17 : 51 - Kızılay, 91 kurban hissesi topladı   13 : 37 - Posbıyık: "Havamıza, ormanımıza, denizimize sahip çıkmayı sürdüreceğiz"   10 : 43 - Yavuzyılmaz, oturma eylemine katıldı   10 : 32 - Silahlı kavgada bir kişi yaralandı   19 : 11 - Kocamanoğlu: "Genel merkezin kararına saygılıyız"   16 : 40 - Posbıyık: "Genel Merkez, hemen iptal kararını gözden geçirsin"   13 : 35 - CHP'de kongre iptali sinirleri gerdi   11 : 03 - Olağanüstü kongre ertelenen CHP'de çifte toplantı   10 : 45 - Mahalleliler yol kapattı, TIR geçişini engelledi   10 : 39 - GMİS, Başdanışman Oruç'u ziyaret etti
 
 
ANA SAYFA
GÜNDEM
SİYASET
EKONOMİ
MAGAZİN
EĞİTİM
SPOR
KÜLTÜR SANAT
SAĞLIK
FOTO GALERİ
DİĞER
Firma Profili | Yayın İlkeleri | İletişim | Sitene Ekle | Arşiv | Rss | MOBİL BÖLÜM
ANA SAYFA  / Gündem
"Festival Ereğli'nin yüzünü güldürdü" mü?
"Festival Ereğli'nin yüzünü güldürdü" mü?

Karadeniz Ereğli Belediyesi Basın Bürosu tarafından, servis edilen haberde, 5-6-7 Temmuz tarihleri arasında gerçekleştirilen 21. Karadeniz Ereğli Sevgi Barış Dostluk Festivali'ne ilişkin çeşitli meslek örgütlerinin temsilcilerinin açıklamasına yer verilerek, "Festival Ereğli'nin yüzünü güldürdü" başlığı altında geniş bir değerlendirme yapıldı. Yapılan açıklamada festivalin Ereğli'deki sosyal ve kültürel yaşam kadar ticari yaşama da olumlu katkılar sunduğu belirtilerek, özellikle festivalin ikinci günü kendisine verilen ödülü almaya gelen İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu'nun etkisiyle festivalin ulusal basında da yer bulduğu vurgusu yapıldı.

Arkadaşına Gönder Yazı boyutunu büyütmek için       
 12 Temmuz 2019 12 : 18 

Karadeniz Ereğli Basın Bürosu tarafından yapılan açıklamada 5-6-7 Temmuz tarihleri arasında gerçekleştirilen 21. Karadeniz Ereğli Sevgi Barış Dostluk Festivali'nin değerlendirmesi yapıldı.

Ereğli Belediyesi Basın Bürosu açıklamasında Esnaf Kefalet Kooperatifi Başkanı Hikmet Tezel, TSO Başkanı Arslan Keleş, Muhtarlar Derneği Başkanı Şükrü Kılıç gibi isimlerin ifadelerine yer verildi.

FESTİVAL BÜTÇESİNE İLİŞKİN HİÇ BİR AÇIKLAMA YAPILMAMIŞ

Ereğli Belediyesi Basın Bürosunun Festival değerlendirmesinde dikkat çeken bir husus ise sahne değeri yüksek 9 sanatçının sahne aldığı ve onlarca etkinliğin gerçekleştirildiği festivalin bütçesine ilişkin hiçbir açıklama yapılmaması.

"Ulusal basında yer bulduğu" belirtilen festival için, Sözcü Gazetesi'nde Saygı Öztürk tarafından yazılan yorum/köşe yazısında Ereğli Belediye Başkanı Halil Posbıyık'ın Ereğli Belediyesi'nin maddi sıkıntı içinde olduğunu dile getiren "böyle giderse belediyenin anahtarını teslim edebilirim" ifadesi başlık olarak kullanılmıştı. Aynı yazıda Saygı Öztürk, "Posbıyık, festivali belediye kasasından tek kuruş harcamadan yaptı" ifadesine yer vermişti.

Gerek, saygı Öztürk'ün Başkan Posbıyık'tan naklettiği bu bilgiler gerekse Başkan Posbıyık'ın her konuşmasında çizdiği "Ereğli Belediyesi'nin içler acısı" duruma rağmen, festivalin nasıl finanse edildiği kamuoyunun kafasını meşgul ediyor.

BAĞIŞLAR

Ereğli Belediye Başkanı Halil Posbıyık, festivalden önce Belediye Meclisi toplantısında yaptığı konuşmada iş adamlarına, esnafa ve Ereğlililere festival için yaptıkları bağışlardan dolayı teşekkür etmişti. Ancak bu bağışların elden mi, banka hesabı üzerinden mi yapıldığı, hangi miktarlarda yapıldığı, festival bütçesinin ne oranda karşıladığı sorusu yanıtsız kalmıştı.

Ereğli kamuoyu şimdi festival için toplanan bağışların yöntem ve miktarı kadar festivalde sanatçılarla yapılan anlaşmaların kim adına hangi miktarlarda yapıldığını ve bir bütün olarak festival bütçesinin şeffaf bir biçimde açıklanmasını bekliyor.

EREĞLİ BELEDİYESİ'NİN FESTİVAL DEĞERLENDİRMESİ

Ereğli kamuoyu adına bu eksiklikleri belirttikten sonra Ereğli Belediyesi tarafından yapılan festival değerlendirmesini olduğu gibi sunuyoruz.

İŞTE O AÇIKLAMA:

"FESTİVAL EREĞLİ'NİN YÜZÜNÜ GÜLDÜRDÜ

"Türkiye'nin en büyük festivalini gerçekleştiren Kdz. Ereğli'de yüzler gülüyor. Esnaf Kefalet Kooperatifi Başkanı Hikmet Tezel "Festivalin Ereğli ekonomisine, Ereğli'nin tanıtılmasına, esnafa çok büyük katkıları oldu" dedi. TSO Başkanı Arslan Keleş "Ereğli'ye yeniden heyecan geldiğini" belirtti. Muhtarlar Derneği Başkanı Şükrü Kılıç "Köylü, kentli, dışarıdan gelenlerle birlikte halkımız gönlünce eğlendi. Halil Başkanımıza teşekkür ediyoruz" diye konuştu.

Ereğli, 5-6-7 Temmuz'da gerçekleştirilen Türkiye'nin en büyük Festivali 21. Sevgi, Barış, Dostluk Kültür ve Sanat Festivali ile 5 yıl aradan sonra yeniden ülke gündemine yerleşti.

Yurt içi ve yurt dışından katılımlarla yüz binlerin takip ettiği 3 günlük festival etkinliklerinde halk, kültür ve sanatla iç içe yaşadı; esnafın yüzü güldü. İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı olduktan sonra ilk ziyaretini Ereğli'ye yapan ve ilk ödülünü de Ereğli'den alan Ekrem İmamoğlu ilçe tarihinde yerini aldı; açıklamalarıyla ülke basınında da geniş yer buldu.

EREĞLİ'DE DOPDOLU 3 GÜN

Festival etkinlikleri kapsamında açık hava konserlerinde ünlü sanatçılar Gülşen, Volkan Konak, Hadise, Murat Boz, Koray Avcı ve Yıldız Tilbe sahne alarak hayranlarıyla buluştu.

Karnaval havasında geçen Festival kortejine ilk kez devleti temsilen Zonguldak Valisi Erdoğan Bektaş katıldı.

Trio Opal'den klasik müzik dinletisi, Tango Neva'dan müzik ve dans,  Çan Tiyatrosu'ndan çocuk oyunları ve dünyanın dört bir yanından gelen sokak sanatçılarının gösterileriyle Ereğli,  renkli etkinliklere sahne oldu.

Festivalde, satranç ve briç turnuvası da yer aldı, köpük show ve flyboard gösterisi de. Yamaç paraşütünden gyrocopter, uçurtma şenliği ve off-road araçları tanıtımına, windsurf yarışlarından, fotoğraf-resim sergilerine, seramikten, uygulamalı heykel sempozyumuna  kadar çok sayıda etkinlik üç gün boyunca halkla buluştu.

Doğa yürüyüşleri, Veteran şöhretler futbol karması maçı, çim volley, paravolley karşılaşmaları da festival programları arasında yer aldı. Ayrıca festival kapsamında kedi ve köpekler sahiplendirildi.

Aralarında Ahmet Ümit, Saygı Öztürk gibi isimlerin yer aldığı çok sayıda yazar imza günleri düzenledi. Geleneksel El Sanatları Fuarı açıldı, seramik sanatçılarının faaliyetlerine yer verildi. Pek çok ülkeden gelen uluslararası halk dansları ekiplerinin gösterilerinin yanı sıra, Ereğlili grupların ve sanatçıların müzik dinletilerine yer verildi. Sivil toplum kuruluşları çok sayıda etkinlikle festivalde yer aldı.

EREĞLİ ULUSAL BASINDA

21'inci Uluslararası Sevgi Barış Dostluk Festivali Yürütme Kurulu, kullandığı sevgi dili, birleştirici ve kucaklayıcı siyaset anlayışı nedeniyle İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu'na "Türkiye'nin Nobel'i" olarak kabul edilen "Sevgi Barış Dostluk" Ödülü'nü verdi. İBB Başkanı olduktan sonra ilk şehir dışı ziyaretini Ereğli'ye yapan ve ilk ödülünü Ereğli'den alan Ekrem İmamoğlu, ilçe tarihinde yerini alırken gördüğü sevgi izdihamı ve açıklamalarıyla gündem oldu.

Festival etkinlikleri birçok ulusal ve yerel basında yer alırken, sosyal medyada geniş yer buldu.

HİKMET TEZEL: EREĞLİ EKONOMİSİNE BÜYÜK KATKI

Festival sonrasında görüş açıklayan çok sayıda vatandaş ve esnaf mutluluklarını dile getirdi. Esnaf Kefalet Kooperatifi Başkanı Hikmet Tezel de, Ereğli'nin festivali çok özlediğinin ortaya çıktığını ve düzenlenen festivalin ilçe ekonomisine büyük katkısı olduğunu söyledi.

Tezel şu açıklamayı yaptı:

"Halk, esnaf, Halil beyin geçmişte yaptığı festivalleri ne kadar özlediğini kanıtladı. Gerçekten Türkiye'nin en büyük festivali Ereğli'de yapıldı. Ereğli'nin tanıtılması bakımından çok önemli. Aynı zamanda festival sayesinde görmediği sanatçıları yakinen görebiliyor Ereğli halkı. Sanatçıların yanında el sanatları gibi bir çok faaliyetlerin olması çok güzeldi. Ereğli'nin bu festivale ihtiyacı olduğunu gezen insanların kalabalığından, memnuniyetinden gördük. Bu kalabalığın aynı zamanda Ereğli ekonomisine, Ereğli'nin tanıtılmasına, esnafımıza çok büyük katkıları olduğunu bizzat gördüm. Halil beye ve çalışma arkadaşlarına, bu katkılarından dolayı teşekkür ediyorum.  Ereğli'nin Türkiye'de tanıtılmasına, yurtdışından bir çok faaliyetin de Ereğli'de sunulmasında büyük katkıları oldu. Halil beyin başkanlığını, faaliyetlerini Ereğli halkının ne kadar özlemiş olduğunu görmüş olduk.  Aynı zamanda 1 Temmuz'da uzun zamandır yapılmayan yağlı direk yarışlarını Ereğli halkının ne kadar özlediğini Halil beyin geri kazandırmasıyla gördük. Ereğli'nin tanıtılması, turizmi için gelecek için çok önemli. Esnaf Kefalet Kooperatif Başkanı olarak Halil beye teşekkür ediyoruz."

ARSLAN KELEŞ: EREĞLİ'YE TEKRAR HEYECAN GELDİ

Ticaret ve Sanayi Odası (TSO) Başkanı Arslan Keleş, Başkan Halil Posbıyık'a teşekkür ederek "Ereğli'ye yeniden heyecan geldi" dedi.

Keleş şunları söyledi:

"Geçtiğimiz hafta sonu gerçekleştirilen festival gerçekten şehrin tanıtımında, popülaritesini geri kazanmasında ve şehirde yaşayanların hayata ortak olması konusunda çok önemliydi. Geçirmiş oldukları 3 günlük süper bir deneyim vardı orada. Daha önceki yıllarda 20 kez yapılan fakat son 5 senedir ara verilen Ereğli'nin bu en güzel günlerinin başlamasından ötürü ben de Ereğli'de yaşayan bir yurttaş olarak, Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı olarak çok mutlu oldum. Tüm etkinlikleri ailemle birlikte izleme fırsatı da buldum. Güzel görüntüler vardı. Gerek organizasyon, gerek organizasyonda görev alan güvenlik görevlileri, belediye çalışanları, herkes işini dört dörtlük layıkıyla yapmaya çalıştı. Tekrar heyecanın Ereğli'ye gelmiş olması, şehrin en yüksek mertebede tanıtımının yapılmış olması en büyük kazanımdır. Bir taraftan da İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanımızın Ereğli'ye gelmiş olması bence festivale damga vuran en önemli olaylardan bir tanesiydi. Kendisini yakinen tanıma fırsatı bulduk.  Sohbet etme imkanımız oldu. Görmüş olduğumuz, Türkiye'nin de yeni bir lider kazanmış olduğuydu.  Bu anlamda Belediye Başkanımız Halil Posbıyık'a, kendisine Sevgi, Barış, Dostluk ödülü vermesinden dolayı teşekkür ediyoruz. Her anlamda, tüm dokunuşlarıyla eksiksiz bir organizasyondu. Bundan önce yapılan festivallerden bana göre çok daha iyiydi. Her şey daha efektif kullanılmıştı. İyi organize olmuş bir ekip vardı, düzen vardı. Açıkçası bu şehirde yaşayan bir birey olarak ve TSO Başkanı olarak çok mutlu oldum."

KILIÇ: KÖYLÜMÜZLE, KENTLİMİZLE, MİSAFİRLERİMİZLE GÜZEL BİR FESTİVAL OLDU

Muhtarlar Derneği Başkanı Şükrü Kılıç da, "Köylü, kentli, dışarıdan gelenlerle birlikte halkımız gönlünce eğlendi. Halil Başkanımıza teşekkür ediyoruz" dedi.

Kılıç açıklamasında şu görüşlere yer verdi:

"Festivalimizin güzel geçeceği daha baştan festival kortejinden belliydi. Devleti temsilen başta valimiz olmak üzere herkes korteje katıldı. Köylümüzle, kentlimizle dışarıdan gelen misafirlerimizle gayet güzel bir festival geçti. 3 gün boyunca biz festivale bizzat iştirak ettik. Esnafa güzel bir katma değer sağladı. Tüm muhtar arkadaşlarım ve halkımız adına bu festivali düzenlediği için Belediye Başkanımız Halil Posbıyık'a teşekkür ediyoruz."


Haberi Paylaş
Haber :
Bu Haber 300 defa okundu
 
Anahtar Kelimeler :

YORUMUNUZ
YORUM EKLE
TAVSİYE ET

 Yorumlar ( 0 )

Henüz bir yorum yapılmamış

Diğer Başlıklar
 Bu Kategori ile ilgili diğer Başlıklardan
 21-08-2019 | 17 : 51 14  Kızılay, 91 kurban hissesi topladı  (89)
 21-08-2019 | 13 : 37 01  Posbıyık: "Havamıza, ormanımıza, denizimize sahip çıkmayı sürdüreceğiz"  (113)
 21-08-2019 | 10 : 32 18  Silahlı kavgada bir kişi yaralandı  (164)
 20-08-2019 | 13 : 35 09  CHP'de kongre iptali sinirleri gerdi  (292)
 20-08-2019 | 10 : 45 14  Mahalleliler yol kapattı, TIR geçişini engelledi  (248)
 20-08-2019 | 10 : 39 00  GMİS, Başdanışman Oruç'u ziyaret etti  (216)
 19-08-2019 | 16 : 41 57  Berberler Odası: "Tıraş fiyatları normal"  (293)
 19-08-2019 | 16 : 01 36  Çevre Platformu, Alaplı'daki Altın arama çalışmalarını değerlendirdi  (312)
 19-08-2019 | 12 : 26 52  NERİMAN POSBIYIK: "ERKEK GİBİ KADIN"  (14)
 18-08-2019 | 12 : 25 31  Yola "dikilen" incir ağacı kaldırıldı  (312)
 18-08-2019 | 12 : 19 18  Devrilen ATV sürücüsü ağır yaralandı  (296)
 16-08-2019 | 15 : 49 42  Kolu kırılan çocuğun feryadı…  (458)
 16-08-2019 | 13 : 38 36  Bakar: "Yürütülen süreç rant ve talan politikalarına dayanmaktadır"  (482)
 16-08-2019 | 00 : 12 53  Kanala uçan aracın imdadına AFAD yetişti  (465)
 16-08-2019 | 00 : 10 06  Jandarma, önlemleri artırdı  (439)
 15-08-2019 | 17 : 17 20  Kazaya karşı, incir ağaçlı tedbir  (448)
 15-08-2019 | 16 : 34 18  THK, 12 bin liralık kurban derisi topladı  (428)
 15-08-2019 | 14 : 12 52  Takla atan araçta 3 kişi yaralandı  (396)
 15-08-2019 | 11 : 44 53  Kardeşini öldüren zanlı tutuklandı  (349)
 15-08-2019 | 11 : 39 42  Otomobil başka bir aracın üzerine düştü: 2 yaralı  (357)
 14-08-2019 | 13 : 37 52  Tersaneler bölgesindeki trafik kazasında 3 kişi yaralandı  (505)
 14-08-2019 | 12 : 22 53  Kardeşini pompalı tüfekle öldürdü  (380)
 13-08-2019 | 16 : 06 29  Ağaç dallarına değen elektrik tellerinden yangın çıktı  (429)
 11-08-2019 | 16 : 00 31  Çorumluoğlu: "Düşünceler farklı olabilir, biz hizmet için bir olmaya çalıştık"  (632)
 11-08-2019 | 15 : 00 20  Posbıyık: "Birlik ve Beraberliğimizi pekiştirelim"  (549)
Köşe Yazarları
İzzet Aslanbay
NERİMAN POSBIYIK: "ERKEK GİBİ KADIN"

ÇOK OKUNANLAR
BUGÜN BU HAFTA BU AY

YORUMLAR
» THK, 12 bin liralık kurban derisi topladı
» Ömer İncesu yaşama gözlerini yumdu
» Eski belediye binası kültürel buluşma noktası olacak
» 7 YILDIR BEKLİYORLAR!...
» Vatandaş, kaldırım işgaline tepki gösterdi
» Zabıta, iş yerlerinde festival denetimi yaptı
» Kaymakam Çurumluoğlu'ndan 99. Kurtuluş Yılı mesajı
» Posbıyık, her perşembe halk toplantısı yapacak
» Artık aramızda 306 gönüllü-sivil polis var!
» TSO'dan, kardeş ziyareti
 

KATEGORİLER

DEMOKRAT

Sosyal ağlarda Demokrat'ı takip et
Copyright ©Demokrat Keleşler Medya Grup | Tel: 0(372) 322 15 00 - Faks: 0(372) 322 15 04
Hay&NS web katalogları