ANA SAYFA
GÜNDEM
SİYASET
EKONOMİ
MAGAZİN
EĞİTİM
SPOR
KÜLTÜR-SANAT
SAĞLIK
KÜNYE
İLETİŞİM

NE KADAR EKMEK, O KADAR HAMSİ…

   
 İzzet ASLANBAY İzzet ASLANBAY

Söze, “Ereğli Belediye Başkanı Posbıyık’ın, yeniden düzenlemeye başladığı Hamsi Festivali’ni duyan hamsiler erkenden göç yollarına düştüler” diye başlayacaktım. Ama Ereğli’nin “henüz yağlanmamış” genç hamsileri kısa süreli bir panikten sonra yaşanan gelişmelerden de haberdar olunca biraz huzur buldular.

Ereğli Belediyesi’nin 2002 yılından itibaren “Karadeniz’in en iyi hamsisi Ereğli’dedir” sloganıyla 2013 yılına kadar Kasım sonu veya Aralık başında her yıl Hamsi Festivali adı altında düzenlediği etkinlik, belediyenin Ak Parti’ye geçmesiyle kesintiye uğramıştı.

Başkan Posbıyık seçim vaatlerinde ve seçimi kazandıktan sonra diğer etkinlikler gibi Hamsi Festivali’ne devam kararı vererek Ereğlilileri sevindirmişti!

Fakat kazın ayağı bu sene 13.’sü düzenlenecek festival için biraz farklıydı.

Zira Başkan her konuşmasında, belediyenin kasasında işçi maaşlarını bile ödemeye güç bela yetecek para olduğundan (olmadığından) yakınıyordu.

Bu parasızlık içinde milyonluk (eski parayla trilyonluk) Sevgi Barış Dostluk Festivali’ni kotaran belediyemizin 10 ton hamsi dağıtma müjdesiyle duyurduğu 13. Hamsi Festivali’ni hangi bütçeyle yapacağı vatandaşın içine dert olmuştu.

İddialara göre Başkan Posbıyık buna da pratik bir çözüm bulmuş. Bulmuş bulmasına da çözümün önünü tıkayanlar olmuş. Rivayet odur ki Başkanımız, Ereğlili balıkçılardan festival için 10 ton hamsi talep etmiş. Belediyenin maddi durumu da malum olduğu için 10 ton hamsi esnaftan hibe olarak istenmiş. Esnaf buna yanaşmayınca da başkanımız 10 ton hamsiyi Sinop’tan getirtmeye karar kılmış. İşin buraya kadar olan özeti festival söylentileriyle keyfi kaçan Ereğlili “genç hamsiler” bu seferlik festivalin ana menüsü olmaktan kurtulmuş. Tabii Sinop’tan gelecek biraz “yağlanmış, irileşmiş" akrabalarına üzülecekler haliyle. Ama önce can sonra canan…

FESTİVAL BİZİM, HAMSİ SİNOP’UN

Yıllar yılı Ereğli hamsisini “Hamsi Karadeniz Ereğli'de en lezzetli bulunur. İstanbul Boğazı'ndan girer, Sonra Ereğli'den yola çıkar Sinop, Samsun, Rize, Trabzon'a giderken yaşlanır, yağlanır ve lezzeti kalmaz. Rizeliler ve Trabzonlular hamsi yediklerini zannederler” sözleriyle” öven ve bu nedenle hamsi festivali yapma patentinin bir nevi Ereğli’nin hakkı olduğunu savunan Başkan Posbıyık’ın bu yıl dağıtmayı planladığı Sinop hamsisi için nasıl bir güzelleme yapacağı merak konusu. Kim bilir belki de “hamsinin yağlısı makuldür” diyerek onurlandıracaktır.

El sikkesiyle gerdeğe girmek diye bir deyim vardır. Durum biraz bunu çağrıştırıyor. Festival bizim ama hamsi Sinop’tan geliyor. Bu da ayrı bir muamma. Şimdi Ereğlililer Ereğli hamsisiyle kandırıldıklarını düşünürseler, yerden göğe kadar haklıdırlar.

HESAP KARIŞIK VE KABARIK GİBİ

Meselenin kafa karıştıran yanları da yok değil. Festival için Ereğlili balıkçılardan hibe olarak istenen 10 ton hamsinin, Sinop’tan kilosu 13 liraya alınacağı söyleniyor. Bu parasızlıkta belediyemizin 13x10.000: 130.000 lira yani 130 bin lirayı Sinoplu balıkçılara ödemesi belediye bütçesini sarsacak cinsten. Yani hesap biraz kabarık gibi. Oysa Ereğli hamsisi uzun zamandır tezgahta 10 liradan satılıyor. Sinop’tan hem de toptan kilosu 13 liraya alınmasının başka bir açıklaması yoksa bu durum tamamen Sinop hamsisinin lezzet ve kalitesiyle ilgili olsa gerek.

Üç gün önce mesai arkadaşım Hüseyin Aksakal, Hamsi Festivali ve Ereğli’nin ekonomik durumunu ironik bir dille ele alarak, sözü “ekmek bulamayan hamsi yesin”e getirmişti.

Şimdi, kabaran bu faturadan sonra Ereğli Belediyesi’nin festival öncesi “ne kadar ekmek o kadar hamsi” açıklaması yaparak, “herkes festivale ekmeğiyle gelsin” demesi de mümkün. Ereğlili fırıncıları hibe ekmeğe razı edemeyecek belediyemizi bir de Karabük’ten tanesi 3 liraya ekmek maliyeti altına sokmanın gereği yok.

Özetle, belediyemizin festival harcamalarına katkı için bir öneri de benden…

Ekmeğini al da gel! Ne kadar ekmek, o kadar hamsi…YORUMLAR

Ayşe Koç | 17 Kasım 2019


İzzet ASLANBAY Tarafından Yazılan Son Yazılar

BİR “GÜNAH VADİSİ”, SOSYAL MEDYA…


Türkiye’de her dönem en arızalı sahaların başında olagelmiştir basın faaliyetleri. Varoluşu gereği eleştirel ve bağımsız ol... Devamını oku >>

BENİM JENERASYONUM SENİN JENERASYONUNU DÖVER


İlginç bir toplumuz vesselam. Çoğu kez kişisel marifetlerimizle yetinmeyiz. Kendimizi anlamlı kılmak, önemli göster... Devamını oku >>

ZONGULDAK “LOBİSİNİN” EREĞLİ FOBİSİ


İlçeleriyle birlikte Zonguldak siyasetinin en bilinen karın ağrısıdır. Lobicilik, yerelcilik, klikçilik. Özellikle siyas... Devamını oku >>

ANNELİK DOĞADAN GELİR, BABALIK SONRADAN ÖĞRENİLİR...


Her babalar gününde olduğu gibi özellikle sosyal medyada tekrar eden bir ritüel bu günde boy gösterdi. Yapısı... Devamını oku >>

İKİ FARKLI POSBIYIK SÖYLEMİ… CİDDİ GÖRÜŞ - SİYASİ GÖRÜŞ…


Çok anlatılan ve bilinen bir hikâyedir. Bir kez de biz özetleyelim meramımızı anlatmadan önce… 12 Eylü... Devamını oku >>

KÖŞE YAZARLARI

BİR “GÜNAH VADİSİ”, SOSYAL MEDYA…
POSBIYIK SEVİLİYOR MU, SEVİLMİYOR MU?
Nöbetçi Eczaneler

PİYASALAR

6,8667
7,7352
396,77

KDZ.EREĞLİ'DE HAVA DURUMU

az bulutlu
az bulutlu 21o

SON YORUMLAR