ANA SAYFA
GÜNDEM
SİYASET
EKONOMİ
MAGAZİN
EĞİTİM
SPOR
KÜLTÜR-SANAT
SAĞLIK
KÜNYE
İLETİŞİM

POSBIYIK, İMAMOĞLU´NA KAÇ LİRA VERDİ?

   
 İzzet ASLANBAY İzzet ASLANBAY

Bir ilçe düşünün.

Ekonomik krizin pençesinde cebelleşiyor.

Bu ilçenin yeni seçilen Belediye Başkanını düşünün.

Seçildiği günden beri, 3 aydır her gün, belediyenin batırıldığını, para kaynaklarının tüketildiğini, böyle giderse belediyenin maaş ödeyemeyeceğini söylüyor.

Ama bu ilçe belediyesi ve başkanı tam da bu kriz ortamı ve kendi söylemleriyle inatlaşırcasına yine kendi ifadesine göre "Türkiye´nin en büyük festivalini" organize ediyor.

Festivalin boyutu ve işlevi bizi çok fazla ilgilendirmiyor.

Fakat, ister en büyük ister en küçüğü olsun, bu işlerin bir maliyeti var. Onlarca organizasyon, gelen insanlar, barınması, beslenmesi… En önemlisi belki de festival denince insanların algıladığı tek şey 3 gün arka arkaya sahne alan popüler sanatçılar. Bunların ciddi bir maliyeti var.

İşin ilginci, bu üç gün içinde sahneye çıkan isimlerden en büyük ilgiyi görmesine rağmen tek kuruş maliyeti olmayan tek kişi sanırım Sayın Ekrem İmamoğlu. İnsan sormadan edemiyor. İmamoğlu´nun uvertürü olarak görünen (ki hepsi değerli isimlerdir) sanatçılar ciddi meblağlarla sahneye çıkarken, festivalin gerçek yıldızına ne kadar ödeme yapıldı?

Tabii ki bu işin ironisi. Bu festival hengamesinin Ereğli´ye kattığı en önemli güzellik bence artık Türkiye insanının önemli bir kesimi için "umut" olmuş Sayın İmamoğlu´nun Ereğli´ye gelişi, insanlarla kurduğu "insani" ilişki ve tam anlamıyla bir manifesto olan kısa sahne konuşmasıdır.

Gerisi mi?

Evet, belki Ereğli bu üç gün içinde eğlendi, oynadı, zıpladı.

Bu eğlenme biçimi birazda evin nafakasını pavyonda düşüren müptezelin hikayesi gibi.

Şimdi sormak zorundayız.

Maaş ödeme tehlikesi olan bir belediye "Türkiye´nin en büyük festivalini" hangi parayla yaptı. Her şey bir öpücük karşılığı olamaz. Bu kaynak, parası olmayan belediyenin kasasından çıktıysa ciddi bir israf, hatta kamusal suçtur. Yok, "bir yolunu bulduk, gönüllü iş adamlarından, esnaftan tedarik ettik, onlarda Seve Seve verdi" denecekse bu da ayrı bir ayıp ve yazık…

Bunu da geçelim.

Şimdi Ereğli Belediyesi, çok açık bir şekilde bu festivalin kaç liraya mal olduğunu, ne kadarının belediye kaynaklarından, ne kadarının da "zorunlu" bağışlardan karşılandığını kalem kalem, kuruşuna kadar açıklamalıdır.

OLİMPUS´UN TANRILARI

Festival´in diğer bir boyutu. Kurulan sahne konsepti adeta bir kast sitemini oluşturuyordu. Her bir bölümü demir bariyerlerle çevrilmiş ve birinden diğerine geçişin mümkün oimadığı bu düzenleme Miteolojik Yunan tanrıları ve ölümlü insanların arasındaki kas katı ayrıştırma değilse ne idi. Üstelik bu kast sistemi düzenlemenin adeta bir de "haremi" vardı. Demir bariyerler yetmemiş, sahne arkası kısım gözle de izlenemeyecek şekilde brandalarla çevrilmiş. İster istemez insan merak ediyor, bu kalın brandaların arkasında neler dönüyor. Aslında dönen bir şey de yok, Tanrı Zeus, kendine yakın tanrı ve tanrıçaları, ölümlü de olsa bazı "önemli misafirleri" bu özel haremde tebasından yalıtarak onlara kutsallığından bir miktar ikram ediyor.

Bir de Olimpus´un zirvesi var.

Sahne…

Orası da sadece ve sadece bu kutsal törenin başrol oyuncularına ve Zeus ile Hera´ya ait. Tanrı bile olsanız oraya çıkmanız mümkün değil.

Diyeceğim o ki siz sahnede sanatçılar, Halil Bey ve eşi Neriman Hanım´dan başka bir fani görebildiniz mi? Tabii ki orası yol geçen hanı değil.

Ama sen hala bir siyasi partiyle "örgütsel ilişki" içindesin. En azından İmamoğlu´na ödül verirken, orada bulunan partinin milletvekillerinden, yöneticilerinden bir kaçını da sahneye davet edebilirdin, onurlandırırdın. Ne de olsa "Sevgi Dostluk Barış" diyoruz değil mi?

Gerek bu festivalin finanse edilme biçimi, gerekse sahne konseptinde kendini dışa vuran "yönetim anlayışı" seçimler öncesinde "ben çok değiştim" sloganları atan Başkan Posbıyık´ın kenti yönetme ve yeni dönem siyasetine ne kadar uyum sağlayacağı hakkında net fikirler vermektedir. Bu konuda da sorumlu davranması gereken bizzat CHP Genel Merkezi´dir.

Şayet kısa bir sürede CHP, Posbıyık´la "ilişki durumunu" güncelleyemezse, Ereğli halkı bu güncellemeyi en kısa sürede yapacaktır. Son iki yerel seçim bu güncelleme yeteneğinin çok açık göstergesidir.

 

 YORUMLAR


İzzet ASLANBAY Tarafından Yazılan Son Yazılar

KATİL AMERİKA!/ Türkiye sağının açmazı


“Devleti devlete çatar İt gibi pusuda yatar Kan döktürür silah satar Amerika katil katil”... Devamını oku >>

Küçük Çıkarlar, Büyük Tiranlar


Her bayramda, herkes gibi bir “bayramlaşma protokolü” hazırlarım. Yüz yüze görüşülecekler, tele... Devamını oku >>

İYİ NİYET VE CEHENNEMİN YOLU / Posbıyık, meclis üyeleri ve salgın…


İyi niyet, adı üzerinde iyi bir şeydir. Ama tek başına yeterli değildir. Şartlar, o anki gerçeklik, yol açacağı olası so... Devamını oku >>

PLAJ KOMEDİSİNDE İKİNCİ PERDE /Hak ararken hukukla kafa bulmak


Dün, Eski Erdemir Plajı’na ilişkin kaleme aldığımız, haber/yorum okurlarımızdan ilgi gördü. Ancak bu ilgi sadece ... Devamını oku >>

BİZ BİZE YETİYORUZ! Serbestlere Serbest, Halka Zorunlu


Gazeteciyiz… İşimiz bu. Olaylara, olgulara göründüğü gibi değil, görülmesi gerektiği gibi bakıyoruz &c... Devamını oku >>

KÖŞE YAZARLARI

KATİL AMERİKA!/ Türkiye sağının açmazı
BİRİNİN SİZİ SALGINDAN KORUMASINI ÇOK BEKLERSİNİZ!
Nöbetçi Eczaneler

PİYASALAR

6,7381
7,5283
377,79

KDZ.EREĞLİ'DE HAVA DURUMU

hafif yağmur
hafif yağmur 17o

SON YORUMLAR