15 : 22 - Sağanak yağışın bilançosu ağır   15 : 18 - Egemenlik kayıtsız şartsız milletindir   14 : 58 - Tır, yoldan çıktı   14 : 49 - Damatoğlu: "Yerimizi korumaya tavizsiz devam edeceğiz"   14 : 37 - Yavuzyılmaz: "Bir an önce önlem alınmalı"   14 : 35 - "15 Temmuz 251 şehidin kanlarıyla yazdığı son kurtuluş destanıdır!"   14 : 33 - Uluslararası kısa dönem yaz kampı devam ediyor   12 : 13 - Çaturoğlu'ndan 15 Temmuz mesajı   12 : 11 - "Demokratik, laik hukuk devleti ilkesinden ödün verilemez"   11 : 10 - Yaşama iki gün tutunabildi
 
 
ANA SAYFA
GÜNDEM
SİYASET
EKONOMİ
MAGAZİN
EĞİTİM
SPOR
KÜLTÜR SANAT
SAĞLIK
FOTO GALERİ
DİĞER
Firma Profili | Yayın İlkeleri | İletişim | Sitene Ekle | Arşiv | Rss | MOBİL BÖLÜM
 
 
HALİL'İN HAKKI HALİL'E
HALİL'İN HAKKI HALİL'E
09 Mayis 2019 13:09:40

Yazar : İzzet Aslanbay
   
   
 
   
 
Makaleyi PaylaşYazı boyutunu büyütmek için       

31 Mart 2019 tarihi itibarıyla yeniden Ereğli Belediye Başkanı olan Halil Posbıyık'a gerek geçmişte gerek yeni dönemde sert eleştiriler yaptım.

Her insan ve yönetici gibi Halil Beyin de kusursuz ya da tümüyle "kötülük icra eden" bir kişi olması gerçekçi ve mümkün değil.

Yazımızın konusu da Halil Bey'in kişiliği ve yönetimini değerlendirmek değil. Maksadım, Ereğli için bir türbülans, sosyal ve kültürel açıdan bir çölleşme süreci olarak gördüğüm 2014-2109 yıllarından sonra yeniden kentin belediye başkanı olan Halil Bey'in yanlış bulduğum uygulamalarını eleştirirken, doğrularını da takdir edip görünür hale getirmek.

Bazı şeyler örnekle daha anlaşılır olur.

İki çocuğum var.

2008 doğumlu kızım Halil Bey Başkanlığı bıraktığında 6 yaşındaydı. 6 yaşına kadar 3 yaşından itibaren hemen her yıl en az 2 çocuk tiyatrosuna, ufkunu genişletecek sosyal etkinliğe, uçurtma şenliği gibi çocukluğunu yaşamasını sağlayacak renkli faaliyetlere katılma şansı bulmuş açıkçası bir çocuk gibi büyümüştü.

Oğlum ise 2015 yılında doğdu. Halen tiyatro denen şeyin ne olduğundan, uçurtma denen o ufuklara yelken açan oyuncaktan, dünyanın ufak tefek girişimlerle rengarenk olabileceğinden hiç haberdar değilse bile yeterince temas edemedi, eve ve teknoloji denen kontrolsüz kalabalığa daha mahkum büyüyor.

Açık söylemek gerekirse Ereğli'nin son beş yılı sosyal ve kültürel açıdan özellikle çocuklar için savaştan çıkmış Halep'ten, Kabil'den biraz daha fazla zengindi. Haksızlık etmeyelim, bu beş yıl da hiç mi bir şey olmadı. Olmuştur. Ancak, belediye eliyle yapılanlar o kadar azdı ki arada kaynayıp gitmiştir. Yapılanların büyük çoğunluğu da belli bir dünya görüşünün çocuğa yedirilmesini içerdiği için, sıcak samimi bulmak zordu. Ha tabii özel ve ticari olarak yapılan birçok etkinlik vardı. Bunlara hem ulaşım hem de katılım için gösterilecek maddi ve manevi çaba birçok aile için ciddi bir külfetti.

Siyasal düzeyde çok yakın olmamakla birlikte aday adaylığı sürecinden itibaren Halil Beyin adaylığını ve başkanlığı kazanmasını kimi eleştiriler dışında destekledim ve istedim. Bu istem ve destekte en önemli beklentim Ereğli'deki bu kültürel kuşatmanın normale dönmesine olanak sağlayacak bir belediye yönetimiydi. Halil Beyin de bunu başarabileceğini düşünüyordum.

Ancak Mayıs ayı başında gerçekleşen meclis toplantısında belediyeye ait çay ocaklarının (sonradan sadece birisi olduğu yönünde düzeltildi) kiraya verileceği yaklaşımıyla bu beklentim hayal kırıklığına uğramıştı.

Bilenler bilir, Ereğli'de insanların denizle kucaklaşabilecekleri, nefes alabilecekleri sahil bandını saymasak en önemli yer plajlar bölgesidir. Erdemir Plajı'ndan herkesin yararlanamadığını düşündüğümüzde mevcut belediye plajı ihtiyacı karşılamıyordu.

Bugün, Başkan Posbıyık'ın plajlar bölgesinin devamı olarak daha önce kantar bölgesi olan ancak halen yarı atıl alanı Ereğli halkına açmak için girişim başlatması haberi eminim ki benim kadar tüm Ereğlilileri sevindirmiştir. Öyle ki teşekkür amaçlı sosyal medyada yaptığım paylaşım kısa sürede birçok beğeni aldı, paylaşıldı.

Evet, ülkede olduğu gibi Ereğli'de de ciddi bir ekonomik sıkıntı var. Bu durum insanları zaten mutsuz etmeye yeter bir sebep. Ancak, yaşadığımız kentin, doğanın bizlere sunduğu olanakları, yine küçük girişimlerle sağlanacak kültürel zenginlikleri yaşayamamak da bunun tuzu biberi.

Başkan Posbıyık'ın önemsiz gibi görünen bu adımını bu nedenle önemsiyorum. Çünkü gerçekten nefes almaya (her açıdan) ihtiyacımız var ve olanaklar kısıtlı. Bu kentin yaşayanları olarak büyük çoğunluğumuzun bu imkanı başka şehirlerde arama, ulaşma şansı da yok.

Tam da bu nedenlerle "Halil'in hakkı Halil'e" diyorum ve teşekkür ediyorum.

Teşekkürler Başkan….

  Bu Yazı Toplam 528 Defa Okunmuştur

 
 
Yorum Ekle    Arkadaşına Gönder

 Yorumlar ( 0 )

Henüz bir yorum yapılmamış

Köşe Yazarları
İzzet Aslanbay
POSBIYIK, İMAMOĞLU'NA KAÇ LİRA VERDİ?

Damatoğlu: "Yerimizi korumaya tavizsiz ..
Yavuzyılmaz'dan Yasa Teklifi: Maden ..
Milli Takım, Avrupa yolculuğuna ..
İşletmeci yıkım kararıyla çıkartıldı, ..
 
 

ÇOK OKUNANLAR
BUGÜN BU HAFTA BU AY

İmamoğlu: "İstanbul'a hizmet etmek, Türkiye'ye hizmet etmektir"

YORUMLAR
» 7 YILDIR BEKLİYORLAR!...
» Vatandaş, kaldırım işgaline tepki gösterdi
» Zabıta, iş yerlerinde festival denetimi yaptı
» Kaymakam Çurumluoğlu'ndan 99. Kurtuluş Yılı mesajı
» Posbıyık, her perşembe halk toplantısı yapacak
» Artık aramızda 306 gönüllü-sivil polis var!
» TSO'dan, kardeş ziyareti
» Demirtaş: "Tedbir alınmazsa Zonguldak hayalet kent haline gelecek"
» Belediye, bilet satış noktalarını kaldırdı
» Çakır: "Görevimin başındayım, hizmete devam edeceğiz"
 

Magazin  
Başkandan taraftarlara önemli çağrı!
  Başkandan taraftarlara önemli çağrı!
  Bakan Kılıç bıçağı eline ..
  Ereğli'de, Pascal Nouma izdihamı
  Nikah masasında transfer pazarlığı
  Zonguldak'ta Model rüzgarı esti
İSTATİSTİK
  İstatistik
  Dün : 15869
  Bugün : 5343
  Toplam: 34078308
   Şuan Çevirimiçi:

 70 konuk,

 

KATEGORİLER

DEMOKRAT

Sosyal ağlarda Demokrat'ı takip et
Copyright ©Demokrat Keleşler Medya Grup | Tel: 0(372) 322 15 00 - Faks: 0(372) 322 15 04
Hay&NS web katalogları