var!
» TSO'dan, kardeş ziyareti
» Demirtaş: "Tedbir alınmazsa Zonguldak hayalet kent haline gelecek"
» Belediye, bilet satış noktalarını kaldırdı
» Çakır: "Görevimin başındayım, hizmete devam edeceğiz"
» Posbıyık, icraata Ereğli sahilinden başladı
» Posbıyık'ın talimatıyla seyyar tezgahlar kaldırıldı
» Ak Parti'de il ve ilçe örgütleri gözden geçiriliyor
 

KATEGORİLER

DEMOKRAT

Sosyal ağlarda Demokrat'ı takip et
Copyright ©Demokrat Keleşler Medya Grup | Tel: 0(372) 322 15 00 - Faks: 0(372) 322 15 04
Hay&NS web katalogları