14 : 14 - Bu projeye Türkiye'de 16 Ereğli'de 6 okul katıldı   14 : 00 - Öğretmenlere, Proje Yazma Yürütme Eğitimi verildi   13 : 48 - "Barışın ve sevginin temsilcileri" sahne aldı   13 : 04 - Posbıyık: "İşleri güçleri dedikodu yapmak"   12 : 35 - Miniklerden göz dolduran performans   10 : 31 - Genel Müdür Oral protokol üyeleriyle buluştu   15 : 12 - Kandilliler 10. geleneksel iftar yemeğinde buluştu   14 : 28 - Posbıyık: "44 milyon 643 bin lira borcumuz var"   13 : 39 - Müzik yarışmasının finalleri nefes kesti   10 : 10 - "Biz istersek dünya güzelleşir" dediler
 
 
ANA SAYFA
GÜNDEM
SİYASET
EKONOMİ
MAGAZİN
EĞİTİM
SPOR
KÜLTÜR SANAT
SAĞLIK
FOTO GALERİ
DİĞER
Firma Profili | Yayın İlkeleri | İletişim | Sitene Ekle | Arşiv | Rss | MOBİL BÖLÜM
ANA SAYFA  / Gündem
Kaya: "Ereğli'yi değiştirelim, eski tas eski hamam olmayalım"
Kaya:  "Ereğli'yi değiştirelim, eski tas eski hamam olmayalım"

İyi Parti Karadeniz Ereğli Belediye Başkan Adayı Ali Kaya, "Ereğli'miz demokratik yapısıyla, 170 yıllık madencilik kültüründen aldığı kolektif hareket etme ruhuyla, demokratik refleksleriyle, insan gücüyle, akıl havuzuyla, geçmişten gelen siyasi kültürel birikimiyle refleksini göstersin, eski alışkanlıkları bir kenara bıraksın. Yeni bir konsept ve anlayışa destek olsunlar. Ereğli'yi değiştirelim. Ereğli'deki hareket bölgemize ve ülkemize esin kaynağı olsun. Eski tas eski hamam olmayalım" dedi.

Arkadaşına Gönder Yazı boyutunu büyütmek için       
 12 Mart 2019 15 : 20 

İyi Parti Karadeniz Ereğli Belediye Başkan Adayı Ali Kaya Demokrat FM'de yayınlanan Gündem Özel Programında, Demokrat Yayın Grubu Genel Müdürü Hülya Çokerin konuğu oldu.

Kaya, programda, adaylık sürecinden başlayarak, Ereğli'nin içinde bulunduğu siyasi ekonomik atmosfer ve nasıl bir Ereğli konusunda projelerinden örnekler sundu.

En önemli proje olarak Ereğli Belediyesi'ne ait arazilerde ve satın alma yoluyla vatandaşlara üretilecek tarım ürünlerinden bir markalaşma yaratmak istediğini söyleyen Kaya'nın konuşması özetle şöyle:

ALİ KAYA KİMDİR? NASIL ADAY OLDU?

Ali Kaya 1971 doğumlu, biri kız biri erkek iki çocuk babası, ticaretle uğraşan bir Karadeniz Ereğlili hemşeriniz. Gazi Üniversitesi İdari ve İktisadi İlimler Akademisi mezunu mali müşavirdir. 2005-2014 arasında Karadeniz Ereğli TSO'da yönetim kurulu üyeliği ve meclis üyeliği yapmıştır. Kentin ticaretine ve cemiyet hayatına olumlu katkıları olmuş bir Ereğlilidir. Bu güne kadar çeşitli ticari faaliyetlerim oldu. 20'ye yakın sektörde iş yaptım. Toplamda 30 yıla yakın bir ticari hayatım var. Bu süre içerisinde halkla iç içe olan bir yapım olmuştur. Sanatla kültürle yakından ilgilenmiş birisiyim. Bu ilgim neticesinde bir kitap yazma deneyimi içindeyken Sayın İl Başkanımız Yavuz Erkmen bir gün geldi, ‘Bizim belediye başkan adayımız sen olmalısın' dedi. 4 günlük bir müzakerenin sonucunda öneriyi kabul ettim ve kendimi yoğun bir seçim çalışmasının içinde buldum.

Yavuz Bey çok deneyimli, akıllı ve başarılı bir bürokrat. Kalite olarak bizi beğenmişler. Yaptıkları bir ön araştırmayla belediye başkan adaylığı için en uygun ismin ben olduğuna karar verdikten sonra başında Yavuz Beyin bulunduğu heyetler geldi görüştük. Sonuçta onların bu güzel teklifini kabul ederek Karadeniz Ereğli'nin siyasi yaşamına inşallah renk katmak için yola çıktık.

İTTİFAK NEDEN GERÇEKLEŞMEDİ?

31 Mart seçimlerine yönelik olarak Türkiye genelinde İyi Parti ve CHP arasında siyasi bir işbirliği, ittifak geliştirildi. Ereğli'de bu iş birliği gerçekleşmedi. Ben bu işbirliği arayışında iki taraf arasındaki görüşmelere tanık oldum. İyi Parti teşkilatının bu konuda çok iyi niyetli olduğunu biliyordum ve tanık oldum. Ama bu işbirliği arayışı CHP başkan adayı Sayın Halil Posbıyık'ın tarzından dolayı gerçekleşmedi. Aslında olabilirdi, ama Sayın Posbıyık çok ketum davranıyor, kendisini çok güçlü görüyor ve İyi Parti'yi 400 civarında oy alacak bir parti olarak gördüğü ve bazı talepler yerine gelmeyince bu başarılamadı. Peki ne oldu ondan sonra? Daha iyi oldu bence.

İYİ PARTİNİN OY POTANSİYELİ 400'MÜ?

Sayın Posbıyık'ın yaşadığı güç zehirlenmesi. Aslında bu Ak Parti açısından da böyle. Bir kibir görüyorum. Bu seçimlerde halk bu iki parti ve adayına ciddi tokat atacak. Bunu şaka olsun diye söylemiyorum. İnanın sandıkta şaşıracaklar.

İyi Parti'nin son 24 Haziran seçimlerinde Ereğli merkez oyu 6 bin 3yüz 1. İlçe bazında da 9 bine yakın oy aldı. Milletvekili adayımız İzmir'den gelen Aydın Tümen Beydi. Zonguldak'ta karşılığı olmayan bir isimdi. O günler de adayımız Sayın Erkmen ya da bölgeden birisi olsaydı inanın bu oy beşe katlanırdı. İnsanlar tanıdığı bildiği insanlarla hem hal olmak, onu seçmek ister. Dolayısıyla bazı tepki oyları verilmedi o gün. Hak ettiğimiz oy 25 binin üzerindedir. Şimdi bu oyu alacağımızı düşünüyoruz.

EREĞLİ'DEKİ ADAY BOLLUĞU

7 aday var Ereğli'de. Allah bereket versin. Demokrasilerin düğünü seçimlerdir. Seçmenimiz baksın, programımızı, projelerimizi, özellikle ülkenin geldiği durumu da göz önüne alarak değerlendirsin ve oyunu buna göre versin. Bu ülkenin geleceğine zarar veren oluşumlara ceza versin. Hızını kessin.

ŞİDDET DİLİ HAKİM

Ülkede bir çok şey köyüye gidiyor. Özellikle siyasette kullanılan şiddet dili, son derece yaygın bir hal aldı. Belli bir bloklaşma dışında kalanları ‘terörist' ilan etmek haddini aşan söylemlerdir.  Bütün insanlarımızı kucaklamak için söylem geliştirmek yerine bir gün HDP seçmenini, diğer gün İyi Parti seçmenini, ardından CHP seçmenini böyle itham etmek doğru değil. Hatta Cumhur İttifakı'nın kesintiye uğradığı günlerde MHP seçmenini belki bu ithamlarla suçlayacaklardı. Şunu görüyorum, Cumhurbaşkanı Recep Tayip Erdoğan'ın yaklaşımında, ‘bizimle beraber olanlar yerli ve millidir, bizimle beraber olmayanların her an terörist olma ihtimali vardır.' Veya teröristlere yardım yataklık yapıyordur ya da teröristtir. Bu mantık yanlış. Kimsenin kimseyi bu şekilde karşısına alması kabul edilemez. Başta Genel Başkanımız Meral Akşener Hanım olmak üzere kimse de bu ithamları hak etmiyor.

İNSANLAR NEDEN ALİ KAYA'YA OY VERSİN?

Çünkü şeffafım, çünkü doğalım. Sokakta ne kadar doğalsam burada da böyleyim. Mizacım böyle çünkü. Sıcakkanlıyım. Çabuk ilişki kurarım ve süreklileştiririm. Küskünlüğüm yoktur. Kimseyle kavgam olmaz. Birisi eşeklik yapmışsa tabir caizse eşekoğlu eşeklik yapmam. Gencim,, coşkuluyum, heyecanlıyım. Bunu da karşıya yansıtabiliyorum. Ben belediye başkanı olduğum zaman vatandaşla birlikte yatıp onunla birlikte kalkacağım. Onlara şu mesajı veriyorum. Ben sizden birisiyim. Niye bana oy verecekler? Sporla, sanatla ilgiliyim. Neden oy verecekler? Sosyal demokratım. Tüm halk yığınlarını, tüm felsefi ve etnik kesimlere aynı yerden bakan bir Ereğliliyim ben. Bu meziyetler herkeste yok.

Neden İyi Parti'ye verecekler? İyi Parti Demokrat Parti, ANAP, Adalet Partisi, Doğru Yol çizgisinden gelen bütün eğilimleri birleştiren ve yaşama olanağı veren merkez sağ partidir. İyi Parti bu ülkede sosyal demokratları, ulusalcıları, ülkücüleri ve diğer bütün kesimleri solcular da dahil içinde barındırabilen bir parti olması nedeniyle tercih edilecektir. Özetle iyi Parti Türkiye'dir ve Türkiye'yi temsil ediyor. Herhangi bir görüşü değil, Türkiye'yi… Tam da şimdi buna ihtiyacımız var.

EREĞLİ'YE YENİ YÜZ LAZIM

Eğer Ereğli'ye yeni bir yüz kazandırmazsak, yeni yeni pencereler açmasak, eski hamam eski tas gidersek o zaman kimsenin şikayet etmeye hakkı yok. Ereğlilerin, kahvehanelerde, kafelerde, toplu sohbet ortamlarında neler konuştuğunu biliyoruz. İşte bu şilkayetlerden kurtulmak için Ereğli'ye yeni bir yüz lazım. Bir kere olsun, en son py verdiğiniz partiye oy vermeyin. O partilere de iyilik yapar, kendilerine çeki düzen vermesini sağlarsınız.

4 bin yıllık hafızası, kültürü olan, ciddi bir eğitilmiş nüfusu olan Ereğli bu konuda Türkiye'ye örnek olacaktır.

BELEDİYE MECLİS LİSTESİ

Meclis listemizi son 3 gün içinde yapmamıza rağmen iyi bir liste yaptığımızı düşünüyorum. Diğer partiler bunu 2 ay da yaparken biz son 3 günde yaptık. Ama o kadar başarılı olduk ki sokakta karşılaştığımızda insanlar, üyelerimize ismiyle hitab ederek destek olacaklarını söylüyor.

CHP SEÇMENİ

Bakın, bu seçimde CHP'nin adayı daha genç birisi olsaydı, Erol Çivici veya başka bir isim olsaydı ben bugün aday olmazdım. CHP seçmeni çok seçici davranacak. Geleceği olan, tekrar seçilmek için çalışacak genç isimlere doğal olarakta Türkiye'deki ittifakın diğer ortağı İyi parti adayına yönelecek. Bunu göreceksiniz.

KİMLERDEN OY ALACAKSINIZ?

Bütün etnik, sosyal, felsefi kesimlerden, işçiden, köylüden, enftan, sanayiciden, Türkler'den, Türkmenler'den, Çingeneler'den, Kürtler'den, Aleviler'den oy alabilecek tek adayım. Hepsiyle dostluğum, ilişkilerim var. Partimiz de bunu öngörüyor zaten. Kimseyi ötekileştirmiyoruz zira. Sen sosyalist olabilirsin, ülkeni seviyorsun sonuçta. Milliyetçi olabilirsin, ülkeni seviyorsun. Hepsi başım üstüne. Tabii ki farklı düşünceler olacak. Bizim için ölçü düşünceler, siyasi görüşler veya diğer ayrımlar değil, tek ölçü vatanını sevmesi. Özetle, İyi Parti sağdan ve soldan herkesin ittifak ettiği tek noktadır.

UYSAL'IN YAPAMADIĞI SİZİN İLK HAMLEDE YAPARIM DEDİĞİNİZ NE VAR?

Bu kentte en az 3 noktada dal-çık yapardım. Bunu kesinlikle bitirirdim. Cevizler, Açık Çarşı'nın karşısı ve Sahil Taksi'nin olduğu yerde. Bu üç nokta Ereğli'de trafik akışını rahatlatırdı.

BELEDİYE'DE ÇALIŞAN SAYISI FAZLA MI?

Bu sayı şişirilmiş. Bunu kabul etmek lazım. Oy almak için belli çevreler işe alınmış. Ancak bunlar artık işe alınmıştır. Hiç birisinin asla işten çıkarılmasına, işsiz kalmasına müsaade etmem. Ne yaparım. İyi bir ekip ruhu ve heyecanıyla tüm atıl kadroyu çalışır hale getiririm. Benim liderliğimdeki Ereğli Belediyesi'nin 1300 personeli Asya'dan Avrupa'ya akan Moğol ordusu gibi olur. Ben Cengiz Han onlar Moğol ordusu. Bir ok gibi saldıracağız. Her noktaya her yere.

SEÇİLDİĞİNİZDE İLK NE YAPACAKSINIZ?

Seçildiğimde sabah namazını Hamzafakıhlı veya Bölücek'te kılıp ardından sahile çıkacağım. Sonra kendime bir ay zaman tanıyım Ereğli Belediyesi'nin MR'ın çekeceğim. Bütçesi, harcamalar, yatırımlar, kadro yapısı hepsini inceleyeceğim. Çalışanların tamamıyla grup grup toplantı yapacak, onların güven ve sevgisini kazanacağım. İşlerimiz ondan sonra başlayacak.

PROJELER.. İL OLMAK.. ÜNİVERSİTE

150'yakın projemiz var. Bunların bir kısmını paylaşayım. Bizim olmazsa olmazımız ilk önce, Ereğli'nin il olmasını sağlayacak ne varsa onu yapmak. Halkı psikolojik olarak hazırlayıp, on binlerin talebini devletin ilgili mercilerine taşıyarak ciddi bir lobicilik faaliyeti yapacağız. Yani öncelik, Ereğli'yi il yapmak, ardından Ereğli'yi üniversiteye kavuşturmak. Ereğli'nin il olmasıyla artacak nüfus ve diğer gelişmelerle sosyal kültürel hayatımıza, ekonomik hayatımıza etkilerini çok hızlı hissedeceğimiz için bu en doğal hakkımızdır. Milli bütçeye verdiğimiz katkı oranında bir pay alamıyoruz. Bunu il olarak alacağız. Sonraki hedefimiz de üniversitedir.

TARIM…

Tarım projemizle gündeme oturacağız. Ereğli Belediyesi'nin su arıtma tesislerinin bulunduğu yerde yaklaşık 200 dönüm arazisi var. Bu araziler hiç ekilmemiş araziler. Bu arazilerde tarım yapmak suretiyle, gerek sera gerekse açık alan tarımı yapmak suretiyle Karadeniz Ereğli Belediyesi markalı domates, salatalık, soğan, patates ürünlerin üretimini gerçekleştireceğiz. Bu konu üzerine çalışmalarımız sürüyor ve bir ekibimiz bu konuda çalışıyor. Muhtemelen bu Cuma gününe kadar da bunu deklere edeceğiz. Karadeniz Ereğli Belediyesi markalı ürünleri üreterek satış noktalarımızda birinci elden ve güvenli bir şekilde vatandaşımıza ulaştıracağız. İki, bu ürünleri yerel marketlerimize sattıracağız. Üç, ulusal marketlerin şubelerine de bu ürünleri satma zorunluluğu getireceğiz. Eğer aynı ürünü satıyorlarsa o ürünün Ereğli'de satılan ürün olmasını tercih etmelerini isteyeceğiz. Sen bu şehirden para kazanıyorsan, bu şehrin evlatlarının ürettiklerini de satmalısın diyeceğiz. Bunu yaptığımız oranda daha uzaklara gideceğiz. Bunun yanı sıra Yaraşlı, Bölücek, Delihakkı bölgesinde vatandaşlarımıza alım garantili meyve sebze üretimi yaptıracağız. Toplanan ürünleri biz satışa sunacağız. Bu projemizle biz 5 bin kişinin çalışacağı bir aksiyon yaratacağız. Hem de beklemeden, hemen. Bunun içinde ziraat mühendislerimiz, gıda mühendislerimiz olacak. Kadınlarımız çalışacak. Gençler çalışacak. Nakliyesinde yine insanlar istihdam olacak.

Bu en önemli projemiz ancak bir kenti marka yapan tek bir alan değildir. Kent bütün yönleriyle ancak markalaşır. Sanayisiyle, tarımıyla, turizmiyle, kültürüyle. Tüm bu alanlarada bu marka olma bilinciyle yaklaşacak ve farklılık yaratacağız."

Kaya projeleri hakkında yaptığı detaylı açıklamalar sonrasında konuşmasını şöyle bitirdi:

"Karadeniz Ereğli Belediyesi eliyle şu an her gün 200 paket kumanya dağıtılıyor. Bunu belediye başkanımız kendi adına dağıtıyor. Bunu etik bulmuyorum. Ereğli Belediyesi'ne alınan 200 bin lira değerindeki kırtasiye malzemesi halen duruyormuş. Bunları kimin parasıyla yapıyorsun. Bu israfa gerek yok. Bizim belediyemizde bu israfa yer olmayacak. Ben diyorum ki 170 milyon liralık bütçesiyle Ereğli Belediyesi doğru yönetilmemiştir. Doğru işler yapılmamıştır. Eksik işler yapılmıştır. En doğrusunu yapacağız.

Bu kenttin bir değişim ihtiyacı olduğunu deklere ediyorum. Hem Türkiye'de hem Ereğli'de değişimin tam zamanı geldi. Değişime destek vermek suretiyle hayatımızın konforunu artıralım. Daha yaşanabilir bir Türkiye, daha mutlu nir Türkiye, daha heyecan dolu bir Türkiye, ufukların göründüğü bir Türkiye, öfke dilinin değil barış dilinin hakim olduğu yeni bir Türkiye hayal ediyorum.

Ereğli'miz demokratik yapısıyla, 170 yıllık madencilik kültüründen aldığı kolektif hareket etme ruhuyla, demokratik refleksleriyle, insan gücüyle, akıl havuzuyla, geçmişten gelen siyasi kültürel birikimiyle refleksini göstersin, eski alışkanlıkları bir kenara bıraksın. Yeni bir konsept ve anlayışa destek olsunlar. Ereğli'yi değiştirelim. Ereğli'deki hareket bölgemize ve ülkemize esin kaynağı olsun. Eski tas eski hamam olmayalım.

Haber: İzzet Aslanbay


Haberi Paylaş
Haber :
Bu Haber 928 defa okundu
 
Anahtar Kelimeler :

YORUMUNUZ
YORUM EKLE
TAVSİYE ET

 Yorumlar ( 0 )

Henüz bir yorum yapılmamış

Diğer Başlıklar
 Bu Kategori ile ilgili diğer Başlıklardan
 24-05-2019 | 14 : 00 43  Öğretmenlere, Proje Yazma Yürütme Eğitimi verildi  (59)
 24-05-2019 | 13 : 04 11  Posbıyık: "İşleri güçleri dedikodu yapmak"  (88)
 24-05-2019 | 10 : 31 00  Genel Müdür Oral protokol üyeleriyle buluştu  (107)
 23-05-2019 | 15 : 12 37  Kandilliler 10. geleneksel iftar yemeğinde buluştu  (231)
 23-05-2019 | 14 : 28 30  Posbıyık: "44 milyon 643 bin lira borcumuz var"  (258)
 23-05-2019 | 10 : 10 51  "Biz istersek dünya güzelleşir" dediler  (263)
 23-05-2019 | 10 : 05 18  Aydemir ailesinin acı günü  (322)
 22-05-2019 | 13 : 57 39  Halk sağlığına aykırı bir durum yok…  (384)
 22-05-2019 | 10 : 27 36  Kazada 2 polis memuru yaralandı  (439)
 21-05-2019 | 15 : 56 40  Ereğli onları, onlar Ereğli'yi ağırlıyor  (511)
 21-05-2019 | 15 : 40 23  Kayıp vatandaş 2 gündür aranıyor  (548)
 21-05-2019 | 15 : 29 27  Giysi toplama kampanyası başlatıldı  (490)
 21-05-2019 | 13 : 35 47  DANIŞMANLIK MI MERKEZ VALİLİĞİ Mİ?  (13)
 21-05-2019 | 12 : 05 31  Komutanlar, Posbıyık'ı ziyaret etti  (407)
 21-05-2019 | 10 : 38 54  Dereye uçan kamyonet sürücüsü hayatını kaybetti  (398)
 21-05-2019 | 10 : 34 22  Patpat takla attı, bir kişi yaralandı  (364)
 20-05-2019 | 15 : 12 14  Belediye sandık kurdu, "seçim" yapıyor…  (448)
 20-05-2019 | 12 : 33 18  Çaycuma, 15. Uçurtma Şenliği'ne hazırlanıyor  (340)
 20-05-2019 | 10 : 12 56  Posbıyık, festival tarihini açıkladı  (488)
 20-05-2019 | 10 : 03 43  Ereğli'de görkemli yürüyüş ve konser  (362)
 19-05-2019 | 14 : 26 09  Uçak seferleri iptal edilince söyleşi ertelendi  (421)
 19-05-2019 | 13 : 48 28  Ereğli'de 100. yıl coşkusu yaşandı  (412)
 19-05-2019 | 12 : 44 27  Şehir magandaları parkı tahrip etti  (433)
 18-05-2019 | 13 : 01 12  Erdemir: "19 Mayıs Atatürk'ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramımız Kutlu Olsun"  (288)
 18-05-2019 | 12 : 55 12  İzciler, "Atatürk'ün İzinde" yürüdü  (317)
Köşe Yazarları
İzzet Aslanbay
DANIŞMANLIK MI MERKEZ VALİLİĞİ Mİ?

ÇOK OKUNANLAR
BUGÜN BU HAFTA BU AY

YORUMLAR
» Çakır: "Görevimin başındayım, hizmete devam edeceğiz"
» Posbıyık, icraata Ereğli sahilinden başladı
» Posbıyık'ın talimatıyla seyyar tezgahlar kaldırıldı
» Ak Parti'de il ve ilçe örgütleri gözden geçiriliyor
» Ereğli Belediyesi'nde, "işçilere işyeri değiştirme baskısı" iddiası
» Belediye birimleri kentin her yanında çalışıyor
» Anadolu Hastanesi neye fatura kesiyor?
» Ereğli Belediyesi: "Yıkım değil, restorasyon"
» Tarihi hamamın yıkımına ara verildi
» Posbıyık: "Gidenin arkasından konuşmak istemiyorum"
 

KATEGORİLER

DEMOKRAT

Sosyal ağlarda Demokrat'ı takip et
Copyright ©Demokrat Keleşler Medya Grup | Tel: 0(372) 322 15 00 - Faks: 0(372) 322 15 04
Hay&NS web katalogları