21 : 49 - Yaban arılarının saldırısına uğrayan kadın hastaneye kaldırıldı   21 : 39 - Ağır Ceza Mahkemesi'nde davalar görülmeye başlandı   18 : 29 - Market araçları tepkilere neden oluyor   18 : 16 - Fındık toplamak, okumaktan daha zor   18 : 02 - Meteoroloji uyardı!   17 : 57 - Alan, esnafı, "kaldırım işgali" konusunda uyardı   17 : 20 - Emekliler, dertlerini Ankara'da anlatacak   17 : 06 - Vali Bektaş, sosyal medyadan cevap verdi   16 : 51 - Başkan'ın, kıyafet eleştirisi yaptığı şoförler forma giydi   16 : 33 - Emlakçı olmak isteyenler kurs ve sınava tabi tutulacak
 
 
ANA SAYFA
GÜNDEM
SİYASET
EKONOMİ
MAGAZİN
EĞİTİM
SPOR
KÜLTÜR SANAT
SAĞLIK
FOTO GALERİ
DİĞER
Firma Profili | Yayın İlkeleri | İletişim | Sitene Ekle | Arşiv | Rss | MOBİL BÖLÜM
ANA SAYFA  / Siyaset
Demirtaş: "Meslek hastalıkları gizleniyor"
Demirtaş: "Meslek hastalıkları gizleniyor"

CHP Zonguldak Milletvekili Ünal Demirtaş Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk'un yanıtlaması talebiyle verdiği soru önergesine Selçuk'un verdiği "2014-2018 yılları arasında 389 kişinin silikozis meslek hastalığı tespit edildi" cevabına tepki göstererek, "Türkiye'de meslek hastalıklarının sadece%1'i resmi kayıtlara giriyor" dedi.

Arkadaşına Gönder Yazı boyutunu büyütmek için       
 04 Agustos 2019 14 : 32 

CHP Zonguldak Milletvekili Ünal Demirtaş Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk'un yanıtlaması talebiyle meslek hastalıklarına ilişkin soru önergesi verdi.

TBMM Sağlık, Aile, Çalışma ve Sosyal İşler Komisyonu CHP Sözcüsü, Zonguldak Milletvekili Ünal Demirtaş'ın meslek hastalıkları ile ilgili soru önergesini yanıtlayan Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, "2013-2018 yılları arasında seramik sektöründe 718 teftiş yapılarak 277 işyerine idari para cezası uygulanması istenmiştir. Ayrıca 2017 yılında Seramik ve Vitrifiye Üretimi Yapan İşyerlerinde İş Sağlığı ve Güvenliği Programlı Teftişleri gerçekleştirilmiştir.2014-2018 yılları arasında Sosyal Güvenlik Kurumuna başvuran ve Sağlık Kurulunca Silikozis Meslek Hastalığı tespit edilen kişi sayısı 389'dur" dedi.

RAKAM DOĞRU DEĞİL!

CHP Zonguldak Milletvekili Ünal Demirtaş, Bakan Zehra Zümrüt Selçuk'un verdiği yanıtla ilgili olarak "rakam doğru değil" değerlendirmesini yaptı. CHP'li Demirtaş, "Silikozis ve diğer meslek hastalıklarının tamamı yani yüzde 100'ü öngörülebilir ve önlenebilir. Ancak buna rağmen meslek hastalıkları konusunda ülkemizde gerçekten atılması gereken adımlar atılmamaktadır. Bakanlığın açıkladığı bu rakam gerçekleri yansıtmıyor. Çünkü meslek hastalığına yakalanan pek çok işçi tanı bile konulamadan hayatını kaybediyor. Türkiye'de meslek hastalıklarının ancak yüzde 1'i resmi kayıtlara girmektedir. Bu durumda da aslında meslek hastalığına yakalana işçi sayısının çok daha yüksek olduğunu söylemek mümkün. İşin dramatik ve üzücü tarafı ise şu; Tüm bu işçiler gereken önlemler alınsa ölmeyecekler" dedi.

MESLEK HASTALIKLARI GİZLENİYOR!

Ünal Demirtaş meslek hastalıklarının tespit edilememesinin birden fazla sebebi olduğunu kaydederek, "Öncelikle "tıbbi meslek hastalıkları tanı sistemi " bulunmuyor. İşyeri hekimleri doğrudan işverene bağlı çalışıyor. Meslek hastalığı ortaya çıktığında, işverenin tazminat ödemesi söz konusu olacağı için sağlıklı bir bildirim yapıldığından söz etmemiz çok da mümkün olmuyor. Kayıt dışı istihdam ve merdiven altı atölyeler de meslek hastalıklarının tespiti konusunda bir diğer büyük problemi oluşturuyor. İşyerlerinin denetimleri yeterli sıklıkta sağlıklı bir şekilde yapılmıyor. Bunun yanında işçilerimiz de çalışamaz raporu verilmesi halinde geçimlerini sağlamayacakları kaygısı ile hastanelere gitmek konusunda tereddüt yaşıyor. Tüm bunlar meslek hastalıklarının ortaya çıkmasını engelleyen etkenler. Tam da burada Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı'nın önemi ortaya çıkıyor. Bakanlık tüm bu unsurları ortadan kaldıracak bir uygulamayı hayata geçirmekle görevli" diye konuştu.

MESLEK HASTALIĞINDAN ÖLÜM KADER DEĞİL!

"Bakanlık planlı bir şekilde bu sorunu ortadan kaldırabilir. Çünkü yine ifade ediyorum meslek hastalıklarının tamamı öngörülebilir ve önlenebilir. Bugün ülkemizde meslek hastalığı nedeniyle yaşanan işçi ölümlerinin tamamında sorumluluk Bakanlığa aittir" diyen Demirtaş, bu sebeplerle Bakanlığın tanı, tespit ve önlem konusunda üzerine düşen hiçbir görevi yerine getirmediğinin altını çizdi.

CEZALAR SADECE KAĞIT ÜSTÜNDE!

CHP Zonguldak Milletvekili Ünal Demirtaş, Bakanlığın soru önergesindeki tüm sorulara yanıt verememesini de eleştirerek, "Çalışma hayatı içinde uyguladığınız yönetim ve denetim unsurlarının her biri bir zincirin halkası. Siz halkayı bir yerde eksik bırakırsanız, sistem çöker. "277 iş yerinde idari para cezası uygulanması istenmiştir" diye yanıt vermiş Bakanlık. Biz önergemizde "kaç iş yerine, ne kadar idari para cezası kesilmiştir?" diye sormuşuz. Bakanlık ne miktarda ceza uygulandığına cevap vermemiş. Bunun üzerinde ısrarla duruyorum. Çünkü idari para cezaları caydırıcı unsurlardan birisi. Ancak biz bugün işçi sağlığı ve işyeri güvenliği tedbirlerini sağlamadığı için işyerlerine ne kadar idari para cezası kesildiğini bilemiyoruz. O halde doğal olarak şu sonucu çıkarıyoruz, cezalar caydırıcı olmuyor kağıt üstünde kalıyor, işçilerin ölmesine de bu şekilde göz yumuluyor!" açıklamasında bulundu.

80 YILLIK HASTANE KAPATILIYOR!

Meslek hastalıklarında, en önemli basamaklardan birinin Meslek Hastalıkları Hastaneleri olduğuna dikkat çeken CHP'li Demirtaş, "Türkiye'de sadece 3 tane Meslek Hastalıkları Hastanesi var. Bunlardan biri de Zonguldak'ta. Bu hastaneler, meslek hastalıklarında önemli basamaklardan biri. Ama şimdi Zonguldak'taki hastanenin kapatılması söz konusu. Biz sayıları arttırılmalı derken, mevcut hastanelerin kapatılması konuşuluyor. Üstelik kömürün başkenti Zonguldak'ta madencilerin paraları ile kurulmuş,80 yıldır hizmet veren bir hastaneden söz ediyoruz. Zonguldak Uzun Mehmet Göğüs ve Meslek Hastalıkları Hastanesi'nin kapatılmasını asla kabul etmiyoruz" dedi. Konuyla ilgili olarak Sağlık Bakanı'nın yanıtlaması istemi ile bir soru önergesi veren Ünal Demirtaş, şunları belirtti:

"İŞÇİLER ÖLÜME TERK EDİLECEK!

Zonguldak, Türkiye'nin taş kömürü havzasının olduğu tek ilimizdir. Dolayısıyla madenlerdeki toz nedeniyle mesleklerine bağlı olarak göğüs hastalıkların görülme sıklığı yüksektir. Bu hastanenin kapatılması geçimini maden ocaklarından sağlayan binlerce işçimizi ölüme terk etmekle eş değerdir.

Zonguldak Uzun Mehmet Göğüs ve Meslek Hastalıkları Hastanesi'ne, 1 Ocak 2018 ile Aralık 2018 tarihleri arasında, ayakta başvuran hasta sayısı 73 bin 173 olarak ifade edilirken, yatan hasta sayısı ise 4 bin 91 olarak belirtilmiştir. Binlerce hastamıza hizmet veren bu hastanemizin, liyakatsız bir yönetim nedeniyle kapatılması demek,  binlerce hastanın cezalandırılması demektir. Ülkemizde meslek hastalıkları hastanesi sayısının arttırılması gerektiği rakamlarla ortada iken Zonguldak Uzun Mehmet Göğüs ve Meslek Hastalıkları Hastanesi'nin kapatılmasının konuşulması bile kabul edilemez bir durumdur. Verdiği hizmetin yanı sıra manevi olarak da, madencilerin bir bağ hissettiği bu hastanemizin kapatılması asla düşünülmemelidir.

 SAĞLIK BAKANLIĞI SAHİP ÇIKMALI!

Önergesinde Uzun Mehmet Göğüs ve Meslek Hastalıkları Hastanesi'ne Sağlık Bakanlığı'nın sahip çıkması gerektiğini vurgulayan CHP'li vekil şu soruların yanıtlanmasını istedi;

"1)Zonguldak Uzun Mehmet Göğüs ve Meslek Hastalıkları Hastanesi müdürü, kim tarafından, ne zaman ve hangi kritere göre atanmıştır?

2)Söz konusu müdürle ilgili olarak Bakanlığınıza iletilmiş bir şikayet var mıdır? Varsa bu şikayet karşısında Bakanlık olarak nasıl bir idari süreç başlatılmıştır?

3)Zonguldak Uzun Mehmet Göğüs ve Meslek Hastalıkları Hastanesi'nde şu anda, her biri ayrı ayrı belirtilmek üzere kaç doktor, hemşire, hastabakıcı ve idari personel bulunmaktadır?

4)Son bir yıl içinde Zonguldak Uzun Mehmet Göğüs ve Meslek Hastalıkları Hastanesi'nden kaç doktor istifa etmiştir? İstifaların gerekçesi nedir?

5)Zonguldak Uzun Mehmet Göğüs ve Meslek Hastalıkları Hastanesi'nin her bir kalemi ayrı ayrı belirtilmek üzere (personel ek ödemeleri, tıbbi malzeme  vs gibi)toplam borcu ne kadardır?

6)Zonguldak Uzun Mehmet Göğüs ve Meslek Hastalıkları Hastanesi'nin kapatılarak Zonguldak Atatürk Devlet Hastanesi'ne devredilmesi planlanmakta mıdır?

7)1 Ocak 2019 ile önergenin yanıtlandığı tarihe kadar olan dönemde Zonguldak Uzun Mehmet Göğüs ve Meslek Hastalıkları Hastanesi'nde, ayakta ve yatarak, ayrı ayrı belirtilmek üzere kaç hastaya hizmet vermiştir?

8)Sağlık Bakanlığı olarak verdiği hizmet ve niteliği de değerlendirildiğinde, Zonguldak Uzun Mehmet Göğüs ve Meslek Hastalıkları Hastanesi'nin borçlarının ödenmesi ve yönetimden kaynaklanan sorunların çözülmesi için destek olacak mısınız?"


Haberi Paylaş
Haber :
Bu Haber 522 defa okundu
 
Anahtar Kelimeler :

YORUMUNUZ
YORUM EKLE
TAVSİYE ET

 Yorumlar ( 0 )

Henüz bir yorum yapılmamış

Diğer Başlıklar
 Bu Kategori ile ilgili diğer Başlıklardan
 19-09-2019 | 17 : 31 31  Demirtaş: "Ereğli üvey evlat mı?  (176)
 14-09-2019 | 16 : 25 56  Yavuzyılmaz, asistan hekimlere destek verdi  (256)
 12-09-2019 | 12 : 33 50  Demirtaş: "Ereğli'de emekliler mağdur!"  (306)
 10-09-2019 | 13 : 22 17  Demirtaş, EYT'lilere destek verdi  (472)
 08-09-2019 | 11 : 31 13  Demirtaş: "CHP, dünyadaki en köklü dört partiden birisidir"  (344)
 08-09-2019 | 11 : 15 23  Yavuzyılmaz: "İktidarın, çevre politikası tutarsız"  (340)
 02-09-2019 | 10 : 47 08  Tosun: "Zonguldak'ta büyük başarılara imza attık"  (455)
 01-09-2019 | 13 : 21 20  Demirtaş: "Adalet çökerse, devlet çöker!  (501)
 29-08-2019 | 13 : 50 58  Erkemen: "Partilerin sorunlarının tartışılacağı zeminler bellidir"  (438)
 28-08-2019 | 18 : 54 57  "Erdemir'in bölge halkının geleceğini hiçe saydığı doğru mudur?"  (581)
 27-08-2019 | 15 : 49 05  CHP İl Başkanı Güney: "Kendi çapsızlıklarını gösterdiler"  (467)
 27-08-2019 | 15 : 08 34  BEÜ, bölgede bir ilke daha imza attı  (371)
 26-08-2019 | 13 : 32 51  Posbıyık: "Ben de kadına şiddet mağduruyum"  (427)
 25-08-2019 | 11 : 25 39  İyi Parti'de il ve ilçe yönetimleri onaylandı  (456)
 23-08-2019 | 14 : 58 27  Fota: "Olumsuz giden işler; inşallah düzelecek"  (670)
 21-08-2019 | 10 : 43 39  Yavuzyılmaz, oturma eylemine katıldı  (561)
 20-08-2019 | 19 : 11 32  Kocamanoğlu: "Genel merkezin kararına saygılıyız"  (568)
 20-08-2019 | 16 : 40 10  Posbıyık: "Genel Merkez, hemen iptal kararını gözden geçirsin"  (748)
 20-08-2019 | 11 : 03 36  Olağanüstü kongre ertelenen CHP'de çifte toplantı  (550)
 19-08-2019 | 17 : 23 47  FLAŞ GELİŞME... CHP Kongresi iptal edildi  (535)
 19-08-2019 | 11 : 08 08  Demirtaş: "Neriman Hanım'ın tavrı parti tüzüğüne aykırı"  (644)
 18-08-2019 | 23 : 33 59  Aras, ilçe başkanlığı için aday olmayacağını açıkladı  (458)
 17-08-2019 | 20 : 06 38  Ocakcı, adaylığını resmen açıkladı...  (508)
 15-08-2019 | 16 : 09 56  Yavuzyılmaz: "Üst düzey bürokratların maaşlarını gizliyorlar"  (572)
 12-08-2019 | 17 : 06 19  Çakır: "Bayram sonunda temel atmak için mücadele ediyoruz"  (646)
Köşe Yazarları
İzzet Aslanbay
KÜFREDEREK MEDYATİK OLMA

ÇOK OKUNANLAR
BUGÜN BU HAFTA BU AY

YORUMLAR
» Türeli: "Özel okul zinciri olan bir bakandan ne beklenebilir?"
» Ereğli'nin yedi renkli "çiçeği" mezarı başında anıldı
» Alaplılılar, (ALTIN)cı Filo'ya karşı harekete geçti
» Devlet Hastanesi'ne 2 atama yapıldı
» "Erdemir'in bölge halkının geleceğini hiçe saydığı doğru mudur?"
» GMİS, Başdanışman Oruç'u ziyaret etti
» THK, 12 bin liralık kurban derisi topladı
» Ömer İncesu yaşama gözlerini yumdu
» Eski belediye binası kültürel buluşma noktası olacak
» 7 YILDIR BEKLİYORLAR!...
 

KATEGORİLER

DEMOKRAT

Sosyal ağlarda Demokrat'ı takip et

Hay&NS web katalogları