ANA SAYFA
GÜNDEM
SİYASET
EKONOMİ
MAGAZİN
EĞİTİM
SPOR
KÜLTÜR-SANAT
SAĞLIK
KÜNYE
İLETİŞİM

´´ŞEREFLİ HIRSIZLIK´´

   
 İzzet ASLANBAY İzzet ASLANBAY

"Şerefli hırsızlık…" Bu kavram Ereğli Belediye Başkanı Halil Posbıyık´a ait.

Posbıyık, özel bir TV kanalına verdiği röportajda 2015-2019 yılları arasında selefi Ak Partili Hüseyin Uysal döneminde Ereğli Belediyesi´nde "akla hayale gelmeyecek yolsuzluklar yapıldığını iddia ediyor ve şöyle konuşuyor:

"Vurgun vurmanın veya hırsızlığın da şereflisi vardır bunlar şerefsiz bir şekilde vurmuşlar. İçişleri Bakanlığı´na müracaat ettik, müfettişleri bekliyoruz. İmar hem de muhasebe kayıtları bakımından inanılmaz, inanılmaz, inanılmaz olaylar var. Köşe dönmeceler çok olmuş ama Ereğli halkının vergileri batırılmış vaziyette."

Posbıyık´ın bu kavramsallaştırmasından sonra konu Ereğli Belediyesi de olunca insan ister istemez merak ediyor. Ereğli Belediyesi´nde kimler, hangi dönem, ne şekilde "şerefli hırsızlık" yapmış ki Hüseyin Uysal döneminde bu çıta aşılarak, "şerefsizce hırsızlık" yapılmış. 20 yıllık belediyecilik deneyimi ile yeniden belediye başkanı olan Posbıyık, duayen özellikleriyle bu soruya en net cevabı verecek isimdir kanımca. Sahi kim bu "şerefli hırsızlar" ve bu işi şerefiyle nasıl icra ediyorlar?

ANTİ-KAPİTALİST BAŞKAN

Halil Posbıyık aynı konuşmasında 2015 seçimlerinde seçimi kaybetmediğini, "cebren ve hile ile" elinden alındığını da iddia ederek "kişisel değerlendirmem şu ki, ben işçi haklarını çok savunuyordum. Kapitalizm benim fazla ileri gittiğimi gördüğü için (bu kapitalistlerden kastı sanırız kentin müteahhit ve iş adamları ile Erdemir oluyor) seçimi elimden aldı" diyor.

Bu açıklamalar ister istemez kentte yaşayan ve sosyal adalete inanan birçok insan gibi bizlerin de göğsünü kabartıyor. Halil Posbıyık gibi "işçi dostu" ve "anti-kapitalist" bir başkanımız olduğu için.

BAŞKAN POSBIYIK FESTİVALE NE KADAR BAĞIŞ YAPTI

Sevgili başkanımız bu güzel özelliklerini anlattığı konuşmada kendisiyle özdeşleştirdiği Ereğli Festivali´ni de gündeme getiriyor ve hemen yanında duran makbuzları göstererek festivalin finansmanı için "zorunlu olmamasına rağmen" iş adamları ve esnafın belirli düzeylerde "bağış yaptığını" söylüyor. Festivalin kentte ve kentte iş yapan iş insanlarına çok para kazandırdığını da hatırlatan Posbıyık´ın bu anlatımından anlaşıldığı üzere, Ereğli´de şerefiyle iş yapan insanlardan çok istekli oldukları için makbuz karşılığında çok açık ve şerefli bir şekilde bağış alınıyor.

Kentte konuşulanlara kulak tıkayamayız. Dedikodudur, değildir. Ancak bunları başkanımızın da bilme hakkı var. Bazı esnaf ve iş adamlarının festival yardımı adı altında kendilerine verilen zarfların tutar bildirerek verildiği, tutarın da 10-20-60 bin lira arasında değiştiği gibi iddialarda bulundukları konuşuluyor. Hatta bazıları meseleyi daha da ileri götürüyor ve "vermek istemediğimizde dükkân, işletme ve iş yerimizle ilgili ‘hukuksal´ veya fiili uygulamalar bize hatırlatılıyor" iddiasında bulunuyorlarmış.

Bunlar dedikodu tabi ama başkanımızın duyması iyi olur çünkü sonuçta ortada dönen para ve denetleyemeyeceği bazı kişiler bu parayla "şerefli" bir ilişki kurmaya çalışabilir.

Ama merak konusu olan bir durum da şu… Kent ahalisi festivale yardım için birbirini ezerken başta sayın başkanımız ve hali vakti yerinde meclis üyelerimiz bu muhteşem kültür olayı için destek veriyorlar mı? Veriyorlarsa miktarı onlarda saklı kalmak kaydıyla bilmek, yöneticilerimizle gurur duymak isteriz.

UFAK BİR SORUN… İŞÇİ HAKLARINI SAVUNMA BİÇİMİ

Başkan Posbıyık´ın yukarıya da aldığım ve bizzat kendisinin dillendirdiği güzel özelliklerinden birisinde ufak bir sıkıntı var. İşçi hakları savunuculuğu, emekçi dostluğu. Başkanımız göreve geldiği günden beri ısrarla Ereğli Belediyesi´nde gereğinden fazla işçi çalıştırıldığını ve el mecbur işçi çıkartılması gerektiğini dillendiriyor. Ucundan ucundan da çıkartmalar yapılıyor. Milyonlarca liralık festival yapma gücü olan bir belediyenin asgari ücretli işçilerin maliyetinden yakınmasında garip bir işçi hakları savunuculuğu var. Dünyada yeni bir sendikal anlayış, yeni bir emek mücadelesi türü gelişmiş de haberimiz mi yok. Merak iyi bir şey değil belki ama insan gerçekten merak ediyor.YORUMLAR


İzzet ASLANBAY Tarafından Yazılan Son Yazılar

BİR “GÜNAH VADİSİ”, SOSYAL MEDYA…


Türkiye’de her dönem en arızalı sahaların başında olagelmiştir basın faaliyetleri. Varoluşu gereği eleştirel ve bağımsız ol... Devamını oku >>

BENİM JENERASYONUM SENİN JENERASYONUNU DÖVER


İlginç bir toplumuz vesselam. Çoğu kez kişisel marifetlerimizle yetinmeyiz. Kendimizi anlamlı kılmak, önemli göster... Devamını oku >>

ZONGULDAK “LOBİSİNİN” EREĞLİ FOBİSİ


İlçeleriyle birlikte Zonguldak siyasetinin en bilinen karın ağrısıdır. Lobicilik, yerelcilik, klikçilik. Özellikle siyas... Devamını oku >>

ANNELİK DOĞADAN GELİR, BABALIK SONRADAN ÖĞRENİLİR...


Her babalar gününde olduğu gibi özellikle sosyal medyada tekrar eden bir ritüel bu günde boy gösterdi. Yapısı... Devamını oku >>

İKİ FARKLI POSBIYIK SÖYLEMİ… CİDDİ GÖRÜŞ - SİYASİ GÖRÜŞ…


Çok anlatılan ve bilinen bir hikâyedir. Bir kez de biz özetleyelim meramımızı anlatmadan önce… 12 Eylü... Devamını oku >>

KÖŞE YAZARLARI

BİR “GÜNAH VADİSİ”, SOSYAL MEDYA…
POSBIYIK SEVİLİYOR MU, SEVİLMİYOR MU?
Nöbetçi Eczaneler

PİYASALAR

6,8672
7,7397
396,85

KDZ.EREĞLİ'DE HAVA DURUMU

az bulutlu
az bulutlu 18o

SON YORUMLAR