OTİZMLİ BİREY OLARAK DOĞMAK!
![OTİZMLİ BİREY OLARAK DOĞMAK!](/image/haber/2023/12/otizmli-birey-olarak-dogmak-7122023092501.jpg)
“Otizm, günümüzde tanı yöntemlerinin gelişmesiyle birlikte daha erken teşhis edilebiliyor”
SANKO Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Beslenme ve Diyetetik Bölümü tarafından Cumhuriyetin ilanının 100’üncü yılında, SANKO Üniversitesi’nin kuruluşunun 10’uncu yılına ithafen “Otizmli Birey Olarak Doğmak” konulu program düzenlendi.
Rektör Prof. Dr. Güner Dağlı, programda yaptığı konuşmada otizmin; günümüzde tanı yöntemlerinin gelişmesiyle birlikte daha erken teşhis edilebildiğini söyledi. Bölgede yaşanan deprem sonrasında Gaziantep’te depremden zarar gören özel gereksinimli ve ebeveynlerini kaybetmiş çocukların tespit edilmesi ile bu çocukların sağlık, eğitim ve psikososyal açıdan değerlendirilerek desteklenmesi amacıyla hayata geçirilen Gaziantep Tomurcukları Projesi kapsamında; otizmli çocuklar olduğunun saptandığını belirten Prof. Dr. Dağlı, SANKO Üniversitesi Çocuk ve Ergen Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı’ndan Öğr. Üyelerinin tespit edilen tüm çocuklarla birlikte otizmli çocuklara da destek verdiğini kaydetti.
Cumhuriyetin 100’üncü yılında üniversitenin de 10’uncu kuruluş yılını kutlamanın heyecan ve mutluluğunu yaşadıklarını ifade eden Prof. Dr. Dağlı, “SANKO Üniversitesi olarak, bilimin rehberliğinde ülkesine katkı sunacak iyi eğitim almış bireyler yetiştirmek ve ülkemize sağlık alanında da katkı sunmak amacıyla var gücüyle çalışıyoruz” diye konuştu.
PROF. DR. EFSUN KARABUDAK
SANKO Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Beslenme ve Diyetetik Bölüm Başkanı Prof. Dr. Efsun Karabudak ise otizm spektrum bozukluğu olan bireylerin çoğu zaman dış görünüşlerinde onları diğer insanlardan ayıran hiçbir farklılık olmadığını ancak bu bireylerin diğer insanların çoğundan farklı şekillerde davranabileceğine dikkat çekti.
Otizmli bireylerde olağandışı görünebilecek davranışlar veya etkileşimler dışında; gecikmiş dil becerileri, olağandışı yeme ve uyku alışkanlıkları, gastrointestinal sorunlar da (örneğin kabızlık) olabildiğini anlatan Prof. Dr. Karabudak, şu bilgileri paylaştı:
“Otizmle yaşayan bireyler evde, okulda, işyerinde ve toplumsal yaşamda herkesle aynı haklara ve özgürlüklere sahipler. Bu nedenle Birleşmiş Milletler üyesi ülkeler tarafından her yılın 2 Nisan günü, dünya genelindeki otizm spektrum bozukluğuna sahip insanlarla ilgili farkındalık oluşturma amacıyla ‘Dünya Otizm Farkındalık Günü’ ilan edilmiştir.”
OTİZM SPEKTRUM BOZUKLUĞUNUN BELİRTİLERİ NELERDİR?
SANKO Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk ve Ergen Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı Dr. Öğr. Üyesi Burcu Gökalp Özcan ise “Otizm ve Temel Özellikleri” konulu sunum yaptı. Otizm spektrum bozukluğunun sıklıkla yaşam boyu süren bir durum olduğunu anımsatan Dr. Öğr. Üyesi Özcan, otizm spektrum bozukluğunun belirtilerini şöyle sıraladı:
Çocukluk çağı nörogelişimsel bozuklukları içinde yer alan, belirtileri erken çocukluk çağında başlayan, sosyal-iletişimsel alanda belirgin yetersizlikler, sınırlı, tekrarlayıcı davranışlar ve ilgi alanları ile seyreden bozukluklardır.”
OTİZMDE BESLENME İLKELERİ
Programa konuşmacı olarak katılan Ankara Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Beslenme ve Diyetetik Bölümü Öğr. Üyesi Prof. Dr. Aslı Uçar, otizmin genellikle çocukluk döneminde başlayan bir nörolojik gelişim bozukluğu olduğunu vurgulayarak, beslenmenin otizmli bireylerdeki hassasiyetler ve gastrointestinal sorunlar nedeniyle önem kazandığını anımsattı. Prof. Dr. Uçar, beslenme planlarının bireyin özel durumlarına dayanması gerektiğini ve multidisipliner bir yaklaşım benimsemesi gerektiğine vurgu yaptı.
OTİZMLİ BİREYLERE NASIL YAKLAŞMALIYIZ?
Gaziantep Otizm Erken Tanı ve Müdahale Merkezi Kurucusu Özel Eğitim Uzmanı Mehmet Sıddık Yıldız ise "Otizmli Bireylere Nasıl Yaklaşmalıyız?" sorusuna odaklandı.
Özel Eğitim Uzmanı Yıldız, “Otizm farkındalık yürüyüşünde gördüğüm bir pankartta ‘Beni Değiştirmeye Çalışmayın, Beni Anlayın’ yazıyordu. Bu slogan bende derin düşüncelere yol açtı. Otizmli bireylerle etkileşimde bulunurken anlayışlı olmanın yanı sıra, duyusal, duygusal ve bilişsel farklılıkları anlamaya çalışarak çözüm odaklı yaklaşmak çok önemlidir” uyarısını dile getirdi.
Gaziantep Otizm Vakfı Başkanı Öğretmen Gülçin İkizceli, Gaziantep Otizm Vakfı’nın kuruluş amacını anlatan bir basın bildirisi ile Vakfın 2016 yılından bu yana sadece otizmli çocuklara ve bireylere odaklandığını ve sosyal davranışlarını geliştirici aktiviteler düzenlendiğini ifade etti.
SANKO Üniversitesi Hastanesi Anadolu Toplantı Salonu’nda gerçekleştirilen ve sunuculuğunu Sağlık Bilimleri Fakültesi Beslenme ve Diyetetik Bölümü 4’üncü sınıf öğrencisi Özden Karahan’ın yaptığı programa; SANKO Üniversitesi Genel Sekreteri Dr. Yusuf Ziya Yıldırım, Sağlık Bilimleri Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Türkan Pasinlioğlu, Sağlık Bilimleri Fakültesi Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Bölüm Başkanı Prof. Dr. Nevin Ergun, Beslenme ve Diyetetik Bölümü Öğr. Üyesi Prof. Dr. Nurten Budak, Tıp Fakültesi Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı Başkanı Dr. Öğr. Üyesi H. İbrahim Öztürk ile akademisyen ve öğrencilerin katıldı.
Program, konuşmacılara teşekkür belgesi takdimi ve fotoğraf çekimi ile son buldu.
![OTİZMLİ BİREY OLARAK DOĞMAK! - 1](/image/haber/2023/12/otizmli-birey-olarak-dogmak-1-7122023092534.jpg)
![OTİZMLİ BİREY OLARAK DOĞMAK! - 2](/image/haber/2023/12/otizmli-birey-olarak-dogmak-2-7122023092534.jpg)
![OTİZMLİ BİREY OLARAK DOĞMAK! - 3](/image/haber/2023/12/otizmli-birey-olarak-dogmak-3-7122023092534.jpg)
![OTİZMLİ BİREY OLARAK DOĞMAK! - 4](/image/haber/2023/12/otizmli-birey-olarak-dogmak-4-7122023092535.jpg)
![OTİZMLİ BİREY OLARAK DOĞMAK! - 5](/image/haber/2023/12/otizmli-birey-olarak-dogmak-5-7122023092535.jpg)
YORUMLAR
İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler
OTİZMLİ BERRANUR DOĞUM GÜNÜ KIYAFETİNİ GÖNDERDİ
11.2.2023 10:58 567Zonguldak'ın Devrek ilçesinden deprem bölgesindeki ihtiyaç sahiplerine ulaştırılmak üzere insani yardım malzemesi toplanmaya devam ediliyor. Yardımlar d&o...
Sanal gözlükle dünyaya bir günlüğüne otizmli bireylerin gözünden baktılar
6.12.2022 10:52 629Zonguldak ‘in Devrek ilçesinde Otizmli bireylerin günlük hayatta karşılaştıkları zorlukları anlatmak ve bir farkındalık oluşturmak amacıyla etkinlik d&uum...
OTİZMLİ BİREYLERİN GÖZÜNDEN BİR GÜN!
22.12.2022 10:16 533Zonguldak in Devrek ilçesine bağlı Çaydeğirmeni beldesinde ikamet eden Sibel Toplu, sanal gerçeklik gözlüğüyle "otizmli bireylerin göz&uu...
![](/reklam/572023133354.jpg)
Son Eklenen Haberler
TAYFUN KÖKSAL’A SON GÖREV
26.7.2024 14:39 631Karadeniz Ereğli’de, 62 yaşında hayata gözlerini yuman ERDEMİR emeklisi Tayfun Köksal toprağa verildi. Bir süredir mücadele verdiği amans...
´´TARAF DEĞİLİZ´´
26.7.2024 12:10 89565 yaş üstü ve engelli bireylerin halk otobüslerinden ücretsiz yaralanamayacağı yönünde varılan kararın ardından Karadeniz Ereğli Belediye kanadınd...
EREĞLİ BELEDİYESİ TEYAKKUZDA
26.7.2024 11:48 559Karadeniz Ereğli Belediyesi, ilçede etkili olan çok kuvvetli ve yer yer şiddetli sağanak ve gök gürültülü sağanak yağış ve fırtınaya karşı...
AFET VE ACİL DURUM KOORDİNASYON KURULU YAĞIŞ İÇİN TOPLANDI
26.7.2024 11:31 436Zonguldak il Afet ve Acil Durum Koordinasyon Kurulu, Vali Yardımcısı Muammer Balcı başkanlığında toplanarak bir dizi tedbirler aldı. Meteoroloji Genel Müdürlüğ&u...
FİLYOS; EGE VE AKDENİZ´İN ALTERNATİFİ Mİ?
26.7.2024 11:24 251Zonguldak'ın tarihi ve turistik özelliklerinin yanı sıra, 170 kilometre açıkta çıkarılan doğalgazın ülke ekonomisine kazandırıldığı Filyos beldesinin, Ak...
CENAZE PROGRAMI BELLİ OLDU
25.7.2024 22:19 1442Karadeniz Ereğli’de ERDEMİR emeklisi Tayfun Köksal, 62 yaşında hayata gözlerini yumdu. Bir süredir mücadele verdiği amansız hastalığa yenik dü...
TANITIM VE TERCİH GÜNLERİ BAŞLIYOR
25.7.2024 16:19 638Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi 2024-2025 Akademik Yılı tercih ve tanıtım günleri, düzenlenen etkinliklerle gerçekleştirilecek. 25 Temmuz-02 A...
EREĞLİ’DE YAZ ETKİNLİKLERİ DEVAM EDİYOR
25.7.2024 14:22 844Karadeniz Ereğli Belediyesi’nce düzenlenen yaz etkinlikleri kapsamında, Cumartesi ve Pazar günü doğa yürüyüşü ve konser etkinlikleri ger...
ERMED ZİYARETLERİ
25.7.2024 14:12 623Karadeniz Ereğli Dijital Medya ve Gazeteciler Derneği (ERMED) Yöneticileri, Alaplı Meslek Yüksek Okulu Müdürü Doç. Dr. Burçin Henden Şolt ...
ÜNİVERSİTE, “ÇAKIR’LA” İŞ BİRLİĞİ YAPACAK
25.7.2024 11:16 870Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi ile Çakır Holding A. Ş. arasında iş birliği protokolü imzalandı. Çakır Holding A. Ş. Yönetim Kurulu Bin...