ANA SAYFA
GÜNDEM
SİYASET
EKONOMİ
MAGAZİN
EĞİTİM
SPOR
KÜLTÜR-SANAT
SAĞLIK
KÜNYE
İLETİŞİM

HALİL´İN HAKKI HALİL´E

   
 İzzet ASLANBAY İzzet ASLANBAY

31 Mart 2019 tarihi itibarıyla yeniden Ereğli Belediye Başkanı olan Halil Posbıyık´a gerek geçmişte gerek yeni dönemde sert eleştiriler yaptım.

Her insan ve yönetici gibi Halil Beyin de kusursuz ya da tümüyle "kötülük icra eden" bir kişi olması gerçekçi ve mümkün değil.

Yazımızın konusu da Halil Bey´in kişiliği ve yönetimini değerlendirmek değil. Maksadım, Ereğli için bir türbülans, sosyal ve kültürel açıdan bir çölleşme süreci olarak gördüğüm 2014-2109 yıllarından sonra yeniden kentin belediye başkanı olan Halil Bey´in yanlış bulduğum uygulamalarını eleştirirken, doğrularını da takdir edip görünür hale getirmek.

Bazı şeyler örnekle daha anlaşılır olur.

İki çocuğum var.

2008 doğumlu kızım Halil Bey Başkanlığı bıraktığında 6 yaşındaydı. 6 yaşına kadar 3 yaşından itibaren hemen her yıl en az 2 çocuk tiyatrosuna, ufkunu genişletecek sosyal etkinliğe, uçurtma şenliği gibi çocukluğunu yaşamasını sağlayacak renkli faaliyetlere katılma şansı bulmuş açıkçası bir çocuk gibi büyümüştü.

Oğlum ise 2015 yılında doğdu. Halen tiyatro denen şeyin ne olduğundan, uçurtma denen o ufuklara yelken açan oyuncaktan, dünyanın ufak tefek girişimlerle rengarenk olabileceğinden hiç haberdar değilse bile yeterince temas edemedi, eve ve teknoloji denen kontrolsüz kalabalığa daha mahkum büyüyor.

Açık söylemek gerekirse Ereğli´nin son beş yılı sosyal ve kültürel açıdan özellikle çocuklar için savaştan çıkmış Halep´ten, Kabil´den biraz daha fazla zengindi. Haksızlık etmeyelim, bu beş yıl da hiç mi bir şey olmadı. Olmuştur. Ancak, belediye eliyle yapılanlar o kadar azdı ki arada kaynayıp gitmiştir. Yapılanların büyük çoğunluğu da belli bir dünya görüşünün çocuğa yedirilmesini içerdiği için, sıcak samimi bulmak zordu. Ha tabii özel ve ticari olarak yapılan birçok etkinlik vardı. Bunlara hem ulaşım hem de katılım için gösterilecek maddi ve manevi çaba birçok aile için ciddi bir külfetti.

Siyasal düzeyde çok yakın olmamakla birlikte aday adaylığı sürecinden itibaren Halil Beyin adaylığını ve başkanlığı kazanmasını kimi eleştiriler dışında destekledim ve istedim. Bu istem ve destekte en önemli beklentim Ereğli´deki bu kültürel kuşatmanın normale dönmesine olanak sağlayacak bir belediye yönetimiydi. Halil Beyin de bunu başarabileceğini düşünüyordum.

Ancak Mayıs ayı başında gerçekleşen meclis toplantısında belediyeye ait çay ocaklarının (sonradan sadece birisi olduğu yönünde düzeltildi) kiraya verileceği yaklaşımıyla bu beklentim hayal kırıklığına uğramıştı.

Bilenler bilir, Ereğli´de insanların denizle kucaklaşabilecekleri, nefes alabilecekleri sahil bandını saymasak en önemli yer plajlar bölgesidir. Erdemir Plajı´ndan herkesin yararlanamadığını düşündüğümüzde mevcut belediye plajı ihtiyacı karşılamıyordu.

Bugün, Başkan Posbıyık´ın plajlar bölgesinin devamı olarak daha önce kantar bölgesi olan ancak halen yarı atıl alanı Ereğli halkına açmak için girişim başlatması haberi eminim ki benim kadar tüm Ereğlilileri sevindirmiştir. Öyle ki teşekkür amaçlı sosyal medyada yaptığım paylaşım kısa sürede birçok beğeni aldı, paylaşıldı.

Evet, ülkede olduğu gibi Ereğli´de de ciddi bir ekonomik sıkıntı var. Bu durum insanları zaten mutsuz etmeye yeter bir sebep. Ancak, yaşadığımız kentin, doğanın bizlere sunduğu olanakları, yine küçük girişimlerle sağlanacak kültürel zenginlikleri yaşayamamak da bunun tuzu biberi.

Başkan Posbıyık´ın önemsiz gibi görünen bu adımını bu nedenle önemsiyorum. Çünkü gerçekten nefes almaya (her açıdan) ihtiyacımız var ve olanaklar kısıtlı. Bu kentin yaşayanları olarak büyük çoğunluğumuzun bu imkanı başka şehirlerde arama, ulaşma şansı da yok.

Tam da bu nedenlerle "Halil´in hakkı Halil´e" diyorum ve teşekkür ediyorum.

Teşekkürler Başkan….YORUMLAR


İzzet ASLANBAY Tarafından Yazılan Son Yazılar

Ellerin ağır abisi varsa senin de sayın abilerin var…


Ereğli’de kime dokunsan, efkarı birikmiş tiryaki kötümserliğiyle iç geçiriyor… Ne olacak bu Ereğli&... Devamını oku >>

KATİL AMERİKA!/ Türkiye sağının açmazı


“Devleti devlete çatar İt gibi pusuda yatar Kan döktürür silah satar Amerika katil katil”... Devamını oku >>

Küçük Çıkarlar, Büyük Tiranlar


Her bayramda, herkes gibi bir “bayramlaşma protokolü” hazırlarım. Yüz yüze görüşülecekler, tele... Devamını oku >>

İYİ NİYET VE CEHENNEMİN YOLU / Posbıyık, meclis üyeleri ve salgın…


İyi niyet, adı üzerinde iyi bir şeydir. Ama tek başına yeterli değildir. Şartlar, o anki gerçeklik, yol açacağı olası so... Devamını oku >>

PLAJ KOMEDİSİNDE İKİNCİ PERDE /Hak ararken hukukla kafa bulmak


Dün, Eski Erdemir Plajı’na ilişkin kaleme aldığımız, haber/yorum okurlarımızdan ilgi gördü. Ancak bu ilgi sadece ... Devamını oku >>

KÖŞE YAZARLARI

Ellerin ağır abisi varsa senin de sayın abilerin var…
REKTÖR, EREĞLİ KAMPÜSÜ KONUSUNDA FİKRİNİ NİYE SÖYLEMİYOR?
Nöbetçi Eczaneler

PİYASALAR

6,7688
7,6343
366,95

KDZ.EREĞLİ'DE HAVA DURUMU

parçalı bulutlu
parçalı bulutlu 22o

SON YORUMLAR