15 : 08 - "Kedilerin Babası", Ajda Pekkan'a çağrıda bulundu   14 : 16 - Hediyelik eşya satıcıları Başkan Posbıyık'a tepki gösterdi   13 : 12 - Festival programı belli oldu...   12 : 26 - Ereğli'yi, Diyarbakır'da başarıyla temsil ettiler   10 : 21 - Refüjü aşıp dereye uçtu   15 : 24 - Yeşil: "Yeraltından çıkan en büyük cevher insandır"   15 : 12 - Cumhuriyet Tırı Ereğli'ye gelecek   13 : 49 - Çarşı ortasında yere yığıldı, vatandaşlar müdahale etti   13 : 39 - Posbıyık, iş başı yapan madencilere başarı diledi   12 : 56 - Metruk bina tehlike saçıyor
 
 
ANA SAYFA
GÜNDEM
SİYASET
EKONOMİ
MAGAZİN
EĞİTİM
SPOR
KÜLTÜR SANAT
SAĞLIK
FOTO GALERİ
DİĞER
Firma Profili | Yayın İlkeleri | İletişim | Sitene Ekle | Arşiv | Rss | MOBİL BÖLÜM
ANA SAYFA  / Gündem
Uysal, seçime 3 ay kala cami için karar çıkarttı
Uysal, seçime 3 ay kala cami için karar çıkarttı

Karadeniz Ereğli Belediye Meclisi'nin Ocak ayı toplantısında daha önce ibadet alanı, kent meydanı ve otopark olarak planlanan ancak hakkında olumsuz verilen bilirkişi raporları ve mahkemece yürütmeyi durdurma kararı bulunan eski terminal alanına ait imar planında değişiklik ön gören komisyon raporu tartışmaların ardından Ak Partili üyelerin oylarıyla kabul edildi. Komisyon raporuna ilişkin söz alan CHP sözcüsü konunun seçim öncesi gündeme getirilmesini, halkın manevi duygularını istismar etmeye dönük bir girişim olarak değerlendirirken, Uysal amaçlarının Ereğli'nin uzun vadeli sorunlarına çözüm üretmek olduğunu, kent meydanı projesinde yer alacak camiyle Ereğli halkının ileriki yıllardaki ibadethane sıkıntısına kökten çözüm getireceklerini belirtti.

Arkadaşına Gönder Yazı boyutunu büyütmek için       
 03 Ocak 2019 12 : 37 

Karadeniz Ereğli Belediyesi'nin Ocak ayı toplantısının 2. oturumu Atatürk Kültür Merkezi Nikah Salonu'nda yağıldı.

Eski terminal alanında kent meydanı üzerinde yer altı otoparkı ve ibadet alanı olarak hazırlanan ve Zonguldak Bölge İdare Mahkemesi'nce yürütmeyi durdurma kararı verilen imar planını içeren imar planı değişikliğine ait komisyon raporu tartışmalara neden oldu.

İmar Komisyonundan CHP'li üyelerin, değişiklik planının bilimsel nesnel gerekçelerinin olmaması, bu alana yakın olan ibadet tesislerinin niteliği, kapasitesi, doluluk oranı, büyüklüğü gibi verilerin olmaması nedeniyle verilecek kararın sübjektif yargılara dayanacağı gerekçesiyle reddetmelerine rağmen Ak Partili üyelerin kabulüyle meclise gelen imar plan değişikliği önerisi mecliste CHP Grup Sözcüsü Sertan Ocakcı, Ereğli Belediye Başkanı Hüseyin Uysal ve İmar Komisyonu Başkanı Yusuf kalay arasında polemiğe yol açtı.

İmar plan değişikliği üzerinde söz alan 3 ismin de 21 Mart yerel seçimlerinde partilerinden aday adayı olması dikkati çekti.

OCAKCI: "SEÇİM ÖNCESİ ALİ CENGİZ OYUNU"

İmar plan değişikliğine ilişkin komisyon raporu hakkında ilk sözü alan ve verilmiş bilir kişi raporları ve mahkeme kararlarına rağmen konunun gündeme taşınmasını seçimler öncesi insanların manevi duygularını kullanmaya dönük bir Ali Cengiz oyunu olarak tanımlayan CHP Grup Sözcüsü Sertan Ocakcı şunları söyledi:

"Seçim sathına girdik, Ali Cengiz oyunları başladı. 2017 yılının kasım ayında Ankara'dan buraya 3 tane bilir kişi geldi. Bu alanla ilgili raporlarında şunu belirttiler: ‘ Şehircilik ilkeleri ve planlama esasları, gerek plan ifade teknikleri, tasarım ölçütlerine dolayısıyla kamu yararına uygun değildir.' Bunu belki bir çok meclis üyesi arkadaşımız bilmiyor. Siz bu rapora itiraz ettiniz ve bu rapor yanlı dediniz.  2018 yılı Temmuz ayında ikinci kez gelen bilir kişi heyeti de raporunu yazdı. İkinci raporda da şehircilik planlama ilkelerine, şehircilik kavramına, tasarım ilkelerine ve en sonunda kamu yararı taşımadığı ibaresini koyarak, burada yapılacak planın yanlış olduğunu bilir kişi raporunda belirtti.

Yani 2 ayrı bilirkişi heyeti bu işin yanlış olduğu konusunda rapor vermiş. Bunlar şehirciler, mimarlar, mühendislerden oluşan heyetler.

Bundan sonra Zonguldak İdare Mahkemesi'nin üç hakim tarafından imzalanan ve size gönderilen kararı var. Bu yazıda diyor ki, ‘açıklanan nedenlerle, hukuka aykırılığı açık dava konusu işleminin uygulanmasının telafisi güç zararlar doğuracağından ilgili kanun gereğince yürütmeyi durdurma kararı verilmiştir'.

Hakkında bu kadar açık bilir kişi ve mahkeme kararı olan bir yer üzerinde, seçim döneminin geldiği ve kentsel mekan oluşturma kavramından hareket ettiğimiz yerde aynı taktikle aynı şeyi yaparak Ereğli'de nereye varmaya çalıştığınızı hala anlayabilmiş değiliz.

Bu mahkeme kararına itiraz ettiniz mi bu bir. Etmediyseniz ve daha mahkeme kararı bize celp olarak göndermemişken, mahkeme kararının devam ettiği bir alan üzerinde Ali Cengiz oyunu yapmanın ne demek olduğunu anlatmak gerekir.

"AYNI ŞEYDE ISRAR ETMEKTEN AR ETMİYORSUNUZ"

İnsanların, seçim öncesinde manevi duygularıyla oynayarak bir yerlere varmaya çalışmak Ali Cengiz oyunundan başka bir şey değildir. Söylemek istediğim diğer nokta şu. Daha önce de konuşmuştuk. 1800 metre kare dediğiniz alanı 2800 metre kare olarak tescillemeye ve parselleştirmeye çalışıyorsunuz. İkincisi altındaki alanın otoparkını yine zayi ediyorsunuz. Bu plan değişikliğiyle o alanın kapalı otopark olma ihtimali kalmıyor. Üçüncüsü burada oynadığınız birinci ikinci etaptan sonra yeni bir etaba doğru gidiyorsunuz.

En son olarak da kocaman bir proje olan kent meydanında nasıl bir işlem uygulayacağınızı sizler dahi bilemiyorsunuz. Hani derler ya kılavuzu bilmem ne olanın şeyi kurtulmazmış diye…  Aynen bu davada bir yerlere gidiyoruz. Kent meydanına ilişkin 2016 yılından itibaren söyledikleriniz ve mahkeme kararlarını da göz önüne alırsak kendinizle çeliştiğiniz çok açık.

Ayrıca biz dedik ki kent meydanı alanının dokusunu bozmadan, ruhunu bozmadan, hep beraber yapalım ve ibadet alanını da en uygun yere koyalım. Ama ısrarla aynı şeyi sürdürmekten geri durmuyorsunuz. Bunu da insanların gözlerinin içine baka baka yapmaktan ar etmiyorsunuz.

"İNSANLARIN MANEVİ DUYGULARIYLA OYNUYORSUNUZ"

Sıkıntı şurada… Seçime 3 ay var. Burada alacağınız karar askıya çıkacak ve 2 ay askıda kalacak, Şubat ayı gelmiş olacak. Şubat ayında mı başlayacaksınız projenin yapımına. 2016'dan beri bu işin yanlış olduğunu bilirkişi de mahkeme de söylemesine rağmen bir türlü bunu size anlatamadık. Biz de anlatamadık, mahkeme de anlatamadı.

Bu işi insanların manevi duygularına hükmederek yapmaya çalışacaksanız bunun yanlışlığını bilmeniz gerekiyor. Ereğli halkının manevi duygularıyla oynamaya hakkınız yok. İkincisi şehircilik, kent tasarımcılığı bunları bilmek zorundasınız ve uygulamak zorundasınız. Bir belediye başkanının bunlara riayet etmesi gerekir. Bir belediye başkanı kentin nasıl imar edileceğini de bilmelidir.

Seçime 3 ay kala bazı şeylerle oynamanın, bazı şeyleri didiklemenin ve olmayacağını bildiğiniz halde bazı şeyleri devam ettirmenin, kamuoyunu kandırmaktan başka bir anlamı olmadığını hepimiz biliyoruz.

Ortada bu kadar büyük bir proje var. Projeye daha başlanamamış, hala imar değişikliğiyle uğraşıyorsunuz. Gelin Kent Meydanı ve otoparkı birlikte yapalım biz de destek verelim dedik ama siz el alemin lafıyla devam ettiniz. Bununla da seçim kazanacağınızı zannediyorsanız yanılıyorsunuz.

"BU PROJE SİZE EMANET EDİLEMEZ"

Ben ve arkadaşlarım biliyor ki bu projeyi elinize yüzünüze bulaştıracaksınız. Aynı Elmatepe üst geçidinde bıraktığınız enkaz gibi. Size bu kadar büyük bir proje teslim edilmez. İnsanlar bunu gördü.  Küçücük bir üst geçitte bunları yaşayan böylesi bir projede neler yaşar. Bunu iyi düşünün. Ereğli Kamuoyu düşünsün."

UYSAL: "HİÇBİR ZAMAN ALİ CENGİZ OYUNU OYNAMADIK"

Komisyon raporu hakkındaki görüşlerini açıklamak ve eleştirilere cevap vermek için konuşan Belediye Başkanı Hüseyin Uysal ise şunları ifade etti:

"Birincisi Ali Cengiz oyunu dediniz, bizler göreve geldiğimizden beri hiçbir zaman Ali Cengiz oyunu oynamadık. Sizin de bildiğiniz gibi Ereğli'nin tüm sorunlarını tespit ettik ve her şeyden kurtardık. Sorunların üzerine ciddiyetle gittik. Çarşıyı selden kurtardık. Ereğli'yi çöplükten kurtardık. Çevreci konularda en üst düzeyde hassasiyet gösterdik. Bazı şeyler sadece konuşmakla olmuyor.

İddia ettiğiniz gibi bu adımı seçim öncesi olduğu için gündemimize almadık.  Biz göreve geldiğimiz günden itibaren bu konuyu konuşmaya başlamıştık. Fakat takas sürecinin bitmesi ve üzerindeki projenin devam etmesi gecikme yarattı. Bir de sizlerin cami alanı olmasına itiraz etmeniz. (Ocakcı'nın cami alanı değil, ibadet alanı uyarısı üzerine) Evet ibadet alanı. Tabi ibadet alanı üzerinde de cami olacağını herkes biliyor. Şimdi ben şunu sormak istiyorum. Ama cevap hakkı vermeyeceğim çünkü siz istediğiniz kadar konuştunuz. Şimdi ben de sizin sorduklarınıza cevap veriyorum.

"ÖNEMLİ OLAN CAMİYE KARŞI OLMAMAK DEĞİL CAMİYİ İSTEMEK"

Özellikle bir cümle dikkatimi çekti. Biz camiye karşı değiliz diyorsunuz. Evet camiye karşı çıkmamak ayrı bir şey istemek ayrı bir şey. Yani cami yapmaya karşı çıkmazsınız ama yapılmasını da istemek lazım.

Seçim öncesi kimseden puan almak gibi bir derdimiz yok. O bambaşka bir olay. Fakat Ereğli'nin böyle büyük projelerle adım atmaya seçim arefesi diye ara vermemesi lazım. Aksine bu hızla devam etmesi lazım. Bizim talebimizde tarafımızda  belli. O nedenle seçim öncesi eleştirisini kabul etmiyorum.

İdare mahkemesinin kararından bahsettiniz. Evet bilir kişi raporları var, mahkemenin de sonucunu bekliyoruz. Biz mahkeme kararlarına saygılıyız. Acak daha önce kent meydanının üstü tamamen ibadet alanı gibi görünüyordu. Biz söylemlerimizle bunun böyle olmadığını, 14 dönüm arazinim 1800 metre karesinin camiye ayrıldığını söyledik ama belki bilirkişilerde yer belirtilmediği için tamamını ibadet alanı olarak düşünüp öyle rapor verdiler. Bu günkü kaymakamlık binasından ölçülürse yakın mesafe olarak görünüyor, haklılar. Ancak ibadet alanıyla mevcut camiler arasında büyük mesafe var.

İkincisi bizler Ereğli'nin geleceğini parlak gördüğümüz için ve Ereğli'nin ihtiyacının büyüyeceğini düşündüğümüzden, bu ihtiyacı bugünden çözdük. Sizlerinde bildiği gibi çarşı merkezimizdeki 3 cami de çok eski tarihlerde yapılmış ve çok yetersiz kalıyor. Merkez inen nüfusumuzu bu camiler karşılayamıyor. O nedenle böylesi bir öngörüyle geleceği görüyoruz. Sadece bugün için uğraş saydık başka şeylerle uğraşırdık. Bizim niyetimiz Ereğli'nin geleceği için büyük adımlar atmak.

Seçim dönemine yetişmeyebilir. Bizim zaten öyle bir iddiamızda yok. Yetişmeyebilir ama bu bir yolculuktur ve biz bu yola devam etmek istiyoruz. Bu işin mahkeme kararıyla bir alakası yok. Bizler sadece imar planında değişikliğe gidiyoruz."

KALAY: "İMAR TADİLATI MAHKEME KARARINA RAĞMEN YAPILABİLİR"

Komisyon raporuna ilişkin son sözü lan İmar Komisyonu Başkanı Yusuf Kalay ise Mahkeme süreci ile imar değişikliği kararının farklı süreçler olduğunu ve değişiklik için mahkeme kararını beklemeye gerek olmadığını savunarak, "Arkadaşlar meclis işleyişini pek kavramamış.  Meclis, Ereğli halkının demokratik oylarıyla seçilmiş bir karar organıdır ve kanunlar çerçevesinde kararlar çıkarır. Eğer hukuka karşı bir karar varsa bunun yöntemi bellidir. Böyle bir durumda kaymakam bunu meclise geri gönderebilir. Bu durumda meclis kararında ısrar edebilir ve o zaman 10 gün içerisinde karar yargıya taşınabilir. Yrgı bizim kararımızı iptal etse bile biz a maddesini kapatır b maddesinden yeni karar alırız. Biz meclisiz çünkü. Mahkeme kararı bizi bağlamaz."

AK PARTİ OYLARIYLA KABUL EDİLDİ

Kalay'ın açıklaması sırasında CHP'li Ocakcı'nın itiraz ve müdahalesi üzerine Başkan Uysal görüşmeyi tamamlayarak komisyon raporunu oya sundu. Yapılan oylamada kent meydanı imar tadilatına ilişkin rapor Ak Parti'li üyelerin oylarıyla, 10'a karşı 17 oyla kabul edilmiş oldu.

Gündemdeki diğer maddelerde görüşülerek karara bağlandı ve Ocak ayı meclis toplantısı sona erdi.

 


Haberi Paylaş
Haber :
Bu Haber 647 defa okundu
 
Anahtar Kelimeler :

YORUMUNUZ
YORUM EKLE
TAVSİYE ET

 Yorumlar ( 1 )

Sayfa : [1]
Uysal, seçime 3 ay kala cami için karar çıkarttı
10.ooo KISILIK YAP ISTANBULDAN CUMA GUNLERI NAMAZA ADAM GETIRIRISIN .BELEDIYE BASKANI OLARAK EREGLIYE ZARAR VERMENDEN BIKTIK YETER ARTIK .EREGLININ HIZMETE IHTIYACI VAR AMA BSK BIRTURLU BUNU ANLAYAMADI
Gön : ASIM CAKIR  03 Ocak 2019 : 20:43:38  Zonguldak

Sayfa : [1]
Diğer Başlıklar
 Bu Kategori ile ilgili diğer Başlıklardan
 26-06-2019 | 15 : 08 33  "Kedilerin Babası", Ajda Pekkan'a çağrıda bulundu  (68)
 26-06-2019 | 14 : 16 07  Hediyelik eşya satıcıları Başkan Posbıyık'a tepki gösterdi  (107)
 26-06-2019 | 13 : 12 02  Festival programı belli oldu...  (94)
 26-06-2019 | 10 : 21 16  Refüjü aşıp dereye uçtu  (122)
 25-06-2019 | 15 : 24 35  Yeşil: "Yeraltından çıkan en büyük cevher insandır"  (204)
 25-06-2019 | 15 : 12 25  Cumhuriyet Tırı Ereğli'ye gelecek  (232)
 25-06-2019 | 13 : 49 53  Çarşı ortasında yere yığıldı, vatandaşlar müdahale etti  (286)
 25-06-2019 | 13 : 39 37  Posbıyık, iş başı yapan madencilere başarı diledi  (229)
 25-06-2019 | 12 : 56 32  Metruk bina tehlike saçıyor  (266)
 25-06-2019 | 12 : 27 25  "DSİ temizlemiyorsa, Alaplı Belediyesi temizler"  (205)
 24-06-2019 | 15 : 43 32  Yeşil: "Ücretlerle ilgili teklif bakanlığa sunuldu"  (332)
 24-06-2019 | 15 : 05 22  Kent Konseyi'nden Başkan Posbıyık'a ziyaret!  (333)
 24-06-2019 | 14 : 37 45  "ŞEREFLİ HIRSIZLIK"  (9)
 24-06-2019 | 13 : 39 40  Posbıyık: "Hırsızlığın da şereflisi vardır"  (297)
 24-06-2019 | 12 : 13 50  Oktay anısına Mevlid-i Şerif okutuldu  (264)
 23-06-2019 | 15 : 23 08  Polis memuru tedavi gördüğü hastanede yaşam savaşını kaybetti  (430)
 23-06-2019 | 11 : 51 48  Öğrencilerden örnek davranış  (416)
 23-06-2019 | 11 : 42 36  Posbıyık: "Belediye toparlandıktan sonra kreş sayısını arttıracağız"  (412)
 22-06-2019 | 16 : 43 29  60 metre sürüklenen araçta yaralanan olmadı  (466)
 22-06-2019 | 13 : 48 59  Fotoğrafları yakarken yangın çıktı  (483)
 22-06-2019 | 13 : 22 28  Alaplı felaketin eşiğinden döndü  (408)
 21-06-2019 | 16 : 48 17  Ereğli Belediyesi teyakkuzda  (523)
 21-06-2019 | 14 : 27 07  Ereğli'de köyler su altında kaldı  (489)
 21-06-2019 | 13 : 35 13  Alaplı'da dereler taştı  (452)
 21-06-2019 | 11 : 53 33  İlaçlama sırası çocuk parklarında  (378)
Köşe Yazarları
İzzet Aslanbay
"ŞEREFLİ HIRSIZLIK"

ÇOK OKUNANLAR
BUGÜN BU HAFTA BU AY

YORUMLAR
» Kaymakam Çurumluoğlu'ndan 99. Kurtuluş Yılı mesajı
» Posbıyık, her perşembe halk toplantısı yapacak
» Artık aramızda 306 gönüllü-sivil polis var!
» TSO'dan, kardeş ziyareti
» Demirtaş: "Tedbir alınmazsa Zonguldak hayalet kent haline gelecek"
» Belediye, bilet satış noktalarını kaldırdı
» Çakır: "Görevimin başındayım, hizmete devam edeceğiz"
» Posbıyık, icraata Ereğli sahilinden başladı
» Posbıyık'ın talimatıyla seyyar tezgahlar kaldırıldı
» Ak Parti'de il ve ilçe örgütleri gözden geçiriliyor
 

KATEGORİLER

DEMOKRAT

Sosyal ağlarda Demokrat'ı takip et
Copyright ©Demokrat Keleşler Medya Grup | Tel: 0(372) 322 15 00 - Faks: 0(372) 322 15 04
Hay&NS web katalogları