ANA SAYFA
GÜNDEM
SİYASET
EKONOMİ
MAGAZİN
EĞİTİM
SPOR
KÜLTÜR-SANAT
SAĞLIK
KÜNYE
İLETİŞİM

SIFIR NOKTASINDAN ZİRVEYE!

   
SIFIR NOKTASINDAN ZİRVEYE!

Karadeniz Ereğli’de, Belediyespor bünyesinde kurulan, Süper Lig ve Türkiye Kupası şampiyonluğunu ilçeye getiren Paravolley takımı, Üniversite öğrencilerine Türkiye’de paravolley branşının kuruluş sürecini anlattı. Takımın antrenörü Adem Çelik, “Engelliler spor mu yapar” önyargısının beş sene içinde yıkıldığını  ifade etti.

Gençlik ve Spor Zonguldak İl Müdürlüğü’nce, Karadeniz Ereğli Kredi ve Yurtlar Kurumu Yurt Müdürlüğü’nde, “Akran Sohbetleri” programı çerçevesine, “Zoru başaranlar” etkinliği gerçekleştirildi. Etkinlikte saygı duruşunda bulunuldu, İstiklal Marşı okundu.

Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü Eğitim Şube Müdürü Erhan Yavaş, etkinliğin açış konuşmasında il müdürlüğüne bağlı 11 yurtta, Zonguldak genelinde toplam 8 bin 500 öğrenciye eğitim, kültür, beslenme ve barınma konularında hizmet verdiklerini belirterek şunları söyledi:

“Kurumumuz tarafından yurtlarımızda barınan öğrencilerin serbest zamanlarını en iyi şekilde değerlendirmeleri, bedensel, sosyal, kültürel yönden gelişmelerine katkıda bulunmak için programlar düzenlemekteyiz. Bu akşam da Kdz Ereğli Belediyespor  Paravolley takımını sizlerle buluşturduk. Bazen yaptığımız on şeyden dokuzu başarısızlıkla sonuçlanabilir. Fakat biz eğer başarısız olmak istemiyorsak, on kat daha fazla çalışmalı ve zoru başarmalıyız. Unutmamalıyız ki karşılaşılan zorluklar ne kadar büyükse, bunların üstesinden gelmek de o kadar gurur vericidir.”

“BAKANLIKTAN GELEN İLK YAZIYI YIRTIP ATTIM”

Karadeniz Ereğli Belediyespor Paravolley Takımı  Antrenörü  ve Milli Takımlar Yardımcı Antrenörü Adem Çelik, Türkiye ve Avrupa’da ülke ve ilçeyi temsil etmek için büyük zorlukların üstesinden geldiklerini belirtti.

Kendilerinin bedensel engelli bireyler olduklarını ancak bu durumun kendilerine engel olmadığını ifade eden Çelik şöyle konuştu:

“2006 yılında üniversiteden mezun olunca Tunceli’de görev yaptım. 2008 yılında Ereğli’ye geldim. Ereğli’ye geldiğimde bakanlıktan bir yazı geldi. Geçmişimde voleybolculuk var. Bu branş 1950’lerde savaş gazilerini rehabilite etmek için başlamış. 2007’de bu branş Türkiye’ye gelmiş. 81 il ve ilçe müdürlüklerine bu yazı gelmiş. Yazıya baktım, Engelli sporunu bilmiyorum. Oturarak voleybol diyor Türkçesi. Avrupa’da Sitting Volleyball diyorlar. Son zamanlarda Paravolley diyorlar. Yazıyı okuyunca Voleybolun oturarağı mı olur diye düşündüm. Kağıdı yırttım attım, askere gittim geldim. Yedi sene sonra Bakanlık zoraki b ir seminer yaptı. 81 ilden antrenörler bu seminere katılacak denildi. Mersin’de bir hafta kurs yaptık.

Zaten önyargıyla gittik, kurstan döndük, üç dört ay geçti, kimseden ses seda yok. Bakanlık yeniden yazı yazdı. Bu kadar kişiye, bin 700 öğretmene antrenör semineri verdik, niye öğretmenlerimiz çalışma yapmıyor diye. Daha sonra bir zoraki yazı daha. Çalışma yapın, proje yapın dediler. Engellilerle çalışın diyor. Fotoğraflayın, lisans çıkartın diyor. Spor kulübü olarak değil, sadece engellilerle çalışın, yarışmaya katılın, performansa dökün diye bir şey değildi. Biz bu işe böyle girdik.

DEMORALİZE EDEN BAŞLANGIÇ.

Altı ay sonra Ereğli Belediyesi Başkan Yardımcılığı görevini yapan, kendisi de engelli bir birey olan Nazım Erdoğan ile tanıştığını belirten Çelik şöyle devam etti: “ Önce burada Engelliler Derneği başkanına gittim projeyi verdim.. İsmail Şentürk bana aynen şöyle dedi: ‘Bu ne hocam?’ ‘Ben engellilere spor yaptıracağım’ dedim. ‘Ne sporu, engelliler spor yapar mı?’ dedi. Bunun üzerine demoralize oldum. Kendisine dünyanın bu noktada olduğunu, sadece derneğin ön ayak olmasını istediğimi söyledim.  Bir dernek projeyi sahiplenmeden kaymakama valiye derdimi anlatamam. Erdemir’e gittim, ‘Biz sportif faaliyetlerde personelimize spor yaptırıyoruz’ dediler. Bunun üzerine iyice demoralize oldum.

Daha sonra bir arkadaşımın vasıtasıyla Nazım Erdoğan Beyle tanıştım. Yeni seçilen belediyede engelli bir belediye başkanı var, ona  git sana yardımcı olur dediler. Projeyi kendisine verdim, iki ay oldu yine arayan yok. Sonra Nazım Bey beni aradı, ana hatlarını anlattım, aklına yattı. Kasım ayından önce bir toplantı yaptık. Bu işe başladığımda buradaki kimseyi tanımıyordum. Ereğli’de ne kadar engelli varsa hepsine ulaştım. Elime bin 800 kişilik liste geldi. Bunun sekiz yüz, dokuz yüzünü aramışımdır. Herkeste bununla karşılaştım. Spor yaptıracağım size deyince, yüzüme kapatanlar oldu.  Nazım Bey birkaç arkadaşımız var kamuda çalışan dedi. Milli sporcumuz Oytun ile belediyede karşılaştım. O da ilk etapta engellilerle ne uğraşıyorsun diye karşılık verdi.”

4 TAKIMAN İKİ LİG, 24 TAKIMA NASIL GELİNDİ?

Çelik, 2007 yılından bu yana Türkiye’de var olan ama bir türlü gelişemeyen sporun geliştirilmesi sürecini anlatırken de şunları söyledi:

“2014’te ilk toplantımızı yaptık, zorluklar oldu, tabii ki kurumsal bir yapı var arkanızda: Belediye.  Türkiye’ye 2007’de girmiş, 2014’e kadar hiçbir şey yapılmamış. 2014 öncesinde, 2010’da bir Türkiye Şampiyonası yapılmış, dört takım katılmış. 2012’de Cumhurbaşkanlığı Konya’da uluslararası bir turnuva düzenlemiş ama orada bitmiş. 2014’te bu proje ile Karadeniz Ereğli’de bir meşale yaktık. Şu anda süper ligdeyiz. Son süper lig şampiyonuyuz, Türkiye Kupası şampiyonuyuz. Bunu son beş yılın dört yılını şampiyonlukla taçlandırdık. Süper ligde on takımımız var, on dört tane de birinci lig takımımız var. Toplamda 24 takımımız var. Ankara’dan, Fethiye’den, birçok ilden takım var. Biz başladık, beş , on , onbeş, yirmibeş olduk. Alaplı’da bir takımımız çıktı. Onları lige soktuk. Karabük’te bir takım kurduk. En son buraya bir Türkiye şampiyonası aldık. Nazım Başkanımız bizim için büyük bir şans oldu.”

Antrenör Çelik, “Engellinin halinden engelliler anlar.  Ereğli’de şampiyona düzenlediğimizde 4 takım vardı. Bunlar yapmış, bırakmış. Biz 4 takımla bir turnuva aldık, biz şampiyon olduk. 2015’te büyük bir toplantı yapıldı. Büyük kararlar alındı. Türkiye Bedensel Engelliler Federasyonu Başkanlığı yönetim kurulunu topladı. Türkiye’nin birçok yerinden yirmi, yirmibeş yöneticisi var. Türkiye’de bir lig kurulma ve bu branşın diğer illere yayılması kararı alındı. O zaman büyük masraflar ettik. Bütün takımları çağırdık, yedirdik, içirdik, harcırah sağladık, araç tahsis edildi. Her şey düşünüldü. Ondan sonra ligler oluşturuldu. Üç yıl önce sadece birinci lig vardı, İki yıldır süper lig var. Takımlar çoğaldı, yeni giren takımlar var.  Yediden yetmişe bu branşı yapabiliyoruz. Bakıyorsunuz  küçük de var, yaşlı da var. Bütün engelliler branşlarında yaş sınırı yoktur.” İfadelerini kullandı.

ŞAMPİYONLUKLARIN MİMARLARI…

Programda, Paravolley  takımı oyuncuları Tarkan Atik, Yahya Çolak, Hüseyin Özeren, Nazım Erdoğan, Oytun Çalkan ve Serkan Erserler de takıma nasıl katıldıkları ve sürecin kendilerine ve genel anlamda engelli bireylerin yaşamlarına katkıları konularında görüşlerini anlattı.

Programı Karadeniz Ereğli KYK Yurt Müdürü Mete Okur, Uzunmehmet KYK Yurt Müdürü Yıldız Okur, Paravolley takımı oyuncularından önceki dönem Belediye Meclis Üyesi Yusuf Kalay ve KYK yurtlarında kalan üniversite öğrencileri izledi.

SIFIR NOKTASINDAN ZİRVEYE! - 1
SIFIR NOKTASINDAN ZİRVEYE! - 2
SIFIR NOKTASINDAN ZİRVEYE! - 3
SIFIR NOKTASINDAN ZİRVEYE! - 4
SIFIR NOKTASINDAN ZİRVEYE! - 5
SIFIR NOKTASINDAN ZİRVEYE! - 6
SIFIR NOKTASINDAN ZİRVEYE! - 7
SIFIR NOKTASINDAN ZİRVEYE! - 8


İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler


TTK, sıfır atık belgesi aldı

TTK, sıfır atık belgesi aldı


Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın ülke genelinde başlattığı, atık oluşumunun azaltılması ve atıkların kaynağında ayrıştırılarak ülke ekonomisine kazandırıl...
Sıfır atık projesi uygulama toplantısı yapıldı

Sıfır atık projesi uygulama toplantısı yapıldı


Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi (BEÜ) Sıfır Atık Koordinasyon Birimi öncülüğünde gerçekleştirilmesi planlanan sıfır atık projesinin ...
ZBEÜ “SIFIR ATIK BELGESİ” ALMAYA HAK KAZANDI

ZBEÜ “SIFIR ATIK BELGESİ” ALMAYA HAK KAZANDI


Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'nın 12 Temmuz 2019 tarihli ve 30829 sayılı Resmi Gazetede yayımlanan Sıfır Atık Yönetmeli...

YORUMLAR


Karanfil ve çikolata ikram edildi
Gündem

Karanfil ve çikolata ikram edildi


Zonguldak'ta 26 Ocak Dünya Gümrük Günü kutlandı. Kutlamalar kapsamında gümrük görevlilerine ve tır şoförlerine karanfil ve çi...
Otobüsçüler tartıştı  11 kişi gözaltına alındı
Asayiş

Otobüsçüler tartıştı 11 kişi gözaltına alındı


Bartın’da halk otobüsü servis şoförleri ile Esenyurt dolmuş şoförleri arasında çıkan tartışma arbedeye dönüştü. Tekme ve yumrukları...
Dengesini kaybeden adam düşerek öldü
Asayiş

Dengesini kaybeden adam düşerek öldü


Karadeniz Ereğli’de, 1 kişi evinde düştü, hayatını kaybetti. Olay, Ereğli'ye bağlı Yenidoğancılar köyünde meydana geldi. Edinilen ilk bilgilere g&o...
ÇATIDAN DÜŞEN  YAŞLI ADAM  AĞIR YARALANDI
Asayiş

ÇATIDAN DÜŞEN YAŞLI ADAM AĞIR YARALANDI


 Zonguldak’ın Ereğli ilçesinde çatıdan düşen yaşlı adam ağır yaralandı. Olay saat 12.30 sıralarında ilçeye bağlı Kavaklık Mahallesi &Cc...
EREĞLİ´DE VAKA VE VEFAT SAYILARI DÜŞÜŞE GEÇTİ
Sağlık

EREĞLİ´DE VAKA VE VEFAT SAYILARI DÜŞÜŞE GEÇTİ


Korona Virüs kaynaklı 198 can kaybının yaşandığı Ereğli’de vefat ve vaka sayıları Ocak ayında düşüşe geçti. Korona Virüs kaynaklı ilk vefat...
WHATSAPP GRUBU SAHTE ALTIN ÇETESİNİ ÇÖKERTTİ
Asayiş

WHATSAPP GRUBU SAHTE ALTIN ÇETESİNİ ÇÖKERTTİ


Ankara’da gümüş bilekliği üç renk altınla yaldızlayarak yaklaşık bin liraya satmak isteyen dolandırıcı, fark edilince güvenlik kamerası gö...
ARMA ÇALIŞMALARI DEVAM EDİYOR
Asayiş

ARMA ÇALIŞMALARI DEVAM EDİYOR


Bartın’ın İnkumu sahili açıklarında batan Palau bandralı kuru yük gemisinin kayıp 3 mürettebatını arama kurtarma faaliyetleri karadan ve denizden devam ed...
POSBIYIK: “ERDEMİR’E DESTEKLERİ İÇİN TEŞEKKÜR EDİYORUM”
Gündem

POSBIYIK: “ERDEMİR’E DESTEKLERİ İÇİN TEŞEKKÜR EDİYORUM”


Karadeniz Ereğli’nin içme suyunu karşılayan Kızılcapınar Barajı’ndan Arıtma Tesisi’ne gelen isale hattında dün gece meydana gelen patlama arızas...
Üniversitelerin 2019 Başarı Karnesi Açıklandı… BEÜ’NÜN YILDIZI PARLIYOR!
Eğitim

Üniversitelerin 2019 Başarı Karnesi Açıklandı… BEÜ’NÜN YILDIZI PARLIYOR!


 Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi’nin,(BEÜ) Yüksek Öğretim Kurulu’nca (YÖK) 5 ana gösterge ve 45 alt gösterge doğrult...
GAZİ ALEMDAR; 100. YIL…
Gündem

GAZİ ALEMDAR; 100. YIL…


Kurtuluş Savaşı’nın ilk ve tek deniz zaferinin 100. Yılının kutlanacağı, Gazi Alemdar Gemisi ve kahraman mürettebatı ile ilk ve tek deniz şehidi Recep Kahya’...

KÖŞE YAZARLARI

KAR ALTINDA KALANLAR... KURUMSAL EŞ GÜDÜM, ÖRGÜTSÜZ TOPLUM, ELEŞTİRİ AHLAKI…
MESAİ DIŞINDA KAR KÜRÜYEN TEMİZLİK İŞÇİSİ
Nöbetçi Eczaneler

PİYASALAR

7,3458
8,9369
438,46

KDZ.EREĞLİ'DE HAVA DURUMU

hafif yağmur
hafif yağmur 13o

SON YORUMLAR