11 : 49 - Şahin: "Cumhurbaşkanımızın desteğini alabilecek tek isim benim"   13 : 42 - Ereğli TSO, Burgaz'da kardeşlik protokolü imzaladı   12 : 55 - Uyuşturucu operasyonunda 15 gözaltı   10 : 53 - Tosun: "Demirtaş, hezeyan içinde"   10 : 05 - Uysal, "Sizin evladınız olan biziz"   09 : 51 - Şahin, Sofuoğlu'yla birlikte şehir turu attı   15 : 48 - Nevruz Bayramı Ereğli'de kutlandı   15 : 02 - Bakan Yardımcısı Şahin'e destek için Ereğli'ye geldi…   14 : 56 - Madende göçük... Bir işçi mahsur kaldı...   10 : 31 - Erdoğan'dan sonra OYAK da açıkladı: "Erdemir'de, stratejik yatırım hamlesi"
 
 
ANA SAYFA
GÜNDEM
SİYASET
EKONOMİ
MAGAZİN
EĞİTİM
SPOR
KÜLTÜR SANAT
SAĞLIK
FOTO GALERİ
DİĞER
Firma Profili | Yayın İlkeleri | İletişim | Sitene Ekle | Arşiv | Rss | MOBİL BÖLÜM
ANA SAYFA  / Gündem
Keleş: "20 yıldır oradaydınız, ne yaptınız?"
Keleş: "20 yıldır oradaydınız, ne yaptınız?"

Karadeniz Ereğli Ticaret ve Sanayi Odası (TSO) Başkanı Adayı Arslan Keleş, 15 Nisan Pazar günü gerçekleştirilecek TSO organ seçimleri öncesinde yarıştığı diğer iki grubun başkan adaylarını işaret ederek, "Yeni yüzler değiller fakat yeni ortaya çıkabildiler. Aynı zamanda başarısızlıklarını görüp; işte proje ve vaatlerle, insanları süslü kelimelerle, süslü laflarla da ikna etmeye çalışıyorlar. Zaten siz 20 yıldır oradasınız ne yaptınız ki bugüne kadar, değişen ne oldu. Eğer değişen bir şey varsa neden bugün üç aday grubu var" dedi.

Arkadaşına Gönder Yazı boyutunu büyütmek için       
 12 Nisan 2018 12 : 54 

 

Karadeniz Ereğli Ticaret ve Sanayi Odası (TSO) Başkanı Adayı Arslan Keleş, 15 Nisan Pazar günü gerçekleştirilecek TSO organ seçimleri öncesinde son basın toplantısını düzenleyerek durum değerlendirmesi yaptı.

Keleşler Park Otel'de düzenlenen kahvaltılı basın toplantısına Keleş'in ekip arkadaşları ile birlikte çok sayıda basın mensubu katıldı.

 

"BİZ DE BOŞ LAF, BOŞ VAAT YOK"

Keleş, toplantıda yaptığı konuşmada; seçimi sayılı günler kaldığını belirterek; "uzun süredir gündeme meşgul eden Ticaret ve Sanayi Odası organ seçimleri bu Pazar günü yapılacak. Artık heyecanın sandığa yansımasını göreceğiz. Gerçekten güzel bir süreç oldu. Sizlerle bu süreçle ilgili düşüncelerimizi aktarmak ve son mesajlarımızı vermek için bir aradayız. Öncelikle Pazartesi akşamı yaptığımız yemekli toplantımıza iştirak eden yaklaşık 700 kişiye ayrı ayrı teşekkür etmek istiyorum. O gün bizi yalnız bırakmayarak çok güzel bir olaya ev sahipliği yaptılar; Ereğli'de değişimin işaret fişeğini o gün orada attılar. Oradan almış olduğumuz enerji ve güçle bu seçimlerden beklediğimiz sonucu alacağımıza olan inancımız artmış vaziyette. O toplantımızda da bahsettik; bu seçim sürecinde maalesef işler biraz karıştı, anlamakta da güçlük çekiyoruz. Bir belediye başkanlığı seçimi, bir milletvekilliği seçimi, hatta ve hatta cumhurbaşkanlığı seçimine kadar boyutu bir anda değişti, ne olduğu belirsiz bir hal aldı. Bu Ticaret ve Sanayi Odası organ seçimleri ve Ereğli'nin en güçlü, en büyük sivil toplum kuruluşunun seçimi. Fakat bir anda iş çok farklı boyutlara geldi. Biz orada şunu söyledik; biz de boş laf, boş vaat yok. Ben ve arkadaşlarım vermiş olduğu her sözü tutan, tutmak için mücadele eden, elinden gelenin en iyisini yapmaya çalışan bir birliktelik kurduk. Hiçbir zaman için şunu yapacağım, böyle yapacağım, şu şekilde yapacağım diye bir şey söylemedik. Biz orada vizyonumuzu ve misyonumuzu ortaya koyduk. Birlikte neleri yapabileceğimizi, neyi nasıl yapabileceğimizi anlatmaya çalıştık. Kimseye duymak istediği hikayeleri anlatmadık. Kulağa hoş gelecek şeyleri söylemek değil de; doğruyu ve neyi nasıl yapacağımızı söylemek çok daha etkili olacaktır. Bizim anlayışımız, yönetim şeklimiz budur" dedi.

 

"YENİ YÜZLER DEĞİLLER, FAKAT YENİ ORTAYA ÇIKABİLDİLER"

TSO organ seçimlerinde üç aday grubunun olduğunu hatırlatan Keleş, "tatlı bir rekabet içerisindeyiz. Seviyeli bir yarış oldu. Herkes yapacağını, yapmak istediğini anlattı. Fakat bana ve arkadaşlarıma enteresan gelen bir şey var. Bizim dışımızdaki aday gruplarının bir tanesi 20 yıldır Ticaret ve Sanayi Odası yönetiminde; bir tanesi 10 yıldır yönetimde. Yeni yüzler değiller fakat yeni ortaya çıkabildiler. Aynı zamanda başarısızlıklarını görüp; işte proje ve vaatlerle, insanları süslü kelimelerle, süslü laflarla da ikna etmeye çalışıyorlar. Zaten siz 20 yıldır oradasınız ne yaptınız ki bugüne kadar, değişen ne oldu. Eğer değişen bir şey varsa neden bugün üç aday grubu var. Her gurupta yaklaşık 50 kişi var 150 kişilik bir seçim için oy isteyen bir grup var ortada, neden bu kadar insan var. Zaten hep siz oradaydınız. Bir de anlamakta çok zorlandığımız bir konu var; ısrarlı bir şekilde neden orada kalmak ister insanlar. Yani 10 yıllık görev süreniz bitmiş, hiçbir şeye ses çıkartmamışsınız, yanınızda arkadaşlarınıza hakaret edilmiş, meclis üyelerine hakaret edilmiş. Seçilmiş meclis üyeleri bakın, oraya hiç kimse gökten zembille gelmemiş. Yerin dibine sokulmuş, sesini çıkartmamışsın bugün çıkıyorsun bir grubun liderliğine soyunuyorsun ve Ereğli'yi güzel günlere getireceğim diyorsun. Böyle bir şey olabilir mi. Kimsenin kimseyi ötekileştirme lüksü yok" diye konuştu.

 

"TEHDİT VE ŞANTAJLARA BOYUN EĞMEYİZ"

Keleş, amaçlarının seçim 20-0 kazanmak olduğunu dile getirdi ve "20 meclis üyesi ile bu seçimi kazanmak istiyoruz. Sonuçta orada 20 tane meclis üyesi seçilecek. Ereğli'de Ticaret ve Sanayi Odası'na üye olan insanların seçmiş olduğu 20 kişi olacak bu. Dolayısıyla kazananın Ereğli olması gerekiyor. Biz kimseyi ötekileştirmeyeceğiz. Benim ve arkadaşlarımın amacı seçime girmiş olduğumuz tüm gruplarda, tüm sandıklarda seçimi ezici bir çoğunlukla kazanmak. Bunun için de yeterli iletişimde bulunduğumuzu, yeterli saha ziyaretlerinde bulunduğumuzu düşünüyorum. Kendimizi anlatmak açısından şanslı olduğumuzu düşünüyorum. Çünkü birebir tüm arkadaşlarımız Ereğli'nin her köşesine, en ücra noktasına kadar gittik. Herkes kendi görev sahasında gayretli ve üstün bir şekilde çalıştı. Kimseyi tehdit etmedik. Kimseyi işiyle, ticari faaliyetiyle bir şeylere sürüklemedik. Bize oy vermezsen şöyle yaparız demedik. Ama maalesef bizimle beraber dostane şekilde sohbet eden insanları, sosyal medyada da fotoğraflarımızı gördükten sonra o arkadaşlarımıza inanılmaz bir baskı var. Nasıl onlarla beraber olursun diye. Biz öcümüyüz, gerçekten bunu anlamakta güçlük çekiyoruz. Seninle ticaretimi bitiririm, senin ticaretini bitiririm, belediyedeki ticaretine sekte vururum… Maalesef korkup yanımıza gelemeyen arkadaşlarımız var. Bu baskı bir yere varmaz. Yapacaklarından bahsetmek yerine tehditle, şantajla üyelerden oy istemek hiç hoş değil. Biz bu tehdit ve şantajlara boyun eğmeyiz, üyelerimiz de eğmeyecek. Bunun neticesini sandıkta göreceğiz" ifadelerine yer verdi.

 

"BİR MESLEK GRUBUNUN DEĞİL, HERKESİN ODASI OLACAĞIZ"

Keleş, sözlerini şöyle sürdürdü:

Ereğli'de Ticaret ve Sanayi Odası seçimleri 7 grup üzerinden yapılıyor. Daha önceki seçimlerde hep 7'nci grup olan sac gurubu en fazla üyeye sahip bir gruptu. İşte Erdemir ile olan ilişkilerin başlangıç noktasından tutun sac tüccarları ile ilgili çok ciddi bir sıkıntılı durum söz konusu. Bununla ilgili olarak bir önceki dönemde seçilen arkadaşlarımız vaatlerde bulunmuştu bu işi çözmek üzere. Hala aynı vaatlerde bilemiyorum bulunabiliyorlar mı ama şunu söylemek istiyorum; biz sadece bir meslek grubunun değil herkesin odası olacağız. 7'nci grupta faaliyet gösteren sac tüccarları arkadaşlarımızla ilgili olan çalışmalarımızı da tamamladık, bir şirket kurma hazırlıklarımızı tamamladık. Bir tüzüğü, bir anayasası olan bir şirket olacak.  Sonradan kişiye ve keyfe göre değişen bir şirket tüzüğünden bahsetmiyorum, tamamen kurumsal yönetilecek. Buradaki arkadaşlarımızı da bir araya getirerek daha güçlü bir hal alacağız.

 

"EREĞLİ'DE FARKLI BİR BAKIŞ AÇISI GELİŞTİRECEĞİZ"

Aynı zamanda şehrimizde ortaklık kültürünün hep olmamasından bahsediyoruz. Bununla ilgili olarak da örnek alacağımız Konya, Antep, Kayseri illerinde üretime dayalı yan sanayi tesisleri var ve birden fazla ortaklı bu. Biz de bunun fizibilitesini ve projelerini üyelerimizle paylaşıp, herkesi koyduğu sermayesi oranında bu işin içerisinde dahil edeceğiz. Ereğli'de farklı bir bakış açısı geliştireceğiz. Bunu sadece yönetimdeki ve meclisteki arkadaşlarımızla alakalı olarak söylemiyorum. Tüm isteyen arkadaşlarımız bu model içerisinde yer alabilecek. Bu modeli geliştirebilirsek Ereğli'de istihdam sorununu çözmek adına katkı sağlamış oluruz. Kaldı ki Ereğli'deki istihdam sorununu çözebilmek için bu şehrin en büyük sıkıntısı dışarıdan yatırımın gelmemesi. İçerideki var olan yatırımcıların da yatırımlarını sürekli ertelemesi. Ereğli bildiğiniz üzere teşvikte Düzce ve Bartın'a göre avantajlı olmadığı için yatırımların bu illere kayması çok daha doğal. Bununla ilgili olarak peşinde koşmamız gereken en önemli konu birincisi sektörel teşvik, ikincisi var olan yatırımcının ki Ereğli'de en büyük yatırımcıdan biri Erdemir'dir. Sıvı çelik kapasitesini arttırma gibi bir projesi vardır. Bununla ilgili olarak Erdemir'in iki tane alternatifi var; bir İskenderun'da yapabilir bu yatırımı bir de burada yapabilir. Bizim gönlümüz arzu eder ki burada yapsın. Biz bu konuda gerekli çabayı ve kolaylığı göstermek için ne gerekiyorsa yapmaya hazırız, yeter ki yatırımı bu yapsın. Biz Ereğli'deki tüm TSO üyeleri olarak bir araya gelsek bin kişiyi 2 bin kişiyi işe alamayız ama Erdemir sıvı çelik kapasitesini arttırırsa bu kadar kişiyi işe alır.

 

"EREĞLİ HAK ETTİĞİ YERDE DEĞİL"

Biz diyalog derken kişisel ve ailesel beklentiler açısından değil, şehrin tüm katmanlarıyla, seçilmişleriyle atanmışlarıyla bir araya gelerek sorunları olduğu yerde, sıcağı sıcağına çözmeyi kast ediyoruz. Bunu da çok kısa zamanda başarıcağız. Burada tüm siyasi partilere, sendikalara, meslek odalarına, vakıflara, derneklere, medya kuruluşlarına ve kanaat önderlerine ihtiyacımız var. Biz Ereğli'nin 10 yıl sonra nerede olacağını sizlerle birlikte paylaşmak istiyoruz. Bu konuda bir konferans planlıyoruz.  Bu çeşitli illerde yapıldı, çok güzel fikirler çıkacaktır bundan. Bununla ilgili olarak akademisyenleri, akil insan heyetlerini getirerek Ereğli'nin 10 yıl sonra nerede olması gerektiğini, vizyonunu ortaya koymamız gerekiyor. Bu şehir çok güzel bir şehir ama maalesef bu şehir yeterince hak ettiği yerde değil. Bunun çeşitli sebepleri var. Hep konuşuyoruz; devlet hastanesinden alınan ve Bülent Ecevit Üniversitesinin uhdesine verilen arazinin bomboş virane bir şekilde duruyor olması bizi üzüyor. Ereğli'de üniversite öğrenci sayısı bugün 2 bin 500. Ereğli'ye Turizm Fakültesi açıldı, gelen öğrenci sayısı 7. Kaldı ki bizim Ereğli olarak beklentimiz nitelikli bir fakülte. Hukuk fakültesi olabilir, Mühendislik Fakültesi olabilir. Rektör hocanın sözü vardı; 10 bin öğrenci olacaktı Ereğli'de, Ereğli'de öğrenci sayısı Alaplı ile aynı. Ereğli'nin nüfusu Alaplı ile aynıysa biz Ereğli'deki öğrenci sayısına razı gelelim. Bu bizim kaderimiz değil, kaderimizi değiştirmemiz gerekiyor. Ticaret ve Sanayi Odası 500 bin lira vererek üniversiteye kantin yaptırmayı marifet saymayacak, burada öğrenci sayısını arttırmayı marifet sayacak. Biz kendimize bunları hedef ediniyoruz.

 

"TİCARET HACMİNİ ARTTIRMAK BAŞLICA HEDEFİMİZ"

Bunun dışında şehrimizdeki ticaret hacmini büyütebilmek için elimizden gelen çabayı sarf edeceğiz. Ticaret hacmini arttırmak bizim başlıca hedefimizdir. Çünkü üyelerimizden almış olduğumuz aidatın nereye gittiği sorusunun cevabı sizin buradaki ekonomiye olan katkınızla ölçülecektir. Sahaya çıktığımız zaman herkes odaya aidat veriyorum ama benim verdiğim para ne oldu, ne yapıldı bana, bana ne verdi diyor. Oda'nın almış olduğu aidatların karşılığını vermesinin tek yolu ticaret hacmini, ekonomiyi büyütmektir. Bize düşen sorumluluk budur.

 

"TİCARET VE SANAYİ ODASI İCRA MAKAMI DEĞİL"

Keleş konuşmasının ardından gazetecilerin sorularını da yanıtladı. Gelen bir soruya cevaben Ticaret ve Sanayi Odası'nın icra makamı olmadığını söyleyen Keleş, "yani bütçesindeki parayı köprü yapmak için asfalt dökmek için kullanmayacak. Böyle bir sorumluluğu yok. Yasa ile sınırlı bir sivil toplum kuruluşudur, tüccarın ve esnafın örgütlü sesidir. Esnafın ve tüccarın haklarını korur, işlerini kolaylaştırır. Ekonomik büyümeye fayda sağlamaya çalışır. Sorumluluğumuzu ve yetki alanımızı bileceğiz ona göre konuşacağız" dedi.

"OYLAR BÖLÜNMESİN"

Keleş son olarak TSO üyelerine seslenerek, "sonuç alamayacak adaylara oy vererek güçlü bir yönetimin oluşmasına izin vermeyecek bir sonuçtan kaçınmak için üyelerimizin sağduyuyla hareket edeceğine ve güçlü bir yönetim seçeceğine inanıyoruz. Bu anlamda oyların bölünmemesi konusunda özellikle üyelerimizden hassasiyet bekliyoruz" dedi.


Haberi Paylaş
Haber :
Bu Haber 593 defa okundu
 
Anahtar Kelimeler :

YORUMUNUZ
YORUM EKLE
TAVSİYE ET

 Yorumlar ( 0 )

Henüz bir yorum yapılmamış

Diğer Başlıklar
 Bu Kategori ile ilgili diğer Başlıklardan
 22-03-2019 | 13 : 42 31  Ereğli TSO, Burgaz'da kardeşlik protokolü imzaladı  (291)
 22-03-2019 | 12 : 55 57  Uyuşturucu operasyonunda 15 gözaltı  (300)
 22-03-2019 | 10 : 53 40  Tosun: "Demirtaş, hezeyan içinde"  (313)
 21-03-2019 | 15 : 48 24  Nevruz Bayramı Ereğli'de kutlandı  (459)
 21-03-2019 | 15 : 02 17  Bakan Yardımcısı Şahin'e destek için Ereğli'ye geldi…  (445)
 21-03-2019 | 14 : 56 38  Madende göçük... Bir işçi mahsur kaldı...  (438)
 21-03-2019 | 10 : 09 18  Posbıyık: "Tüm adaylar mal varlığı beyanında bulunsun"  (477)
 21-03-2019 | 09 : 09 59  Tevhide Erdoğan sonsuzluğa uğurlandı…  (290)
 20-03-2019 | 11 : 50 51  Cumhurbaşkanı'nın Ereğli mitingi…  (13)
 20-03-2019 | 08 : 46 59  Fazlı Erdoğan'ın anne acısı  (376)
 19-03-2019 | 15 : 32 08  Cumhurbaşkanı Erdoğan Ereğli'de konuştu  (620)
 19-03-2019 | 09 : 42 23  Un çorbası ve kuru ekmek yediler!  (543)
 18-03-2019 | 12 : 18 59  O haberleri 104 yıl sonra yeniden bastılar  (510)
 18-03-2019 | 11 : 21 33  İlk altın talihlisi belli oldu…  (522)
 18-03-2019 | 11 : 14 23  Çanakkale Deniz Zaferi ve şehitleri anılıyor  (486)
 18-03-2019 | 11 : 07 59  Demirtaş: "Çanakkale bir varoluş mücadelesidir"  (381)
 18-03-2019 | 10 : 59 06  Dikkat! Bazı yollar trafiğe kapatılacak…  (433)
 18-03-2019 | 10 : 44 31  Ereğli, Erdoğan'ı bekliyor…  (385)
 17-03-2019 | 23 : 59 59  DİRİLİŞTEN KURTULUŞA BİR DURUŞTUR ÇANAKKALE  (307)
 17-03-2019 | 10 : 31 37  Şahin, üzücü haberler üzerine Gençlik Konseri'ni erteledi  (400)
 16-03-2019 | 13 : 35 45  İğrenç Olay... 4 kişi göz altında...  (599)
 16-03-2019 | 13 : 32 17  UTEF Ereğli şubesi tören ile açıldı…  (558)
 16-03-2019 | 13 : 16 42  Semiz: "Çanakkale, Türkiye'nin temellerinin atıldığı yerdir"  (500)
 15-03-2019 | 13 : 35 26  Ereylin'de, Orman Haftası etkinlikleri düzenlenecek  (635)
 15-03-2019 | 13 : 10 50  Şahin: "Önemli olan Cumhurbaşkanımızın desteği, gerisi laf"  (611)
Köşe Yazarları
İzzet Aslanbay
Cumhurbaşkanı'nın Ereğli mitingi…

ÇOK OKUNANLAR
BUGÜN BU HAFTA BU AY

YORUMLAR
» Bakan Yardımcısı Şahin'e destek için Ereğli'ye geldi…
» Erdoğan'ın, "Erdemir yatırım yapacak" açıklamasını ilk o sahiplendi
» Cumhurbaşkanı Erdoğan Ereğli'de konuştu
» Ereğlili sanayicilerin, Cumhurbaşkanı'ndan talebi var!
» Muharrem İnce, Ereğli'de coşkulu bir topluluğa konuştu
» Uysal: "Yatta havyar yiyenler mi beraber olacaksınız, yoksa mancar yiyenlerle mi?"
» Şahin: "Ereğli'yi bana emanet edin"
» Şahin: "Önemli olan Cumhurbaşkanımızın desteği, gerisi laf"
» Demirtaş: "Zonguldak, Ak Parti'yi ikaz edecek"
» 3 değil, 5 değil, 15 değil… 25'ini istedi
 

KATEGORİLER

DEMOKRAT

Sosyal ağlarda Demokrat'ı takip et
Copyright ©Demokrat Keleşler Medya Grup | Tel: 0(372) 322 15 00 - Faks: 0(372) 322 15 04
Hay&NS web katalogları