ANA SAYFA
GÜNDEM
SİYASET
EKONOMİ
MAGAZİN
EĞİTİM
SPOR
KÜLTÜR-SANAT
SAĞLIK
KÜNYE
İLETİŞİM

İYİ NİYET VE CEHENNEMİN YOLU / Posbıyık, meclis üyeleri ve salgın…

   
 İzzet ASLANBAY İzzet ASLANBAY

İyi niyet, adı üzerinde iyi bir şeydir. Ama tek başına yeterli değildir. Şartlar, o anki gerçeklik, yol açacağı olası sonuçlar düşünülmeden sadece iyi niyetle girilen yol, kimi durumda art niyetli bir yaklaşımdan daha fazla zarar verebilir.

İşte tamda bu nedenle söylenmiş bir söz vardır ki bu durumu anlatan en iyi belirlemedir…

“Cehenneme giden yol, iyi niyet taşlarıyla döşelidir.”

Neden girdik bu konuya? Özetleyelim.

10 Mayıs Pazar günü hem anneler günüydü hem de Covit-19 pandemik salgını nedeniyle alınan tedbirler kapsamında yaklaşık 2 aydır evlerinden çıkamayan 65 yaş üstü vatandaşlarımızın, diğer vatandaşlar sokağa çıkma kısıtlamasındayken sokağa çıkma izni verildiği gündü.

Aynı gün ve aynı saatlerde Karadeniz Ereğli Belediye Meclisi’nin CHP’li üyeleri de “iyi niyetli” bir amaçla sokaklardaydı. Sokaklardaki yaşlılarımıza maske ve çiçek dağıtıyorlardı. Bu güzel haberi, Ereğli Belediyesi Basın Bürosu bir güzel servis etti. Yaklaşık bir saat sonra da haberi, “yanlış anlaşılmalara sebebiyet vermemek için” geri çektiklerini duyurdu.

DOKUZ KUSURLU HAREKET

Aslında buraya kadar ve buradan sonra da basın bürosundaki meslektaşlarımızın bir hatası yok. Onlar asıl işlerini yapmış. Meclis üyelerinin planladığı ve icra ettiği bir etkinliği haberleştirip servis etmişler. Geri çekin denince de geri çekmişler.

PEKİ O ZAMAN HATA KİMDE?

Hata bir; 2 aya yakındır evlerde hapsolmuş vatandaşları biraz nefeslendirmek ve diğer vatandaşlardan yalıtımlarını sürdürmek için 65 yaş üstü vatandaşlarımıza sokağa çıkma izin verilen bir günde, çoğu 65 yaş altı olan meclis üyelerinin sokağa çıkması.

Hata iki: Bildiğimiz kadarıyla (eğer öyle değilse düzeltiriz) meclis üyelerinin sokağa çıkma kısıtlaması uygulanan bir günde her hangi bir resmi izin almaksızın sokağa çıkmasında.

Hata üç: Yetkililerin ısrarla vurgulamasına rağmen ve 2 aydır sabırla evde sosyal izolasyonunu uygulamış vatandaşlara, meclis üyelerinin mesafe ve hijyene de(eldiven takmadan) çok dikkat etmeden maske ve çiçek dağıtması.

Tüm bu hatalar zinciri, ister istemez hiçbir kusuru olmayan basın bürosu çalışanlarını da zor durumda bırakarak haberin geri çekilmesine yol açtı.

Haber geri çekilmekle, habere konu olan olgu tabii ki ortadan kalkmadı. Meclis üyeleri de “iyi niyetli” olduğuna göre hata kimin?

ÖN AYAK NEREYE ARKA AYAK ORAYA

Ereğli Belediyesi aslında pandemik salgınla mücadelede başarılı bir performans sergiledi. İlk günden itibaren başta çevre temizliği olmak üzere özellikle maske ve dezenfektan üretimi ve dağıtımında tüm birimleriyle sorumluluk aldı, yük paylaştı.

Fakat ilk günden itibaren tüm bu iyi niyetli çalışmaları zaman zaman gölgede bırakan hatalar oluyordu ki bu hataların sahibi çoğunlukla Başkan Halil Posbıyık’tı. Başkanın, hizmetini tanıtma ve şova kaçacak düzeyde reklama yönelme tavrı, en çok da virüsle mücadelenin temel stratejisi olan sosyal mesafe ve izolasyona ters düşüyordu. Bu yönde yapılan eleştirileri çoğu kez başkan Posbıyık, “art niyetli” olarak algıladı ve “başarılı çalışmalarının” itibarsızlaştırılmasına yorumladı.

Hal böyle olunca da belediye meclis üyeleri çok da gerekli olmayan bir zamanda ellerinde maske ve çiçeklerle ve tamamen “iyi niyetleriyle” sokağa çıktı, dağıtım yaptı ve vatandaşlara “Başkan Posbıyık’ın selamlarını” iletti. Hata mı yaptılar? Evet hataydı. Ama daha önce benzer hatalar Başkan tarafından ısrarla yapılmıştı. Tam da ön ayak nereye arka ayak oraya durumu.

Demek ki “iyi niyet” her zaman iyi bir şey değil. Hatta çoğu kez cehenneme giden taşları döşüyor. Peki çok mu abartıyoruz. Burada cehennem nerede? O maske ve çiçeklerin dağıtımında bilinçsizce de olsa tek bir vatandaşımıza veya meclis üyesine virüsün bulaşması önce kişisel bir cehennem sonrada salgın cehennemine odun taşımak değil mi?

Unutmayalım, cehennemin yolu iyi niyet taşlarıyla döşelidir…YORUMLAR


İzzet ASLANBAY Tarafından Yazılan Son Yazılar

BİR “GÜNAH VADİSİ”, SOSYAL MEDYA…


Türkiye’de her dönem en arızalı sahaların başında olagelmiştir basın faaliyetleri. Varoluşu gereği eleştirel ve bağımsız ol... Devamını oku >>

BENİM JENERASYONUM SENİN JENERASYONUNU DÖVER


İlginç bir toplumuz vesselam. Çoğu kez kişisel marifetlerimizle yetinmeyiz. Kendimizi anlamlı kılmak, önemli göster... Devamını oku >>

ZONGULDAK “LOBİSİNİN” EREĞLİ FOBİSİ


İlçeleriyle birlikte Zonguldak siyasetinin en bilinen karın ağrısıdır. Lobicilik, yerelcilik, klikçilik. Özellikle siyas... Devamını oku >>

ANNELİK DOĞADAN GELİR, BABALIK SONRADAN ÖĞRENİLİR...


Her babalar gününde olduğu gibi özellikle sosyal medyada tekrar eden bir ritüel bu günde boy gösterdi. Yapısı... Devamını oku >>

İKİ FARKLI POSBIYIK SÖYLEMİ… CİDDİ GÖRÜŞ - SİYASİ GÖRÜŞ…


Çok anlatılan ve bilinen bir hikâyedir. Bir kez de biz özetleyelim meramımızı anlatmadan önce… 12 Eylü... Devamını oku >>

KÖŞE YAZARLARI

BİR “GÜNAH VADİSİ”, SOSYAL MEDYA…
POSBIYIK SEVİLİYOR MU, SEVİLMİYOR MU?
Nöbetçi Eczaneler

PİYASALAR

6,8670
7,7569
399,45

KDZ.EREĞLİ'DE HAVA DURUMU

az bulutlu
az bulutlu 27o

SON YORUMLAR