ANA SAYFA
GÜNDEM
SİYASET
EKONOMİ
MAGAZİN
EĞİTİM
SPOR
KÜLTÜR-SANAT
SAĞLIK
KÜNYE
İLETİŞİM

POSBIYIK´IN LONG PLAY´İ

   
 İzzet ASLANBAY İzzet ASLANBAY

31 Mart seçimlerinde 5 yıl aradan sonra yeniden Ereğli Belediye Başkanlığı koltuğuna oturan Halil Posbıyık´tan Ereğli çok şey bekliyordu.

Çok şey beklemeyenler de en azından "kötülük" beklemiyordu.

Her açıdan dibe vurmuş bir kentte "yeniden umutlanabiliriz" algısı vardı.

20 yıllık bir tecrübeden, 5 yıllık "özeleştirel" süreçten sonra yeniden sahalara dönmek isteyen kurt forvet daha şık goller bekleniyordu.

Ama o da ne, bizim kurt forvet oyuna öyle bir agresif girdi ki!

Takımın küme düşürüldüğünden, kadronun şişirildiğinden bahsetti, tüm paslar bana çıksın demeye başladı. Üstelik ilk dakikadan itibaren her topa vurmaya başladı. Ama bir aksilik vardı. Rakip fileler havalanacak derken goller birer ikişer bizim (Ereğlilerin) kaleye doluşmaya başladı. Yoksa bir kabusun ayak sesleri mi bunlar!

Kısa bir özet…

Aday adalığı ve adaylık sürecinden seçildiği güne kadar Posbıyık´ın temel söyleminin özeti şuydu:

Bir: Belediyede kaybolan kurumsal düzen ve otoriteyi tesis etmek.

İki: Ereğli´nin ekonomik ve moral çöküntüsünün önüne geçecek adımlar atmak. Ekonomi için yatırmaların önünü açmak, moral artırıcı sosyal aktiviteler yapmak –ki bundan da kastedilen festivaldi- tüm bunları yaparken de belediyeden tek bir kişiyi işten çıkarmamak, festival ve benzeri etkinlikler için kimseden para istememek.

Seçilince ne oldu?

İlk olarak yeni başkan yardımcılarını atadı. Ardından müdürlüklerde değişime gitti. Hakkıydı, "Belediyede kaybolan kurumsal düzen ve otoriteyi tesis ediyordu". Buna amenna.

Diğer yandan veryansına başladı. "Belediye şirketleri boğazına kadar dolmuş, kimse iş için gelmesin, bir kişilik yer yok" dedi. "Bu kadar işçinin maliyetini kaldıramayız" dedi. "Dedikodu yapanlar var" dedi. Dedi, dedi, dedi vesselam.

Derken de bir yandan "ağzına kadar dolmuş belediyeye" üstelik oldukça maliyeti yüksek şekilde danışmanlar, uzmanlar, koordinatörler almaya girişti. Birçoğu ikinci emeklilik yaşına gelmiş bu "deneyimli" danışman ve uzman kadrosuna ne danışılacağı da soru işareti…

Peki sonra?

Sonrası malum. Dün itibariyle (biri bayram öncesi, beşi dün) altı kişinin işine son verildi. Yüksek maliyetli danışman kadrosu yanında çoğu asgari ücretli bu çalışanlar haliyle epey bir "külfet" oluşturuyordur. Üstelik bu işten çıkartma fragman mı, iş nereye kadar gidecek, belirsiz.

Belediyeye ait çay bahçelerinin ihaleye çıkartılmasından, çarşı içinde kurumsal otobüs işletmelerine ayrılmış bilet satış ofislerinin bir günde yerle yeksan oluşundan, festivale destek kapsamında esnaftan istenen 10 bin, 20 bin liralık tutarlara hiç girmeyelim.

Tüm bu gelişmeler akla şunu getiriyor. Eskiden Long Play denen (Uzun Çalar) plaklar vardı. Ön ve arka yüzünde sanatçının parçaları olurdu. Bir yüz bitince diğer yüzü çevirir dinlerin. Seçime kadar Posbıyık bize plağın A yüzünü dinletmiş, sanki şimdi B yüzünü çalmaya başladı. Ancak A yüzünde türküler ve oyun havaları olan bu plağın B yüzünde nedense uzun havalar ve ağıtlar ağırlıkta.

BİRİLERİ DUR DEMELİ!

Anlaşılan o ki goller gelmeye uzun hava çalmaya devam edecek. Tek başına birilerinin bu acar forvete, yanık sesli soliste dur deme şansı yok. Ama "dur" deme sorumluluğu olanlar var.

Öncelikle, CHP örgütü, (örgütten kastım ilçe örgütü değil, şu an Ereğli´de bir CHP örgütünden bahsetmek zor) gerekirse genel merkez düzeyinde Posbıyık´a ciddi bir uyarı, hatta sarı kart göstermeli.

İkinci olarak, Ak Parti teşkilatı, seçim sonrası yaşadığı hezimet havasından sıyrılmalı, en azından daha etkin bir muhalefet yapmalı, kamuoyu oluşturmalı.

En önemlisi de Posbıyık´ın çevresindeki başta seçilmiş meclis üyeleri ve başkan yardımcıları bu adımlara itiraz edebilmeli, karşı durmalı.

Yoksa hiç kimse belediyeden asgari ücretli işçi çıkarıp dolgun maaşlı danışman almayı, festival için esnafın bir iki aylık kazancına göz dikmeyi belediyecilik, tasarruf diye anlatamaz, anlatsa da kimseyi inandıramaz.

 

 YORUMLAR


İzzet ASLANBAY Tarafından Yazılan Son Yazılar

BİR “GÜNAH VADİSİ”, SOSYAL MEDYA…


Türkiye’de her dönem en arızalı sahaların başında olagelmiştir basın faaliyetleri. Varoluşu gereği eleştirel ve bağımsız ol... Devamını oku >>

BENİM JENERASYONUM SENİN JENERASYONUNU DÖVER


İlginç bir toplumuz vesselam. Çoğu kez kişisel marifetlerimizle yetinmeyiz. Kendimizi anlamlı kılmak, önemli göster... Devamını oku >>

ZONGULDAK “LOBİSİNİN” EREĞLİ FOBİSİ


İlçeleriyle birlikte Zonguldak siyasetinin en bilinen karın ağrısıdır. Lobicilik, yerelcilik, klikçilik. Özellikle siyas... Devamını oku >>

ANNELİK DOĞADAN GELİR, BABALIK SONRADAN ÖĞRENİLİR...


Her babalar gününde olduğu gibi özellikle sosyal medyada tekrar eden bir ritüel bu günde boy gösterdi. Yapısı... Devamını oku >>

İKİ FARKLI POSBIYIK SÖYLEMİ… CİDDİ GÖRÜŞ - SİYASİ GÖRÜŞ…


Çok anlatılan ve bilinen bir hikâyedir. Bir kez de biz özetleyelim meramımızı anlatmadan önce… 12 Eylü... Devamını oku >>

KÖŞE YAZARLARI

BİR “GÜNAH VADİSİ”, SOSYAL MEDYA…
POSBIYIK SEVİLİYOR MU, SEVİLMİYOR MU?
Nöbetçi Eczaneler

PİYASALAR

6,8627
7,7740
397,21

KDZ.EREĞLİ'DE HAVA DURUMU

açık
açık 25o

SON YORUMLAR