ANA SAYFA
GÜNDEM
SİYASET
EKONOMİ
MAGAZİN
EĞİTİM
SPOR
KÜLTÜR-SANAT
SAĞLIK
KÜNYE
İLETİŞİM

Posbıyık: ´Yasalar ne derse desin OYAK suçludur´

   
Posbıyık: ´Yasalar ne derse desin OYAK suçludur´

Karadeniz Ereğli Belediye Başkanı Halil Posbıyık´ın girişimleriyle, "Ereğli Geleceğini Konuşuyor" başlığı altında düzenlenen ve siyasi parti temsilcileri, meslek odaları ve örgütleri temsilcilerinin de konuşmacı olarak davet edildiği toplantıda yaptığı konuşmanın ana gündeminin "Karadeniz Ereğli´ye Erdemir´in kazandırdıkları, Karadeniz Ereğli´ye OYAK´ın kaybettirdikleri" olduğunu vurguladı.

Posbıyık´ın, daha önce gündemi açıklanmayan ve "Ereğli Geleceğini Konuşuyor" başlığıyla duyurusu yapılan toplantıda tüm konuşmasını OYAK eleştirilerine ayırması dikkat çekerken, OYAK´ı ayrı, OYAK bünyesinde faaliyet veren Erdemir´i ayrı değerlendirerek, tüm olumsuzlukları OYAK üzerinden açıklaması ise diğer dikkat çekici bir husus oldu.

Karadeniz Ereğli Belediyesi tarafından düzenlenen, "Karadeniz Ereğli Geleceğini Konuşuyor" konulu program ilçedeki siyasi partiler, sivil toplum kuruluşları, meslek odaları ve vatandaşların katılımı ile Atatürk Kültür Merkezi Nikah Salonu´nda Halil Posbıyık başkanlığında gerçekleştirildi.

 

SİYASİ PARTİ TEMSİLCİLERİ KONUŞMADI

CHP, MHP, İYİ Parti, Saadet Partisi, BBP İlçe Başkanlarının yanı sıra Esnaf Kefalet Kooperatifi Başkanı Hikmet Tezel, Kdz.Ereğli TSO Meclis Başkanı İlhan Yazıcıoğlu, Deniz Ticaret Odası Batı Karadeniz Bölge Başkanı İrfan Erdem, MÜSİAD Ereğli Şube Başkanı Abdülkadir Çınar, Muhtarlar Derneği Başkanı Şükrü Kılıç, Şoförler ve Otomobilciler Odası Başkanı Cevdet Civelek, Ereğli Gazeteciler Derneği Başkanı Cevdet Civelek´in konuşmacı olarak katıldığı program, Kdz.Ereğli Belediye Başkanı Halil Posbıyık´ın konuşması ile başladı. Siyasi parti ilçe başkanlarından sadece Saadet Partisi adına katılan Gökhan Göktaş konuşma yaparken diğer ilçe başkanları söz almadı.

 

"ERDEMİR İÇİN ÜZERİMİZE DÜŞENİ YAPMAYA HAZIRIZ"

Posbıyık, AK Parti Ereğli İlçe Başkanı Fatih Çakır´ın geleceğini açıkladığı toplantıya çok önemli bir işi olduğunu ve bu yüzden toplantıda yer alamayacağı detayını verdi, Fırat´ın doğusuna başlatılan Barış Pınarı Harekatı´nda hayatlarını kaybedenlere başsağlığı, yaralılara da geçmiş olsun temennisinde bulunarak başladı.

Ereğli´nin var olması veya yok olmasına doğru gittiklerini anlatan Posbıyık, şu ifadelere yer verdi:

"Geçmişte bir takım hatalar yaptık, özelleştirme için sivil toplum örgütleri ile basın mensupları ile çalışanlarımız ile esnafımız ile büyük mücadeleler yaptık. Özelleştirmede maalesef dediklerimizi yaptıramadık. Erdemir´i OYAK aldığı zaman sevindik, milli bir kuruluşumuz aldı. Şimdi inanın halkın arasındayım, keşke OYAK almasaydı yabancılar alsaydı diyorlar. Erdemir için canımızı veririz. Erdemir, ilçenin büyümesini, gelişmesini sağlamıştır. Erdemir sadece Ereğli´nin değil Türkiye´nin dünyanın en önemli kuruluşlarından biridir. Erdemir´in büyümesi için yapabileceğimiz birşey var ise üzerimize düşen görevlerin tümünü yapmaya hazırız.

 

"ADAM YERİNE KOYMUYORLAR"

Biz Erdemir´e karşı değiliz. Biz OYAK yönetiminin anlayışına karşıyız. Ereğli´deki yöneticileri, siyasileri adam yerine koymayan kale almayan yönetime karşıyız. Bu toplantılara devam edeceğiz, bunun peşini de bırakmayacağız, kimsenin şüphesi olmasın. Erdemir kentte yaşayan insanlara, doğaya, toprağa, denize karşı suç işlemektedir. Yasalar ne derse desin OYAK yönetimi vicdan olarak suçludur.

 

"EREĞLİ´Yİ YOK ETMEKTEDİR"

Gözü doymayan bir canavar olmuştur. Sanayici, taşeronları, esnafları, kendi işçisini ve halkını yok etmektedir. Şimdi de suyumuza göz dikti. Denizimizi, havamızı kirleterek geleceğimizi, çocuklarımızı, torunlarımızı gözüne kestirdi. Bir koluyla havaya ateş püskürtüyor. Sinter dumanlarını, demir cevherini püskürtüyor, diğer koluyla denize curufu atıyor. Bu canavara dur demeliyiz. Bu canavarın beyni İstanbul´da, ticaret İstanbul´da, sac alış verişleri İstanbul´da, her türlü ticaret orada, vergisi orada, bunun sadece gövdesi burada. Kolları da hepimizin hayatına girmiş vaziyette.

 

"DENİZ ANALARI BÜYÜDÜ, BACAKLARI ÇIKTI"

Gülerken zehirleniyoruz. Balık yerken, yüzerken zehirleniyoruz. Son zamanlarda deniz anaları büyüdü, bacakları çıkmaya başladı, denize girememeye başladık. Neden? Cürufu denize atarsan böyle olur. Dünyanın her yerinde büyük entegre tesisler yeni iş kolları yaratır. Gençlerin umudu olur, girişimciliği, yaratıcılığı, üretkenliği teşvik eder. OYAK değil bunları yapmak kara bir bulut gibi üzerimize çöktü. Bu bulutu hep birlikte dağıtacağız. El ele, kol kola vermeli barış içerisinde olmalıyız. Bu canavarı yok etmek veya bu canavarı doğru yola getirmek zorundayız diye düşünüyorum. Üzülerek söylüyorum kuzu gibi bir şehir olduğu gibi Ereğli, Dilovası olmaya doğru devam ediyor" dedi.

 

"KORKUMUZ FALAN YOK"

Çocuklarımız, torunlarımız mahvoluyor, korkumuz falan yok. Ereğli´deki hayatımız yok olmaya doğru gidiyor ama Ereğli´de ses seda yok. Erdemir, Ereğli´de olmasaydı başka yerde olsaydı bunlar başımıza gelebilir miydi? Aynen kuzu gibiyiz, ensemize vurdukça yarabbi şükür diyoruz.

 

"EREĞLİ´Yİ BOĞARAK"

Ereğli´ye eskiden spor takımları vardı. Birinci lig takımları gelirdi, Erdemir OYAK oldu. Ereğli´yi boğarak ellerindekini paraya çevirerek ortaklarına para dağıtmak gibi bir ilke kendisine benimsetti. Voleybol, güreş, basketbol takımları kapatıldı. Bizi çevre kirliliği ile zehirlemesin öldürmesin, para da istemiyoruz, onların olsun. Futbol sahası var orada boş duruyor, bizleri oynatmıyor, ayıptır. Kapalı spor salonu var orada haftada 3 gün müdürlerine antrenman yaptırıyor. Oradaki tesis çürüyor, Ereğli halkına kullandırmıyor. Neden kullanmıyor? Bu sorunun cevabını siz verin artık. Ereğli´ye bu kadar karşı ön yargılı olunabilir mi?


"BU HALK ÜCRETSİZ ARSALARINI VERDİ"

Bu halk Erdemir kurulsun Ereğli gelişsin diye tarlalarını ücretsiz vermişler. Hastanesi vardı özelleştirdi sonra geri aldı. Geçenlerde yüksek fırında bir patlama oldu, bir çocuğumuz yandı. Ama burada yanık merkezi yok. Karabük bu fabrikanın üçte biri kadar orada yanık merkezi var. Ereğli´de olması lazım ama yok. Niye paraları kara çevirelim ortaklara dağıtalım bu anlayışı iflas edecektir, bundan da kimsenin şüphesi olmasın.

 

21 SENEDİR KADROYA ALMADILAR

Ereğli´de 2014´de 41 bin tane icra dosyası var. Ereğli nefes alamıyor. OYAK işçilerin 21 senedir hem sendika hem de Erdemir sizi daimi işçi yapacağız diye oyalıyor. Seçimlerde akıllarına geliyorlar, bize oy verirseniz sizi kadro yapacağız diyor, kadro yaptığı falan yok. Yazık bu çocuklara. Biz bunların hepsini çok iyi biliyoruz. Sebze meyve dışarıdan geliyor. 5 Bin kişiye yemek veriyorlar, nereden geliyor bu meyve sebze, dışarıdan. Burada sebze meyve yok mu?

 

"ARKADAŞLARIMIZ İÇERİDE ÇALIŞIYOR"

Emlak vergileri beyanları verilmiş, bakıyoruz çok düşük. Devamlı içeride iş yapıyor bunları bildirmesi lazım bildirmiyor. Arkadaşlarımız içeride çalışıyorlar. Emlak vergisini dahi az vermek için OYAK elinden gelen gayreti gösteriyor. Bu emlak vergisini verirse bu para Ereğli halkına hizmet olarak gidecek.

 

KARABÜK ÖDÜYOR, ERDEMİR ÖDEMİYOR

Türkiye´de elektrik tüketimi ödemeyen tek fabrika Erdemir´dir. Kardemir Genel Müdürünü aradım sordum, ´siz neden ödüyorsunuz?´ Kaldı ki 1 milyon civarında ödüyor bize 500 ödüyor. Dedi ki, ´biz öderiz, kanun da olsa öderiz, Karabük halkına karşı sorumluluğumuz var. Burada hava kirliliği yapıyoruz, zararlar eriyoruz, biz halkın hakkını kısmayız´ dedi. Ama Erdemir kıstı. Tüketim vergisini Erdemir kesti. Bir de utanmadan 5 yıllık geriye dönük bizden para talep edecekmiş. Eğer böyle giderse yönetim kurulu başkanına Ereğli Belediyesi´nin anahtarını vermeyi düşünüyorum.

 

"YARGIYA GİDİYORUZ"

Kızılcapınar´a HES yapacaklar. Bize yazı geldi ÇED´e gerek yok deniliyor. Bunun peşini bırakmayacağız. Hazırlıklarımızı yapıyoruz, Pazartesi gününden itibaren yargıya gidiyoruz. Ereğli halkı ile birlikte bunları yargıya sunup iptal ettireceğiz. Bugüne kadar belediye başkanı olarak hiç mahkemeye vermedim ama onlar verdi. Çevre konusunda, cüruf, HES, hava kirliliği konusunda yargıya gideceğiz. Yargıda hakkımızı arayacağız" dedi.

 

POSBIYIK´A DESTEK VERDİLER

Sunum gösterisi eşliğinde yaklaşık 1,5 saate yakın konuşan Posbıyık, konuşmacılara ve katılımcılara OYAK yönetimine yönelik eleştirilerini dile getirdi. Posbıyık´ın konuşmasının ardından çeşitli sivil toplum kuruluşlarının başkanları da açıklama yaparak Posbıyık´a destek verdi.

 ""YORUMLAR

Türk askeri | 12 Ekim 2019
Asker savaşta birileri salya akıtarak askerin malıkı yapmalama peşinde! Yaşadın Türk askeri !


Aracıyla geri manevra yapıyordu
Gündem

Aracıyla geri manevra yapıyordu


Zonguldak'ın Devrek ilçesinde bir sürücü, geri manevra yaptığı sırada annesine çarptı. Ağır yaralı olarak hastaneye kaldırılan kadın kurtarılamadı. ...
Eski emniyet müdürü FETÖ’den beraat etti
Gündem

Eski emniyet müdürü FETÖ’den beraat etti


Zonguldak’ta, FETÖ/PDY soruşturması kapsamında tutuklanarak cezaevine gönderilen ve hakkında, ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası istemiyle dava açıla...
Kazakistan’a yatırım imkânları değerlendirildi
Ekonomi

Kazakistan’a yatırım imkânları değerlendirildi


Kazakistan Türkiye Büyükelçiliği yatırım müsteşarı Nuriddin Amankul’in,  elçilik birinci kâtibi İssatay Süleymanov ve Batı ...
Çınar, Vizyoner 19’a davet etti
Ekonomi

Çınar, Vizyoner 19’a davet etti


Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD) Kdz. Ereğli Başkanı Abdülkadir Çınar bu yıl 27 Kasım 2019 tarihinde 3. Kez düzenlenecek olan Vizyoner 1...
2 kişi hayatını kaybetmişti: İŞTE KARAR!
Gündem

2 kişi hayatını kaybetmişti: İŞTE KARAR!


Zonguldak’ta, 18 Ocak 2012 tarihinde 2 kişinin öldüğü, 20 kişinin yaralandığı halk pazarının çatısının çökmesi olayında karar çıktı....
5 kişiye 50 adet kovan verildi
Ekonomi

5 kişiye 50 adet kovan verildi


Karadeniz Ereğli’de, Karakavuz Köyü’nde arıcılık kursunu tamamlayan 16 kursiyere sertifikaları Ereğli Kaymakamı İsmail Çorumluoğlu tarafından verildi....
Kavşaktan geçecekti ama…
Gündem

Kavşaktan geçecekti ama…


Zonguldak’ta yolun karşısına geçmeye çalışan kadına kavşaktan dönüş yapan otomobil çarptı. Çarpmanın etkisiyle yaralanan kadın hastaney...
İŞTE DEVLET BUDUR!
Gündem

İŞTE DEVLET BUDUR!


Zonguldak’ın Ereğli ilçesinde yaşayan İsmail Yaman Kdz. Ereğli Kaymakamlığı tarafından kendisi ve ailesi için yaptırılan prefabrik eve kavuşmanın mutluluğunu y...
“ORTAK REFAH ALANI OLUŞTURULMALI!”
Ekonomi

“ORTAK REFAH ALANI OLUŞTURULMALI!”


Karadeniz Ereğli  Ticaret ve Sanayi Odası (TSO) Yönetim Kurulu Başkanı Arslan Keleş, Pakistan'ın Karaiçi şehrinde gerçekleşen Ekonomik İşbirliği Teşkilatı'...
´Ölüm Kadın Meselesi´ oyunuyla kadına şiddeti anlattılar
Kültür-Sanat

´Ölüm Kadın Meselesi´ oyunuyla kadına şiddeti anlattılar


Zonguldak'ta sahnelenen 'Ölüm Kadın Meselesi' adlı oyun ile kadına şiddet anlatıldı. Kadınların maruz olayların konu edinildiği oyun büyük ilgi gördü...

KÖŞE YAZARLARI

“BEN KAPICI MEMO”
EKMEK BULAMAYAN HAMSİ YESİN!
Nöbetçi Eczaneler

PİYASALAR

5,7572
6,3482
272,30

KDZ.EREĞLİ'DE HAVA DURUMU

kapalı
kapalı 18o

SON YORUMLAR