13 : 06 - GMİS: "Emekçi, Yavuz Özkan'ı unutmayacak"   13 : 02 - EREYLİN AVM'de Ramazan Etkinliği   12 : 54 - Genç eskrimci, Bulgaristan'da Türkiye'yi temsil edecek   12 : 49 - Trafik sorununa "köklü çözüm" aranıyor   12 : 45 - Çınar, "İvme Paketi"ni değerlendirdi   14 : 14 - Bu projeye Türkiye'de 16 Ereğli'de 6 okul katıldı   14 : 00 - Öğretmenlere, Proje Yazma Yürütme Eğitimi verildi   13 : 48 - "Barışın ve sevginin temsilcileri" sahne aldı   13 : 04 - Posbıyık: "İşleri güçleri dedikodu yapmak"   12 : 35 - Miniklerden göz dolduran performans
 
 
ANA SAYFA
GÜNDEM
SİYASET
EKONOMİ
MAGAZİN
EĞİTİM
SPOR
KÜLTÜR SANAT
SAĞLIK
FOTO GALERİ
DİĞER
Firma Profili | Yayın İlkeleri | İletişim | Sitene Ekle | Arşiv | Rss | MOBİL BÖLÜM
ANA SAYFA  / Gündem
Keleş: "Adaylar hazırlıksız, derslerine çalışmıyorlar"
Keleş: "Adaylar hazırlıksız, derslerine çalışmıyorlar"Arkadaşına Gönder Yazı boyutunu büyütmek için       
 11 Mart 2019 12 : 11 

Keleşler Medya Grubu Yönetim Kurulu Başkanı ve Demokrat Gazetesi İmtiyaz Sahibi Yalçın Keleş Demokrat FM'de katıldığı Gündem Özel programında Karadeniz Ereğli'deki seçim atmosferini ve başkan adaylarını değerlendirerek, adayların söylem ve projelerinde ciddi bir hazırlıksızlık içinde olduklarının görüldüğünü savundu.

Keleş değerlendirmesinde, CHP ve Ak Parti adaylarının seçimin favorisi gibi gözüktüğünü ancak bazı gözlemlere göre mevcut belediye başkanı ve BBP adayı Uysal'ın da yarışa ortak olabileceğini ileri sürdü.

 

Keleşler Medya Grubu Yönetim Kurulu Başkanı ve Demokrat Gazetesi İmtiyaz Sahibi Yalçın Keleş, Demokrat Yayın Grubu Genel Müdürü Hülya Çoker'in hazırlayıp sunduğu Gündem Özel programında Ereğli'deki seçim gündemi ve adayların çalışmalarını değerlendirdi.

Seçim yaklaştıkça Uysal'ın performans kaybederek yarış dışı kalacağı beklentisinin aksine Uysal'ın giderek "daha iyi bir görüntü" verdiğinin altını çizen Keleş'in konuşması satır başlıklarıyla şöyle:

"CHP adayı Posbıyık'ın önde olduğu iddia ediliyor. Doğru veya yanlıştır. Sanki Hüseyin Bey'in Ak Partili Belediye Başkanlığı dönemi başarısız ve bu Ak Parti adayını geri çekerken, CHP adayı Halil Beyi öne taşıyor görüntüsü var. Ama Hüseyin Bey neye göre başarılı, neye göre başarısız. Bu göreceli bir bakış.

Ancak son duyumlarıma göre Uysal'ın bu yarışa şu veya bu biçimde ortak olacağı yönünde. Bu yarışı sonuna kadar götürebilir mi diye beklerken baya asıldığı ve belirli kalabalıklara hitap ettiği görülüyor.  Keşke daha başka adaylar da olsa da bu yarış öyle devam etseydi. Adayların ikisi belirli dönemlerde başkanlık yapmış isimler. Ak Parti adayı da bir dönem ilçe başkanlığı yapmış ama şu an hala gündeme oturmuş bir isim değil. Belki ben görmüyorum, mahallelerde bir karşılığı vardır ama görünen bu. Ereğli'deki oy bence Erdoğan'ın oyudur aday buna ne katar bu belirsiz.

UYSAL ÖNÜMÜZDEKİ GÜNLERDE İYİ GÖZLENMELİ

Eski bir arkadaşımız var şu an il dışında gazetecilik yapıyor, Melek Yüksel, bana " abi sen bilmiyorsun, Uysal şu an önde" dedi ve beni hayrete düşürdü. Yani biz bunu göremiyorsak biz bakar körüz. Yarışa ortak gibi gözükmesi halen başkanlığı elinde tutmasından ve halkın güce yönelmesinden olabilir. Ama ben yine de seçimin Posbıyık ve Şahin arasında geçeceğine inanıyorum. Ama Uysal'ın verdiği görüntü acaba biz bir şeyleri göremiyor muyuz sorusunu sorduruyor. Bunu önümüzdeki günlerde iyi incelemek gerekir.

UYSAL NEYE GÖRE BAŞARISIZ?

Partilerde neye göre karar verildi bilemem ama kararlar hiçbir zaman hizmet odaklı verilmez. Bu anlamda Uysal neye göre devre dışı bırakıldı merak ediyorum. Ne yapması gerekiyordu da yapmadı. Bence "başarısızlık" değerlendirmesi bu boyutuyla haksız. Tamam iyi bir yöneticilik yapamadı, meclisi iyi yönetemedi, başlarken koltuğu Ercan Candan'la paylaşır görüntüsü verdi. Bunlar hataydı. Ama hizmet olarak ne beklendi de nerde başarısız oldu.

Ercan Bey burada Hüseyin Bey'in elini tutarak CHP'den belediyeyi almış olabilir ama ondan sonra makama ve Uysal'a saygıdan dolayı kenara çekilmesi gerekirdi. Seçimden sonra o milletvekilliğine Uysal'da başkanlığa devam etmeliydi.

POSBIYIK'IN EĞİTİM FAKÜLTESİ İDDİASI

Posbıyık'ın bir iddiası var. Başkanlığından sonra Ereğli Eğitim Fakültesi'ne tercihlerin yüzde 40 azaldığı ve bunun kentin sosyal açıdan cazibe merkezi olmasından çıkmasına bağlıyor. Böyle bir şeyi söylemek için elde bazı rakamlar olması gerekir. Türkiye'de halen en geçerli meslek öğretmenliktir. Bu yönüyle tercihlerin azalması güç. Ereğli'nin sosyal yönü festival dışında nasıl geri gitti. Sosyal yönden kastı ne. Ekonomik gerileme varsa bu Türkiye ortalamasıyla da ilgili. Halil beyin bu iddiasına katılmıyorum.

Sayın Posbıyık'ın bu her zaman yaptığı şeydir. Bir konuyu alır oradan kendisine siyasi bir sonuç çıkarır. O zaman çıkıp görevdeyken şu kadar kafe şu kadar kültür merkezi şu kadar sportif saha vardı şimdi şu kadar kalmış demesi ve durumu somutlaması lazım. Ama bakıyorum 20 senede zaten bu anlamda bir şey yapılmamış. Bir kültür merkezi, bir futbol sahası bile yapılmamış. 20 yılda bir sahil düzenlemesi var başka da bir şey yok.

FESTİVAL

Bir baş öğretmen edasıyla, "festival için müteahhitlerden, ben isterim siz de para verirsiniz" söyleminde. Bu despotik bir ifade. Neymiş para kazanıyorsan festival için para vereceksin diyor müteahhitlere. Bu kabul edilemez. Festivale kimse karşı değil. Yöntemine karşı. Sen tonlarca para verip sanatçı getiriyorsun, onlarda playback yapıp parayı alıp gidiyor. Sen parayı playbacke verdin. İnsanlar gönüllü veriyorsa verir. Ama yok para kazanıyorsun ver demek ne demek. Erdemir'le de bu nedenle çatıştı. Para vermeyince gitti içerde mühürleme yaptı. Buralar yasadışıysa zaten müdahale et. Yok, Erdemir para vermedi diye mühürleyemezsin.

DAHA ÖNCE NEDEN YAPMADIN?

Posbıyık Ereğli'ye aşık ama Ereğli ona aşık mı şüpheliyim. Bu biraz platonik-karşılıksız aşka benziyor. Öyle bir aşk olsaydı 2014'te seçilirdi. Bir de gönül borcundan bahsediyor. 20 yılda bu borcu ödemedin de şimdi nasıl ödeyeceksin. 30 yıl geçmiş. O günlerden bu günlere başta gençlik olmak üzere her şey değişmiş. Sen bu yeni durum üzerinden ne yapacaksın. Bunları söyle. Her mahalleye kreş diyorsun. 30 mahalleye kreş açmak çok mu zor. Kaldı ki 20 yıldır neden yapmadın. İmkanın mı yoktu. Borçsuz bir belediye devralmıştın. Paran da vardı. O zaman yapsaydın. Sahil dışında bir de belediyenin asli görevleri dışında ne yaptın.

BELEDİYE MECLİS ÜYELERİNİN BEKLENTİSİ

CHP'de belediye meclis üyelerinden bazılarının, Halil Bey'in yaşına itiraz eden seçmene, "sağlığı zaten elverişli değil, koltuğu bana bırakacak, oyu bana ver" iddiaları var. Bunu söylemek şirk gibi bir şey. Ömrü veren Allah'tır. Böyle bir hesap olbilir mi. O sağlık olarak götüremez bana kalır yaklaşımını kabul etmek mümkün değil. Yol arkadaşının kötü duruma düşmesinden çıkar elde etmek istiyorsun. Bir nevi taht kavgası. Ama Posbıyık gayet sağlıklı görünüyor. Ama tersi bile olsa bunun üzerinden politika geliştirmek pazarlık yapmak, çirkin ve edepsizce bir tutum.

TELEFERİK

 Ereğli bir sanayi, turizm, okul kenti mi önce buna karar vermeli. Bana göre sanayi kentidir. Teleferik niye yapacaksın. Sadece kendi halkın için yapacaksan mantığı yok. Eğer turizm amaçlı yapıyorsan sadece teleferikle turist getiremezsin. Bir şeyi söylerken altını doldurman, araştırman gerekir. Öyle bir teleferikle Ereğli'ye turist gelmez. Posbıyık böyle uçuk kaçık projelere inanır ama hiç birini de yapmaz.

Sahile restoran yapıp şehir dışına gidişleri engelleyeceğim diyor. Bu dünyanın her yerinde böyledir. Hafta sonu insanlar yakındaki bir kente gider. Ereğli'ye de gelen olur. Yani yeme içmeyle Ereğli'ye bir şey katamazsın. Bu ancak sanayi yatırımıyla olur.  O nedenle bu şekliyle para akacak lafını da çok gerçekçi bulmuyorum.

EĞİTİM FAKÜLTESİ ÖĞRENCİ SAYISI

Biraz önce öğrendim fakültede öğrenci sayısı 100 kişi azalmış. Şunu unutmamak gerekir. Ereğli pahalı bir kent. Tercihlerde bu gerçeği de unutmamak lazım. O nedenle Sayın Posbıyk'ın bu konudaki iddiasına katılmıyorum.

EROL ŞAHİN

Şahin, kendisinin yerli aday olmadığı yönündeki eleştirilere "kasaba politikacılığı" şeklinde cevap vermiş. Kasaba politikacılığı terimini ben 94 seçimlerinde rahmetli Cöbekoğlu için kullanıyordum. Yerlilik yabancılık tartışması üzerinden. Şimdi kentte birçok dışarıdan gelen var ve bu kente emek, hizmet veriyor. Böyle bir ayrıştırmayı ben zul sayarım. Meclisine her yerden aday alacaksın ama aday Ereğlili olacak. Bu kabul edilemez. Erol Şahin'in de bu iddialara cevap vermesine bile gerek yoktu bence.

Ekonomik belediye başkanı yapmak ve Ereğli'nin yüzünü güldürmek istiyorum diyor. Neye göre güldüreceksin. Ekonomi okumak ekonomik bir başarı getirmez. O zaman ekonomi profesörleri multi milyoner olmalı. Bundan ziyade sen Ereğli'nin sorunlarını bir tespit et önce. Ereğli'de bir sinema salonu bir tiyatro salonu var mı. Yok. Varsa yoksa bir festival tutturmuş gidiyorlar. Tarkan Ereğli'ye gelse ne gelmese ne? Başımıza kuş mu konduracak.

EREĞLİ LOBİSİ OLUŞTURMAK

Beş senedir Ereğli'yi Ak Parti yönetti. Siz madem bu kadar proje sahibisiniz. Neden mevcut başkanınıza yardım etmediniz. Yok devlet kurumlardaki Ereğlilileri bulup lobi oluşturacağım diyorsun. İktidar partisinin lobiye ihtiyacı var mı? Sen zaten devlete her şekilde ulaşamıyor musun? O nedenle lobi çalışması altı boş bir iddia.

CUMHURBAŞKANI'NIN EREĞLİ'YE ÖZEL İLGİSİ SÖYLEMİ

Karadeniz Ereğli'nin il olmasını çok mümkün görmüyorum. 30 dakika mesafede Zonguldak var. Karabük ve Bartın zamanında ayrıldı. O dönem için bunlar biraz doğaldı. Şimdi Ereğli'yi il yapıp da Ereğli'ye nereyi bağlayacaksın. Hangi nüfusla hangi stratejik konumuyla burayı il yapacaksın. Kaldı ki il olmak Ereğli'ye ne katacak. Bazı devlet dairelerinin ismi değişecek, alınacak katkı payı artacak belki. Bunun dışında ne değişecek.

İşi sürekli Sayın Cumhurbaşkanı'nın "Ereğli'nin vekiliyim" söylemine bağlamak da doğru değil. Bu siyasi bir söylemdir. 19'unda gelecek. Ak Parti'liler onun ağzından bir şeyler çıkmasını bekliyor. Ama ne diyecek. Siz ona iyi bilgi verirseniz o bir şey söyleyebilir. Sen daha Ereğli'nin sorunlarını doğru dürüst tespit etmemişin ki, ne sunacaksın Cumhurbaşkanı'na da ne isteyecek, ne bekleyeceksin?

Bunun dışında Ereğli'de ağır ceza mahkemesi açılması olumludur. 140'a yakın dava var. Bu davaların hem yargılananların aileleri hem de bölgedeki avukatlar için olumlu bir adımdır. Ekonomik olarak bir katkı sunar mı? Sunmasa bile vatandaşa ve kurumlara bir kolaylık sağlar. Yine avukatlık stajı ve benzeri Ereğli'de yapılabilecek. Bu açıdan da faydalı bir gelişmedir. Geç kalınmış ve doğru olarak atılan bir adımdır.

DİĞER PROJE VE SÖYLEMLER

Sanat okulunu taşıyıp oranın altını otopark yapıp üstünü sosyal doku alanı yapmaktan bahsediyor. Orada kurulacak bir otopark mevcut yollarla yine trafik sorunu yaratacak. Sen bunu ne kadar uzun vadeli düşünerek dile getiriyorsun. Bence belediye başkanları öncelikli orta refüjleri kaldırarak yola katkı sağlamalı. Diğer projelere bakıyorum. Üzerinde çok çalışılarak gündeme getirilen projeler değil. Her yere otopark yapmanın da bir mantığı yok.

Kandilli'ye maden müzesi yapacağım diyor. Müzeden önce orada 10 bin işçi çalışırdı. Sen yeniden orada bu işgücünü yeniden nasıl üretime katabilirsin bunu araştır. Müze Kandilli'de ekonomiye ne katacak, kaç kişiyi istihdam edecek.

Büyük Festival yaapcağım diyor o da. Bu da tıpkı Posbıyık gibi popüler kültüre yaslanma. Yerel sanatçılar olacak diyor. Kim bunlar, nasıl olacak. Neticede festivale verdiğin para 3 gün içinde uçup gidecek. Yanlış hatırlamıyorsan her festival 3 trilyona mal oluyor. Sen bu parayla bir eğitim vakfı kur. Gençleri okut ve kalıcı eserler bırak. Osmanlı 500 yıl vakıflarla bu ülkeyi idare etmiş.

Alınacak yüksek bir oyla Cumhurbaşkanımızı selamlarsak o destekle yapılamayacak şey yok diyor. Ak Parti'nin yüzde 90 oy aldığı yerler var. Oralara ne yatırım yapılmış. Onların selamı yeterli değil mi? O nedenle afaki söylem ve projelere gerek yok. Hesabı kitabı yapılmış, tespit edilmiş sorunlar doğru projelendirilmiş ve uzun vadeli arayışlarla bu iş çözülür.

Ben hiçbir adayın karşısında değilim. Gördüklerimi bildiklerimi söylüyorum. Önemli olan kişilerin değil Ereğli'nin kazanmasıdır. O nedenle vatandaş da oy verirken ince eleyip sık dokumalı ve ona göre oy vermeli. Sonra pişman olmamalı. Çünkü tercihini iyi düşünüp yapacak ve 5 yıl sesini çıkartmayacaksın.


Haberi Paylaş
Haber :
Bu Haber 673 defa okundu
 
Anahtar Kelimeler :

YORUMUNUZ
YORUM EKLE
TAVSİYE ET

 Yorumlar ( 0 )

Henüz bir yorum yapılmamış

Diğer Başlıklar
 Bu Kategori ile ilgili diğer Başlıklardan
 25-05-2019 | 13 : 06 58  GMİS: "Emekçi, Yavuz Özkan'ı unutmayacak"  (56)
 25-05-2019 | 13 : 02 19  EREYLİN AVM'de Ramazan Etkinliği  (60)
 25-05-2019 | 12 : 49 40  Trafik sorununa "köklü çözüm" aranıyor  (60)
 24-05-2019 | 14 : 00 43  Öğretmenlere, Proje Yazma Yürütme Eğitimi verildi  (194)
 24-05-2019 | 13 : 04 11  Posbıyık: "İşleri güçleri dedikodu yapmak"  (248)
 24-05-2019 | 10 : 31 00  Genel Müdür Oral protokol üyeleriyle buluştu  (232)
 23-05-2019 | 15 : 12 37  Kandilliler 10. geleneksel iftar yemeğinde buluştu  (337)
 23-05-2019 | 14 : 28 30  Posbıyık: "44 milyon 643 bin lira borcumuz var"  (368)
 23-05-2019 | 10 : 10 51  "Biz istersek dünya güzelleşir" dediler  (369)
 23-05-2019 | 10 : 05 18  Aydemir ailesinin acı günü  (360)
 22-05-2019 | 13 : 57 39  Halk sağlığına aykırı bir durum yok…  (415)
 22-05-2019 | 10 : 27 36  Kazada 2 polis memuru yaralandı  (466)
 21-05-2019 | 15 : 56 40  Ereğli onları, onlar Ereğli'yi ağırlıyor  (537)
 21-05-2019 | 15 : 40 23  Kayıp vatandaş 2 gündür aranıyor  (577)
 21-05-2019 | 15 : 29 27  Giysi toplama kampanyası başlatıldı  (519)
 21-05-2019 | 13 : 35 47  DANIŞMANLIK MI MERKEZ VALİLİĞİ Mİ?  (14)
 21-05-2019 | 12 : 05 31  Komutanlar, Posbıyık'ı ziyaret etti  (437)
 21-05-2019 | 10 : 38 54  Dereye uçan kamyonet sürücüsü hayatını kaybetti  (425)
 21-05-2019 | 10 : 34 22  Patpat takla attı, bir kişi yaralandı  (392)
 20-05-2019 | 15 : 12 14  Belediye sandık kurdu, "seçim" yapıyor…  (474)
 20-05-2019 | 12 : 33 18  Çaycuma, 15. Uçurtma Şenliği'ne hazırlanıyor  (364)
 20-05-2019 | 10 : 12 56  Posbıyık, festival tarihini açıkladı  (514)
 20-05-2019 | 10 : 03 43  Ereğli'de görkemli yürüyüş ve konser  (383)
 19-05-2019 | 14 : 26 09  Uçak seferleri iptal edilince söyleşi ertelendi  (447)
 19-05-2019 | 13 : 48 28  Ereğli'de 100. yıl coşkusu yaşandı  (432)
Köşe Yazarları
İzzet Aslanbay
DANIŞMANLIK MI MERKEZ VALİLİĞİ Mİ?

ÇOK OKUNANLAR
BUGÜN BU HAFTA BU AY

YORUMLAR
» Çakır: "Görevimin başındayım, hizmete devam edeceğiz"
» Posbıyık, icraata Ereğli sahilinden başladı
» Posbıyık'ın talimatıyla seyyar tezgahlar kaldırıldı
» Ak Parti'de il ve ilçe örgütleri gözden geçiriliyor
» Ereğli Belediyesi'nde, "işçilere işyeri değiştirme baskısı" iddiası
» Belediye birimleri kentin her yanında çalışıyor
» Anadolu Hastanesi neye fatura kesiyor?
» Ereğli Belediyesi: "Yıkım değil, restorasyon"
» Tarihi hamamın yıkımına ara verildi
» Posbıyık: "Gidenin arkasından konuşmak istemiyorum"
 

KATEGORİLER

DEMOKRAT

Sosyal ağlarda Demokrat'ı takip et
Copyright ©Demokrat Keleşler Medya Grup | Tel: 0(372) 322 15 00 - Faks: 0(372) 322 15 04
Hay&NS web katalogları