21 : 29 - Dakikalarca dereden çıkmadılar...   21 : 24 - Dalgalar arasında can pazarı yaşandı   21 : 15 - Zonguldak ve Ereğli protokollü hafta sonu mesaisini Çaylıoğlu'nda yaptı   13 : 46 - Alaplı'da trafik sorununa dubalı çözüm   13 : 17 - Okul var, yol var, yaya var, kaldırım yok…   12 : 55 - BAKZİFED, Devrek'te KOBİ'leri finansman kaynakları ile buluşturdu   12 : 46 - Kadın basketçilerin hedefinde büyük rakipler var   12 : 40 - Mağazalara, performans pastası dağıtıldı   22 : 22 - Zonguldak'ta meydan savaşı gibi kavga   22 : 19 - Fuhuş operasyonunda 1 tutuklama
 
 
ANA SAYFA
GÜNDEM
SİYASET
EKONOMİ
MAGAZİN
EĞİTİM
SPOR
KÜLTÜR SANAT
SAĞLIK
FOTO GALERİ
DİĞER
Firma Profili | Yayın İlkeleri | İletişim | Sitene Ekle | Arşiv | Rss | MOBİL BÖLÜM
 
 
NERİMAN POSBIYIK: "ERKEK GİBİ KADIN"
NERİMAN POSBIYIK: "ERKEK GİBİ KADIN"
19 Agustos 2019 12:14:05

Yazar : İzzet Aslanbay
   
   
 
   
 
Makaleyi PaylaşYazı boyutunu büyütmek için       

Mevzu kadın olunca erkeklerin cinsiyetçi, cinsel egemen yaklaşımı daha bir hortlar. Bu anadan doğma ve biraz da tanrısal addettikleri iktidarlarını-üstünlüklerini- kadına teslim etmemek için her türlü hileye, oyuna başvururlar.

Bu egemen zihniyetin, iktidar savaşının boy gösterdiği sahaların biri de kadına hakkını teslim eder gibi gözükürken kullanılan "eril"-"erkeksi" dildir.

Oysaki erkek, bu dille kadına, erkekleştirebildiği, kendine benzetebildiği oranda iktidar sofrasında yer açar, "yüceltir".

Dilimizde, kadını güya yüceltmek, takdir etmek için yerleşmiş, sıkça kullanılan bir deyim vardır. "Erkek gibi kadın". İlk bakışta çok övücü, yüceltici gibi görülen bu deyim, kadın kimliğinin reddine, onun kadın olarak ancak erkeğin basit bir uzantısı olabileceğine, varsa bir başarısı bunu erkeğe benzeyerek gösterebileceğine vurgu yapan faşizan bir ifadeden başka bir şey değildir.

20 Ağustos Salı günü yapılacak CHP Karadeniz Ereğli ilçe kongresinde başkan adayı olan Neriman Posbıyık da çoğu zaman bu kadını aşağılayıcı ifadeyle güya övüle gelmiştir, "sevenleri" tarafından. Ancak ne hikmetse bu "erkek gibi kadın" Neriman Hanım'ı överken bile isminden önce Belediye Başkanı Halil Posbıyık'ın eşi tamlaması başköşeye oturtulur. Burada niyet olmasa da bilinçaltında Neriman Hanım'ın gücünün gerçek kaynağına vurgu yapılır.

Oysa Neriman Hanım bırakalım "erkek gibi kadın" olmayı, Ereğli'nin en zarif, hanımefendi, eğitimli, donanımlı ve kadın gibi kadınıdır.

Fakat tüm zarafetine ve birikimine rağmen Neriman Hanım da erkeklerin tapulu arazisi olan siyaset sahasına adım atmaya meylettiğinde maalesef o erkeksi koku çevresine yayılmakta en kötüsü de Ereğli'nin siyasette eline su dökülemez dehalarından olan eşinin hem siyasi kimliği hem de cinsel kimliği kadınsı cesaretine musallat olmakta, haklı duruşunu gölgede bırakmaktadır.

Neriman Hanım'ın İlçe Başkanlığı adaylığına ciddi ve sert eleştiriler yaptım. Bu eleştirilerimin kaynağı kesinlikle Neriman Hanım'ın bu işi hak etmediği, beceremeyeceği değil. Aksine Neriman Hanım, kadın kimliği ve birikimiyle bu ve benzeri görevleri bu kentte en fazla hak eden ve başarıyla yürütecek nadir isimlerden biridir.

Burada sorun, Neriman Hanım'ın bu göreve talip oluşundaki zamanlamadır. 5 yıl aradan sonra 5. dönem belediye başkanlığını yeniden kazanmış olan ve Ereğli siyasetini (bunu başta CHP olarak okumalı) dizayn etmek isteyen Halil Posbıyık'ın pozisyonudur. Görünüş itibarıyla bile olsa Neriman Hanım'ın Halil Bey'in siyasi pozisyonunu ve gelecek planını korumaya dönük bir hamlenin içinde oluşudur.

Bu duruşun ne denli etik olduğu ayrı bir tartışma konusu. Ancak temel sorun bu hamlede Neriman Hanım'a yine geleneksel kadın rolünün, "erkeğine yardımcı olan" "siyaseten payanda olan" rolün oynatılması ya da Neriman Hanımın bu rolü oynamasıdır. Zira bu rolü oynarken de bayağı bir "erkekleşmesi" çevresinden "helal olsun kadına, "erkek gibi kadınmış" tezahüratıyla alkışlanması kaçınılmazdır.

Yani siyasi hesaplar bir yana, kadın kimliğinin bir kez daha ezilmesi, aşağılanmasıdır. Temel itirazımız da bunadır.

İşin bir de ironik kısmı var ki belki de Neriman Hanımın kaderini bağlayan da budur. Neriman, Farsça kökenli bir isim olup, kelime manası, pehlivan, yiğit olan Nerim'den türemedir. Zaten Neriman ismi de bizim dışımızda başta Azeriler ve Farslarda erkek ismi olarak kullanılır.

Buradan bakınca Neriman Hanım, "erkek gibi kadın" benzetmesi yanı sıra "adı gibi erkek kadın" benzetmesine de kurban edilebilir.

Beklentimiz, Neriman Hanım'ın siyaset yapma isteğini, hiçbir erkeğin gölgesinde ve uzantısında kalmadan, kendi cinsel kimliği ve kişisel yetenekleriyle taçlandırmasıdır. Şahsen, Neriman Hanım'ın "kadın gibi kadın" olduğuna inancım tamdır. Dileğim bu kimliğini basit siyaset oyunlarına yem etmemesidir….

  Bu Yazı Toplam 563 Defa Okunmuştur

 
 
Yorum Ekle    Arkadaşına Gönder

 Yorumlar ( 0 )

Henüz bir yorum yapılmamış

Köşe Yazarları
İzzet Aslanbay
Tilkinin kuyruğu ve Karayılan…

Zonguldak ve Ereğli protokollü ..
BAKZİFED, Devrek'te KOBİ'leri finansman ..
Kadın basketçilerin hedefinde büyük ..
Ereğlili kadınlar, Diyarbakırlı annelere ..
ÇOK OKUNANLAR
BUGÜN BU HAFTA BU AY

İmamoğlu: "İstanbul'a hizmet etmek, Türkiye'ye hizmet etmektir"

YORUMLAR
» Türeli: "Özel okul zinciri olan bir bakandan ne beklenebilir?"
» Ereğli'nin yedi renkli "çiçeği" mezarı başında anıldı
» Alaplılılar, (ALTIN)cı Filo'ya karşı harekete geçti
» Devlet Hastanesi'ne 2 atama yapıldı
» "Erdemir'in bölge halkının geleceğini hiçe saydığı doğru mudur?"
» GMİS, Başdanışman Oruç'u ziyaret etti
» THK, 12 bin liralık kurban derisi topladı
» Ömer İncesu yaşama gözlerini yumdu
» Eski belediye binası kültürel buluşma noktası olacak
» 7 YILDIR BEKLİYORLAR!...
 

Magazin  
Başkandan taraftarlara önemli çağrı!
  Başkandan taraftarlara önemli çağrı!
  Bakan Kılıç bıçağı eline ..
  Ereğli'de, Pascal Nouma izdihamı
  Nikah masasında transfer pazarlığı
  Zonguldak'ta Model rüzgarı esti
İSTATİSTİK
  İstatistik
  Dün : 19432
  Bugün : 1343
  Toplam: 35442269
   Şuan Çevirimiçi:

 133 konuk,

 

KATEGORİLER

DEMOKRAT

Sosyal ağlarda Demokrat'ı takip et

Hay&NS web katalogları